bu soruya bakmanızı rica ediyorum

swordsman

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
iktisat fakültesi kamu yönetimi bölümü türk dili-1 dersi ara sınav sorusu

aşağıdakilerden hangisi düzlük-yuvarlaklık uyumunun dışında kalır?

a-solaklık
b-kuraklık
c-boğuşmak
d-çamurlu
e-süreksiz

CEVAP D şıkkıymış
ya o yuvarlaktır a düzdür ı da düzdür
kitaptan kanıtı var
u da yuvarlaktır
eee çamurlu nasıl aykırı oluyor
kitapta u yuvarlak a düz diyo burda D seçeneği diyo nasıl oluyor bu?

buyrun kitaptaki konu anlatımı 4.ünite sayfa 93 bakabilirsiniz

›/n : art, düz, dar; k›sa, uzun
o/t : art, yuvarlak, genifl; k›sa,uzun
u/z : art, yuvarlak, dar; k›sa, uzun
e/d : ön, düz, genifl; k›sa, uzun
i/á : ön, düz, dar; k›sa,uzun
ö/u : ön, yuvarlak, genifl; k›sa,uzun
ü/{ : ön, yuvarlak, dar; k›sa,uzun
g/± : ön, düz, orta; k›sa,uzun

bu şıkların hepsi doğru

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
iktisat fakültesi kamu yönetimi bölümü türk dili-1 dersi ara sınav sorusu

aşağıdakilerden hangisi düzlük-yuvarlaklık uyumunun dışında kalır?

a-solaklık
b-kuraklık
c-boğuşmak
d-çamurlu
e-süreksiz

CEVAP D şıkkıymış
ya o yuvarlaktır a düzdür ı da düzdür
kitaptan kanıtı var
u da yuvarlaktır
eee çamurlu nasıl aykırı oluyor
kitapta u yuvarlak a düz diyo burda D seçeneği diyo nasıl oluyor bu?

buyrun kitaptaki konu anlatımı 4.ünite sayfa 93 bakabilirsiniz

›/n : art, düz, dar; k›sa, uzun
o/t : art, yuvarlak, genifl; k›sa,uzun
u/z : art, yuvarlak, dar; k›sa, uzun
e/d : ön, düz, genifl; k›sa, uzun
i/á : ön, düz, dar; k›sa,uzun
ö/u : ön, yuvarlak, genifl; k›sa,uzun
ü/{ : ön, yuvarlak, dar; k›sa,uzun
g/± : ön, düz, orta; k›sa,uzun

bu şıkların hepsi doğru

Hocam soruda bi yanlışlık yok d şıkkı doğru...soruda küçük ünlü uyumunu sormuş...küçük ünlü uyumunda ki en önemli kural her sesli harfi kendinden bi önceki harfe göre değerlendireceksin... kural düz ünlülerden sonra yine düz ünlüler gelir.. yani a,e,ı,i den sonra yine a,e,ı,i gelebilir...çamurlu kelimesinde a dan sonra u gelmiş bu durum küçük ünlü uyumunu bozan bi durum diğer şıklardaki kelimeler küu uyuyor umarım yeterince açıklayıcı olmuştur

swordsman

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
Hocam soruda bi yanlışlık yok d şıkkı doğru...soruda küçük ünlü uyumunu sormuş...küçük ünlü uyumunda ki en önemli kural her sesli harfi kendinden bi önceki harfe göre değerlendireceksin... kural düz ünlülerden sonra yine düz ünlüler gelir.. yani a,e,ı,i den sonra yine a,e,ı,i gelebilir...çamurlu kelimesinde a dan sonra u gelmiş bu durum küçük ünlü uyumunu bozan bi durum diğer şıklardaki kelimeler küu uyuyor umarım yeterince açıklayıcı olmuştur
küçük ünlü uyumu dese aminna kardeşim yapardık ama düzlük-yuvarlaklık diyo hatta kitapta da vardı buna benzer bir soru bu mantıkla yapmıştım aynı
sınavı hazırlayanlar küçük ünlü uyumu demeye üşendi mi de düzlük yuvarlaklık dedi yani bir nevi diğer adı gibi ve güzel yanıltıcı soru
ben sana hak veriyorum küçük ünlü uyumu dese tamam eyvallah ama düzlük yuvarlaklık diyince başka tarafa kayıyo

çok sinirliyim ya ilk sorudaki genizi de geniş diye okudum bildiğim soruyu yanlış yaptım 1 harf bana 5 puana mal oldu.
11 doğru 9 yanlış sorularda yanlışlık yoksa o da aldık 55 galiba

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
küçük ünlü uyumu dese aminna kardeşim yapardık ama düzlük-yuvarlaklık diyo hatta kitapta da vardı buna benzer bir soru bu mantıkla yapmıştım aynı
sınavı hazırlayanlar küçük ünlü uyumu demeye üşendi mi de düzlük yuvarlaklık dedi yani bir nevi diğer adı gibi ve güzel yanıltıcı soru
ben sana hak veriyorum küçük ünlü uyumu dese tamam eyvallah ama düzlük yuvarlaklık diyince başka tarafa kayıyo

çok sinirliyim ya ilk sorudaki genizi de geniş diye okudum bildiğim soruyu yanlış yaptım 1 harf bana 5 puana mal oldu.

11 doğru 9 yanlış sorularda yanlışlık yoksa o da aldık 55 galiba

hocam öncelikle şunu söyliyeyim hani 55 o kadarda kötü değil ama Türk dili dersinin ortalamasının 60 ın altına düşeceğini sanmıyorum o yüzden finale iyi çalış...sınav esnasında öyle şeyler benim de başıma geliyo sana tavsiyem soruları bi dha kontrol et...soruya gelince üstü örtülü olarak küçük ünlü uyumu demiş direkte diyebilirdi bunu ama bu sonucu değiştirmez... kural şu yuvarlaktan sonra düz gelebilir ama düzden sonra aslayuvarlak harf gelemez...u,ü o,ö bunlar yuvarlak harflerdir.
neyse bi sorudur giden gitmiştir takma kafaya... öbür dersler nasıl....

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
soru dogru . ayrıca kıtaplarda ısledıgı gıbı sormuslar efendım baslık duzluk yuvarlaklık uyumu dıye ıslenmıs

swordsman

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
türkiyenin toplumsal yapısı en iyi geçen dersti 70 falan galiba
yalnız türk diline özel bir ortalama yok ortalama bütün dersler için standart genel ortalama 2 ve üstü olursa geçiyosun olmazsa kalıyosun net yani kredisi fazla olabilir anca ama ortalama standart lisedeki olay yok

swordsman

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
türk dili dersinin kredisi düşük (3) olduğu için ortalamaya katkısı düşük sadece o kadar yani kredisi yüksek derslerden ne kadar yüksek not alırsan o kadar iyi çünkü genel ortalama artar ki önemli olan da bu zaten...
türk dili not ortalama düşük diyelim ama genel ortalama yüksek diyelim bu halde bile geçebilirsin çünkü genel ortalama türk dilini de etkilicek böylelikte direk geçemezsen bile bu şekilde ortalamayla geçmiş olursun yani koşullu geçme
umarım anlatabildim kardeşim yani senin dediğin gibi tek tek ders ortalaması şöyle bu dersin böyle diye birşey yok.önemli olan genel ortalama o da krediye bağlı.senin dediğin gibi olsa o zaman işimiz daha da zorlaşırdı.
bu bilginin senide sevindirceğini sanıyorum...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara