Final sınavları için ders çalışma önerilerı

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
final sınavları için ders çalışma önerileri * Finallerde Kitaplardaki ünitelerin tamamından sorumlusunuz unutmayın.

* Özellikle kredisi yüksek derslere ağırlık verin ve onlardan yüksek notlar almaya çalışın. Kredisi yüksek olan derslerin ortalamaya katkısı düşük olanlardan çok daha fazladır.

* FF yani 33′ten düşük ortalaması gelen derslerinizden direk kalıyorsunuz bu yüzden FF almamaya bakın. CD, DC ve DD aldığınız derslerden, Genel Not Ortalamanız 2.0′ın üzerinde ise geçebiliyorsunuz unutmayın. Bu yüzden kredisi yüksek olan derslere ağırlık verin ve Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde tutmaya çalışın. ( Genel not ortalaması sizin peşpeşe gelen 2 dönemin ortalamasıdır )

* Bu sınav sizin bu dönemde ki son sınavınız ( Bütünleme Sınavlarının Yapılmayacağını varsayarsak ) ve başarılı olmak durumundasınız. Ama sizin iki avantajınız var birincisi Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde getirerek CD, DC ve DD ( 33-50 Arsı Gelen Notlar) aldığınız derslerinizden ortalama ile geçebiliyorsunuz. İkinci avantajınız ise Çan Eğrisi sistemi, Çan eğrisine göre o derstin FF notu, o dersten sınava giren öğrencilerin not ortalamalarına göre hesaplanmaktadır. Eğer matematik ve ingilizce gibi aöf öğrencilerinin başarısız olduğu bir derste FF notu 25 lere kadar düşebilmektedir. Bu demektir ki Genel Not Ortalamanız 2.0′ın üzerinde geldiği müddetçe zor derslerden 30 üzeri getirmeniz ( Finalde almanız demiyorum, yukarıda ki not hesaplama yöntemi ile çıkan ders geçme notundan bahsediyorum ) ile o dersten geçersiniz.

* Ara sınav ünitelerini tekrar etmekten de kaçınmayın. Unutmayın ara sınav ünitelerden çıkacak sorularla en az 35-40 alırsınız, bir kaçta final ünitesi çalışırsanız 50-60 almanız içten bile değil.

* Size zor gelen üniteleri atlayın, kolay gelen ünitelere çalışın ve onlardan başarılı olmaya bakın.

* Ünitelerin sonlarındaki deneme testleri çözmeyi ve özetlerini okumayı unutmayın.

* Sınava bir hafta kala deneme testlerini bol bol çözmeye gayret sarfedin.

* Sınav günü sınav yerinize en az 1-2 saat erken gidin ve yanınıza ders notlarınızı veya çalışma sorularınızı götürün. Sınav öncesi notlarınıza çalışmaya devam edin. Unutmayın sınav öncesi çalışılan dersler sınavda aklınıza ilk gelecek olanlardır. O yüzden sınav öncesi ders çalışılmaz mantığını aklınızdan silin.

* Sınav salonuna en son girenlerden olmaya özen gösterin ve girene kadar da derslerinize çalışın.

* Sınav başladığında en son çalıştığınız dersin sorularına ilk bakın. Soruları sıradan değil önce aklınızda kalanları bulup çözün. İşaretleme yaparken cevap anahtarını kaydırmamaya özen gösterin.

* Açıköğretim sınavlarında yanlışlar doğruları götürmemektedir, o yüzden sınav sonuna kadar hatırlamadığınız soruları sınav sonuna doğru cevap olarak size en yakın gelen şıkkı işaretleyin.

* Yanlışların doğruları götürmediğini söylemiştik. O zaman boş bırakmaktansa sallamak en iyisidir. Sallarken de biraz destekli sallamanızda fayda var. Daha önce denenmiş bir çok sallama metodu var. Benim tavsiyem ise en bilimsel olanı Öncelikle bilmediğiniz soruları boş bırakın. Sadece bildiklerinizi cevaplayın. Boş bırakırken mümkün olduğunca şıkkı elemeye çalışın. Daha sonra cevapladığınız şıkları sayın. Sınavlarda cevaplar genelde eşit olarak şıklara dağılır. Örneğin 30 soru var ise 6 tane A, 6 tane B, 6 tane C, 6 tane D, 6 tane E olacağını düşünebilirsiniz. Cavapladığınız şıkları saymıştınız. Sallama yaparken en az hangi, şıktan işaretlediyseniz önce ondan başlayın. Bu metod ile 10-15 puan fazla alabilirsiniz. ( Bu bir öneridir illa bunu yapın demiyorum, Hiç ders çalışmayın bunu uygulayın da demiyorum. Siz bildiklerinizi yapın, bilmediklerinizi zaten sallayacaksınız bari mantıklı olarak bir sistem üzere sallayın diye öneriyorum. Yanlış anlaşılmalara mahal vermeyelim.)

*Açıköğretim sınavlarında çok fonksiyonu olmayan düz 4 işlemi yapabilen hesap makinesi kullanmanıza izin veriliyor. Böylelikle işlemleri hızlı yapabilirsiniz.

maym

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
teşekkürler elinize sağlık

mliks

Yeni Üye
paylaşım için tşkr canım :cici

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı