Yalanı Yakalamanın 10 Yolu

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Ajanların boy gösterdiği filmlerde gerçeği söyletmek için farklı yollar denenir. Ajan konuşturmak istediği kişinin başına silah dayar ya da ona yakınlaşarak ağzından laf almaya çalışır. Ama günlük hayatta hepinizin bildiği gibi bunları yapmak mümkün değil. Peki, karşınızdaki kişinin doğruyu söylediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Uzmanlar, karşınızdaki kişinin size tüm gerçeği söyleyip söylemediğini anlamanın mümkün olduğunu belirtiyor. Karşındakinin yalan söylediğini düşünüyorsan, neden söylemiş olabileceğini de bilmek zorundasın. Eğer karşındakinin bazı hareketlerinden yalan söylediğinden şüphe ediyorsan, bunların ne anlam ifade ettiğini de iyi bilmelisin.

1- Tutarsızlık
Eğer birinin yalan söylediğini anlamak istiyorsan yaptıkları ile anlattıkları arasında tutarsızlık olup olmadığına bakabilirsin.

2- En ummadığı soruyu sor
Yalan söyleyen insanların her zaman iyi bir hikayesi vardır ve sizin ne sorabileceğinizi bilerek yanıt verirler. İnternetteki web yalanlarını yakalamak için yalan söylediğiniz kişiyi iyice izleyin. En umulmadık bir anda hazır olmadıkları bir konuda bir soru yöneltin.

3- Davranışlarını değerlendir
Yalanın en önemli göstergelerinden biri davranışlardaki değişiliktir. Genel olarak heyecanlı olan biri sakinse veya sakin biri heyecanlıysa dikkat edin farklı birşeyler oluyor demektir.

4- Duygulardaki samimiyetsizlik
Çoğu insan sahte gülümseyemez. Zamanlama hatası vardır ve normal gülümsemeden çok daha uzun sürer veya diğer davranışlarla karışır. Bazen kızgın yüzle, gülümseme iç içedir. Dudaklar doğal gülümsemeden daha küçük ve daha cansızdır.

5- İçten gelen tepkilere dikkat
İnsanlar genellikle yalanlarını geçiştirirken şöyle der; 'İçten gelen bir tepki veya kadına, erkeğe özgü bir sezgi' ama bu doğru duyguların sapmasından başka bir şey değildir. İçgüdüler yalanların açıklamasında inandırıcı değildir.

6- Çok küçük hareketleri izle
Çok küçük hareketler, mimikler ifadelerin ön açıklamasıdır. Genellikle ikinci dakikanın 25. sn civarında bir gizli duyguyu anlatır. Yani bir kişi çok çok mutlu görünüyorsa, gerçekte bazı şeyler için üzülüyor olabilir. Gerçek duygusunun anlaşılmasından duyduğu korku bir an için yüzünde belirir. Gizlenen korku, mutsuzluk, kızgınlık, kıskançlık her neyse bir göz kırpması anı kadar kısa sürede yüze yansır. Bunu yakalamak büyük bir hünerdir. Yapılan araştırmalarda hemen hemen katılanların % 99'u bu mikro mimikleri, işaretleri göremedi fakat bu bir saatten daha kısa zamanda öğrenilebilir. Mikro hareketler sebebi söylemez. Sadece gizlenen bir duygu olduğunu gösterir.

7- İnkar etme
Yalan söyleyen kişinin hareketleri, söyledikleri, ses tonu, mimikleri birbirini tutmaz. İnkarı gösteren bazı davranışlar vardır.

8- Endişe veya tedirginlik
Karşınızdaki konuşurken gözlerinize bakamıyorsa ve bu onun her zaman ki hali değilse yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Uzağa bakıyor, terliyor ve tedirgin, endişeli bakıyorlarsa hiçbirşey normal değildir.

9- Çok çok fazla detaycılık
Eğer birisine 'Nerede kaldın? ' diye sorduğunuzda karşınızdaki 'Markete gittim ve yumurta, süt, şeker almam gerekiyordu ve bir köpeğe çarptığım için çok yavaş gitmek zorunda kaldım' gibi detaylı olarak birşeyler anlatıyorsa yalan söylediğinden şüphelenebilirsiniz. Çok fazla detay, onları içinde bulundukları durumdan kurtulmak için düşünülen bütünlük içeren bir yalan olabilir.

10- Gerçeği görmemezlikten gelme
Birisine gerçeği anlatmak yalan söylemekten daha fazla kabul edilir. Herkesin bildiği bir şeyin arkasına sığınarak yalan söylenebilir. Böylece insanların kafası karışır ve söylenilenin doğru olabileceği düşünülür.

Ekstra bir madde daha; Güvenilir ol
Yaşamda eğer bir seçim yaptıysak sağlam durmak zorundayız. Eğer yalanlarla yaşayı seçerseniz hayattan çok zevk almayabilirsiniz ancak bu her zaman mutsuz olacağınız anlamı taşımaz. Eğer doğrularla yaşamayı seçerseniz hayattan çok fazla memnuniyet duyarsınız ancak bu zaman zaman olumsuz gelişmeler yaşamayacağınız anlamına gelmez. Genel olarak her zaman yalan söylemekten çok güvenilir olmak çok daha iyidir.

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ben yalandan nefret ederim yalan söylememye dikkat ederim söylediğim yalanlarda beyaz yalan olarak tabir edilen zararsız yalanlar :)

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ben yalandan nefret ederim yalan söylememye dikkat ederim söylediğim yalanlarda beyaz yalan olarak tabir edilen zararsız yalanlar :)
yalanın beyazı sıyahı olmaz yalan yalandır . her turlusunden nefret ederım . yalan soyleyenlerle kım olursa olsun bagımı keserım

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
hayatımda yalan söylemiyorum diyen insan yalan söylemiş olur bence küçük yada büyük illaki yalansız olmuyor istek dışı diyor insan

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
yalancının mumu yatsıya kadar yanar hersey ınsanın kendı elınde yalan soylemek kolayna gelıyosa olacaklardan o sorum ludur

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
bu yalan söyleme konusunda o kadar ustalar varki ben söylesem hemen yakalanırım saklamayamam o yüzden söylememeye gayret gösteriyorum ama yaptığım işimden dolayı arada söylmek zorunda kalıyorum

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
yalan soyleyenlerın zaten hep bır bahanesı vardırr:haha:haha:haha

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
yalan soyleyenlerın zaten hep bır bahanesı vardırr:haha:haha:haha
:)gerçekten normal hayatımda yalan söylemeyen biriyim ama ben hukuk bürosunda çalışıyorum ve bir avukatın yaptığı en iyi iş yalan söylemektir ve olması gerekende budur yalan söylemeyen avukat boş işlerle uğraşır doğru düzgün bir kazancı olmaz en az 4 sene okuduğla kalır

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
yalan soylemektense 4 sene okudugumla kalmak ısterım hıc yalan soylemeyen avukat yokmu ????yalan soyleyen avukat nasıl adaletı saglar????

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
yalan söylemyen avukatlar icra dairelerinde katiplerin yaptıkları işleri yapıyorlar :)

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
oda guzel. bence yalan soylemene bı bahane uretıyosun baska bısey degıl ınsallah hayatta bu yuzden zorluklarla karsılasmazsın

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ben avukat değilim ben pek yalan söylemem ama hiç söylemiyorumda diyemem elimden geldiğince az

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
hımm :haha:haha

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
neyse bu muhabbet uzadı az ders çalışalım artık değilmi :)

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
kesnlıkle ders calıs bana cevap yetıstıremezsın
he cvp yetiştirme konusuna girersek emin ol bende çok iyiyimdir sınavlar geçsin şu hafta atışırız bir gün biggrin

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
he cvp yetiştirme konusuna girersek emin ol bende çok iyiyimdir sınavlar geçsin şu hafta atışırız bir gün biggrin
cork koktum:p sorun degıl atısırız bana bakma saka dıyom ders calıs az zaman kaldı kolay gelsın

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
bana diyorsun sen nie çalışmıyorsun snn sınavın yokmu :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara