Finalde Kaç ALırsanız Geçersiniz ( Kredili Sistem Geçme Notu Hesaplama )

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Finalde Kaç ALırsanız Geçersiniz ( Kredili Sistem Geçme Notu Hesaplama )

Aöf kredili sistemde ara sınav sonuçlarımız açıklandı, şimdide önümüzde final sınavları yer almakta. Ama bir çoğumuz ara sınavda aldığımız not ile final notunun nasıl birleştirilip bizim geçme notumuzu oluşturduğunu bilmiyor. Bir diğer değişle Ara sınavda 40 alan bir kişi finalde kaç alırsa o dersten geçer. Şimdi bunu inceleyelim.

Aslında kredili sistemde genel not ortalaması ile düşük aldığımız derslerden geçme imkanımız var, ayrıca çan eğrisi uygulandığından bir dersten sınava girenlerin genelinin notları ile ders geçme notlarıda belirlenmektedir. Ama biz yinede işimizi garantiye alalım ve normal bunlar yokmuş gibi davranalım..

Aöf kredili sistemde bir dersten geçebilmek için iki sınavdan adığımız notlara göre bir ders geçme notu hesaplanır. Ara sınavda aldığımız notun %30 ile finalde alacağımız notun %70 i toplanır bu bizim ders geçme notumuzu oluşturur. Aşağıda bu sisteme göre finalde kaç almanız gerektiğini hesap eden kısa bir hesap örneği yapalım.

Ara sınavdan 40 aldığımız bir dersten finalde kaç alırsak geçeriz?

40 * 0.3 = 12

50 - 12 = 38

38 / 0.7 = 54.2 = 55 Finalde almamız gereken nottur.

Burada 50 CC yani en düşük ders geçme notunun alt sınırıdır. Biz iki sınavın hesaplamaya göre ortalamasını 50 getirmek için gerekli olan notu bulduk. Daha yüksek getirmek istiyorsanız hesaplamayı kendinize göre yapabilirsiniz.

Aşağıya ders geçme ve kalma notlaırnı ekliyorum. Unutmayın ara sınavda aldığınız notlar sizin bir dersten geçip kalmanıza çok fazla etki etmez. o yüzden fdüşük alsanızda umutsuzluğa kapılmadan finallere çalışın.

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100__AA__4,00 Geçer
77 – 83___AB__3,70 Geçer
71 – 76___BA__3,30 Geçer
66 – 70___BB__3,00 Geçer
61 – 65___BC__2,70 Geçer
56 – 60___CB__2,30 Geçer
50 – 55___CC__2,00 Geçer
46 – 49___CD__1,70 Koşullu Geçer
40 – 45___DC__1,30 Koşullu Geçer
33 – 39___DD__1,00 Koşullu Geçer
0 – 32___FF__0,00 Kalır

bekircik27

Yeni Üye
büt olduğu söyleniyor

evet arkadaşa katılıyorum çan eğrisi nasıl olacak ayrıca nasıl işleyecek son oalrak bir de büt olacağı söyleniyordu gerçekten olacak mı resmi bilgisi olan var mı ???

hiperpoison

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
çan eğrisi de tabiki çok muallak bişi değil. belli bi sistem dahilinde. ancak o sistemi yaratan mekanizma kayılı öğrencilerin bir dersi aldığı birim bölüm fakülte şeklinde kategorize edilip, sıralanıyor. yani iktisat 1 dersinden uluslararasıilişkiler okuyan birisi 45 le AA alabilirken, işletme okuyan birisi 45 ders notuyla o dersten kalabilir. biraz anlatmaya çalıştım ama işin doğrusu adam akıllı ders çalışıp, işi pekte "çan eğrisi var yea" diye algılamamak lazım.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
peki genel ortalama kaç olursa koşullku geçtiğimiz dersi bi daha almak zorunda kalmıyoruz?

Genel Not Ortalaması 2.0'ın altında olursa koşullu geçtiğiniz dersi almak zorunda olursunuz.

agrasif

Yeni Üye

Merhaba ... ben koşullu geçme ne demektir ? bu konuda bilgi alabilirmiyim .. şimdiden teşekkürler ..

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
CD, DC, DD aldığınız derslerden normal şartlarda kalıyorsunuz ama bu dersleri ortalama ile kurtarma imkanına sahipsiniz. Bu koşullu geçme olarak adlandırılıyor. Bu derslerden sizin geçmiş saymaları için yerine getirmeniz gereken koşul ise Genel Not Ortalamanızı 2.0'ın üzerinde tutmanızdır.

sebboy

Yeni Üye
arkadaşlar sonunda baktım sonuçlara bakarmısınız nasıl geçmem için nekadar alman lazım bunlardan::))

4 KREDİ ULUSLARARASI İKTİSAT TEORİSİ:65
5 KREDİ BALKANLAR'DA SİYASET:35
5 KREDİ ORTA ASYA VE KAFKASLARDA SİYASET:55
4 KREDİ STRATEJİ VE GÜVENLİK:50
4 KREDİ İNSAN HAKLARI VE DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ:50
5 KREDİ KARŞILAŞTIRMALI SİYASAL SİSTEMLER:60 EN DÜŞÜK DERSİM BANKANLARDA SİYASETİ 35LE KOŞULLU GEÇME ŞANSIM VAR İKİNCİSİNDEN KAÇ ALIRSAM GEÇERİM TAHMİNE GÖRE ARKADAŞLAR

hiperpoison

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
sanirim bu civarlarda notlar. 50 altı olanlari vicdanen yükseltmen gerek tabi :)

taylan58

Yeni Üye
ortalaman 2 yi geçtiyse zaten geçeceksin + çan eğrisinde Türkiye ort. ne olduğunu bilmiyoruz şuanda kimse hesap yapamaz arkadaşlar ha yaparsınız nasıl yaparsınız hepsinin 50 ort. geleceğini farzedip yaparsınız ben yaptım mesela 9 dersim var 39 kredi almışım notlarla 78 i tutturmam gerekiyor 81,3 suanda şu kara düzende geçiyo duruyorum ama dediğim gibi daha not ort. belli değil önemli olan onların belirlenmesi yoksa konu baslıgındaki hesap şuanda bişey ifade etmiyor

kamuyonetm

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
admin anlamadım ben o 0.3 nerden geliyor 50 nereden geliyo unuda anlatsan iyi olacak.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
Ortalama hesaplama

Arkadaşlar aldığım notlar sonucunda 4 tane DC olan dersim var ortalamam 1,97 bu gibi durumlarda 2,0 ye tamamlıyorlar mı bilginiz var mı?

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Arkadaşlar aldığım notlar sonucunda 4 tane DC olan dersim var ortalamam 1,97 bu gibi durumlarda 2,0 ye tamamlıyorlar mı bilginiz var mı?
2. dönem ortalamanızı 2.10 yaparsanız çok rahat şekilde 4 tane dc dende geçersiniz..

2ye tamamlama gibi bi olay yoktur

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO