Bu durumda herkes geçer öylemi

kaborta

Yeni Üye
Arkadaşlar bizim AÖF sınavlarımız ve KPSS sınavlarımız bitince böyle bir konu açacağımı ve "Kredili Sistem" denilen kavramın aslında ne kadar da rahat olduğunu sizlere resimli olarak anlatıp kanıtlayacağımı söylemiştim. Şimdi gelelim o konumuza.

Abim kredili sistemde önlisans adalet bölümü, ablam ise yine kredili sistemde bulunan lisans sosyoloji bölümünü okumakta. Her ikiside çok rahat sınıflarını geçtiler. Bakın, hemen aşağıdaki resimlerimi inceleyin. Ne demek istediğimi çok rahat anlayacaksınız.

Sosyoloji Örneği (Güz Dönemi & Bahar Dönemi Vize ve Final Notları Ekran Görüntüsü)

Adalet Örneği (Güz Dönemi & Bahar Dönemi Vize ve Final Notları Ekran Görüntüsü)

Yukarıdaki notlarda ne kadar fazla zayıf notun olduğunu görüyorsunuz değil mi arkadaşlar.? Kredili sistemde bu notlar ile geçildi.

Bakın bir örnek daha vereyim, kredili sistemde belli bir ortalama yoktur, yani bir dersin sınavı çok zor geçerse o sınavın geçme notu aşağı çekilir ve 25 26 ortalama yapan kişide o dersten geçmiş sayılır. Onada inanmanız için aşağıdaki resimleri katıyorum.

Üstteki ilk resime bakın mesela. İktisada Giriş isimli dersi kaç düşmüş.? 34.90 puan. Peki bu puan ablamı geçirmeye yetmiş mi.? Tabi ki yetmiş. Hatta 34.90 puan çok bile. Bakın bakalım aşağıdaki resime iktisada girişin en alt sınırı kaça düşmüş.

Gördüğünüz üzere 29.22 ortalama yapan kişide bu dersten geçmiş sayılmış. Dersten zayıf alan çok olduğu için adamlar 29.22 ortalamayı tutturanıda geçirmiş bu dersten.

Bunlar ufak örnekler arkadaşlar. Sadece merakınızı gidermek istedim. Korkmayın, emin olun biz ne inekliyormuşuz yıllık sistemde beeee diyeceksiniz kendi kendinize.

Size bir taktik vereyim, eğer bir dersten zorlanıyorsanız emin olun o dersten zorlanan çok insan vardır. Ona fazla ağırlık veremiyorsanız çerez diye tabir ettiğimiz basit derslerin notlarını yüksek tutun. Yüksek derken 60-80 arası tutun. Diğerleri zayıf olsada sorun olmaz, geçip kurtulursunuz. Bir daha da o dersler hayat boyu karşınıza çıkmaz.

Ben matematik rahatsızlığı olan birisiyim. Buna rağmen tekrar aöf'e kayıt olup sırf merağımdan dolayı lojistik bölümünü okumayı düşünüyorum. Bunu çok istiyordum ama tekrar muhasebe, iktisat, matematik dersi almayı istemediğim için yıllık sistemde iken vazgeçmiştim. Şimdi kredili sisteme geçti, bu derslere çok ağırlık vermeden de geçebilirim sınıfımı artık.

Sorularınız oldukça yöneltin, cevaplayalım.

kaborta

Yeni Üye
Geçmiş yılların sınav ortalamalrıda mı alınıyor

Bu demek oluyor ki geçmiş yılların sınav ortalamalarıda alıyor öylemi. Geçmek için güz dönemi ile bahar dönemi toplamını mı alıyorlar anlamadım..

yyildirayy

Yeni Üye
Bu demek oluyor ki geçmiş yılların sınav ortalamalarıda alıyor öylemi. Geçmek için güz dönemi ile bahar dönemi toplamını mı alıyorlar anlamadım..
Geçmiş yıllar değil
Baharsa bahar güzse güz döneminde o sınıfta ve o dersten sınava giren ve 25 üzeri not alan öğrencilerin aldığı notların toplamı öğrenci sayısına bölünerek o dersin not ortalaması bulunuyor. (Ara sınav ve finalde)

o ortalama geçme notu yani CC harf notu oluyor
Yukarıda arkadaşın verdiği örnekler bunlar

kaborta

Yeni Üye
valla kardeş ben son sınıfım ve önceki senelerimin not ortalaması 2.83 o yüzden bu sene gno dan dolayı ff üzeri alacağım bütün derlerden allah nasip ederse geçeceğim,o yüzden fazla matematiksel hesaplara gerek duymuyorum DİYE YAZMIŞ ADAMIN BİRİ MEMURLAR NET AÖF FORMUNDA VARMI BÖYLE BİR SEY HERKES GEÇER O ZAMAN..ANLAMADIM

maym

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
valla kardeş ben son sınıfım ve önceki senelerimin not ortalaması 2.83 o yüzden bu sene gno dan dolayı ff üzeri alacağım bütün derlerden allah nasip ederse geçeceğim,o yüzden fazla matematiksel hesaplara gerek duymuyorum DİYE YAZMIŞ ADAMIN BİRİ MEMURLAR NET AÖF FORMUNDA VARMI BÖYLE BİR SEY HERKES GEÇER O ZAMAN..ANLAMADIM
ortalaması 2.00 ın üstünde olduğu için böyle diyip böyle düşünüyodur

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara