Necip Fazıl'dan hazır cevaplar

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
  1. büyük şair necip fazıl kısakürek'in yaşamından güzel ve ibretlik anekdotlardır.

necip fazılın'da katıldığı şiir yarışmasının sonuçları belli olmuştur. ancak henüz üstad sonuçları öğrenememiştir.

bir dostu yanına gelir ve: "_üstad yarışmanın sonuçları belli oldu" der.

necip fazıl: "_ ikinci kim oldu?" diye sorar!

dostu donar kalır! çünkü, birinci necip fazıl kısakürek olmuştur.

necip fazıl kısakürek vapurla karaköy'e geçerken, yanına biri yaklaşır:

"üstad, peygamberlere ne gerek var, biz kendimiz yolumuzu bulabilirdik." diye sorar.

necip fazıl, okuduğu kitaptan başını kaldırmadan:

"ne diye vapura bindin, yüzerek geçsene karşıya" cevabını verir.
  2. üstad ın kitapları üzerine çalıştığı yere giren bir yazar;

üstad hayırdır, odan da niye hiç kitap yok. kitap okumaz mısın?

üstad gerekli cevabı verir;

sen hiç süt içen inek gördün mü?

3. necip fazıl bir üniversitede katıldığı sempozyumda, izleyicilerden biri "ben sizin geçmişinizi de biliyorum" diyerek kendisiyle eğlenmeye kalkınca üstad şu muhteşem cevabı verir ; "benim geçmişim bir çöplükten ibarettir ve çöplükleri ancak köpekler karıştırır"

4. üstad a hayran birisi üstad sahilde yürürken yanına gelir ve ;

"üstad, senin bütün mücadelelerin güzel, hizmetlerin eşsiz ama şu ... tarafın olmasa diye tenkit eder."

üstad tebessüm ederek;

"şu boğaz'dan geçen lüks ve güzel gemiyi görüyor musun? bak ne kadar lüks ve konforlu değil mi? işte böylesine lüks geminin tuvaleti de vardır." der.
  5. hakim:seni bir daha buralarda görmeyeceğim necip !
    n.f.k:niye hakim bey istifa mı ediyorsunuz ?
  6. yine mahkemede savunma yaparken bulunduğu konumdan ve etrafında gelen tepkilere sinirlenen necip fazıl kendisine hakim olmayıp "buradakilerin yarısı eşşektir" der. buna oldukça sinirlenen hakim sözünü geri almasını söyler .üstad bu tükürdüğünü yalar mı? keskin zeka küpünün verdiği cevap :

-"tamam,sözümü geri alıyorum buradakilerin yarısı eşek değil"
  7. üstat, 1960 larda amasya da bir konferansa geliyor. salon tıklım tıklım dolu...üstat konferansını verirken bir tanesi itiraz ediyor. itiraz eden ayağa kalkıyor. üstat soruyor:
    -" kimsiniz " itiraz eden:
    -"ben buranın alay komutanıyım" diyor.
    -"peki, buyurun oturun" diyor.

üstat konferansa devam ediyor. öylesine asabi bir mizaca da tabii tahammül etmesi mümkün değil. dinleyiciler kendini kaptırmış konuşmanın büyüsüne. üstat tekrar soruyor:
    -"kimdi o itiraz eden?" itiraz eden ayağa kalkıyor:
    -"benim" diyor. üstat bakıyor:
    -"peki, oturabilirsiniz" diyor.

üstat konuşmasına tekrar devam ediyor. üstat üçüncü kez soruyor:
    -"kimdi o itiraz eden?" itiraz eden tekrar ayağa kalkıyor:
    -"benim" diyor. üstat:
    -"peki, oturun" diyor.

ondan sonra üstat salona dönerek şu cümleyi söylüyor; "asker fikirden anlamaz, emir verip kaldıracaksın, emir verip oturtacaksın."
  8. necip fazıl bir gün kendine iftira eden bir gazeteci için "onun kalemini müsait bir yerine sokarım'' der. gazeteci onu mahkemye verir. hakim sorar:

-bahsi geçen lafı söylediniz mi?
    necip fazıl:
    - söyledim efendim der. ve cebinden kalemi çıkartır der ki bernim müsait yerim ceketimin iç cebidir eğer onun müsait bir yeri başka yeriyse ben napabilirim hakim bey?
  9. üstad geçmişini inkar etmiş ve yazdığı kitapları kabul etmemiş yani yalan söylemiştir.
  10. hüseyin üzmez, emin yalmanı vurduktandan sonra necip fazıl ve osman yüksel serdengeçti de azmettirici olarak tutuklanır. necip fazıl hüzeyin üzmeze sorar
    - oğlum neden vurdun adamı
    + sen öyle istersin diye düşündüm üstad.

necip fazıl osman yüksel serdengeçtiye döner:
    - görüyor musun osman ayağa kalk sakarya dedik bizi bir kişi anladı; lakin o da yanlış anladı amuda kalktı.
  11. nur harmanı'nın pırıltılı kalemi necip fazıl'ın da içinde bulunduğu uçak, yeşilköy havaalanından kalktıktan kısa bir zaman sonra arızalanır ve geri döner.
    havaalanındakiler merakla, "ne oldu, nasıl oldu?" diye sorarlar. mübareğin cevabı hem teslimiyetçi hem de hikmetli:
    "ahirete kabul etmediler, geri döndük."
  12. necip fazıl'a sorarlar:
    -neden bu kadar çok sigara içiyorsunuz?
    -'benim için yanan tek şey sigara çünkü' der.
  13. hakim saçı sakalı uzamış necip fazıl'a maymuna dönmüşsün necip demiş. necip fazıl yüzünü duvara çevirip şimdide duvara döndüm demiş.
    --
    necip fazıl bir gün konferanstayken arka sıralardan kendisine bir salatalık fırlatılmış hiç bozuntuya vermemiş ve konuşmasının sonunda
    necip fazıl:-bunu kim fırlattı?
    bir fırlama:-ben fırlattım.
    necip fazıl:-tamam gel al kimliğini demiş ve nefis bir cevapla tamamlamış konferansını.
  14. bir gün öğrencilerinden biri necip fazıl'a demiş ki:
    hocam bir rüya gördüm, bütün bitkiler, ağaçlar allah'a secde ediyordu, bir tek tütün secde etmiyor karşı çıkıyordu.
    necip fazıl şu cevabı vermiş:
    -getirin o kafiri yakalım ...
  15. bir gün arkadaşlarından biri necip fazıl a der ki:
    - üstad bu sigara denen beladan nasıl kurtulacağız?
    üstad hiç düşünmeden yapıştırır cevabı:
    - getirin de yakalım şu gavuru!

16. bir gün necip fazıl'la, nazım hikmet gemiden iniyorlarmış. necip fazıl oruçmuş. nazım hikmet değilmiş. derken açlıktan ölmek üzere olan bir köpek görmüşler nazım, necip'e:
    " bak necip galiba köpek de oruç tutuyor, senin gibi. " deyince necip fazıl: "bilmez misin nazım köpekler oruç tutmaz." diye cevabı yapıştırmış. nazım hikmet hayranıyımdır ama ben bile kabul ettim feci ayar...
  17. üstada bir gün üsatdım herşeyin iyi hoş da şu sigara da olmasa derler...cevabında kendini anlatır:
    -yüksek dağların başı dumanlı olur....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara