Makyaj kansere neden olur mu?

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Güneydoğu Anadolu Güzellik Uzmanları Eğitim Kurumları Derneği Başkanı ve Diba Güzellik Salonu İşletmecisi Hülya Esmer
makyaj malzemelerinin bilinçsizce kullanılmasının telafisi olmayan cilt hasarlarına neden olduğunu belirterek
bu ürünlerin ayrıca kansere de yol açtığını söyledi.

Makyaj malzemelerinin bilinçsiz bir şekilde kullanılmasının tehlikeli olduğunu söyleyen Hülya Esmer
yanlış tekniklerle gerçekleştirilen makyaj ürünleri ve stillerinin ciltte kalıcı hasarlara yol açtığını belirterek
fondöten gibi makyaj maddelerinin sıvı özellikli makyaj malzemeleri olduğunu ve bunların bilinçsiz kullanılmasının kansere davetiye çıkardığını kaydetti. Esmer
"Ayrıca güzelleşme adına yapılan bu tür makyajlar çoğu zaman daha fazla kırışık bir görüntü
kuru bir cilt ve problemli bir derinin oluşmasına neden olmaktadır.

Özellikle ağır makyajlarda kullanılan sıvı ürünler yağ içerdiği için
bunlar gece temizlenmediğinde
sabah kalkındığında terlemeyle beraber akneye neden olmaktadır. Bu akne tedavileri kimi zaman sadece sivilce şeklinde olmuyor. Sonrasında dermatolojik bir durum haline geliyor. Bu da kişide psikolojik açıdan ağır etkilerin doğmasına neden olmaktadır. Fondöten gibi makyaj maddeleri sıvı özellikli makyaj malzemeleridir. Bu ürünler kullanıldıktan sonra eğer akşam temizlenmez ise
gece yatarken terlemeler oluşmakta ve bu ter fondöten ile deri arasında sıkışmakta
daha sonra bu ter tekrar vücuda geri gitmektedir. Geri giderken de o makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyevi maddeleri de alarak emmekte
bu da akne sivilce hatta kansere neden olmaktadır" dedi.

Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda
ağır gece makyajları
TV makyajları denilen makyajları da kanserojen etkinin çok fazla görüldüğünün tespit edildiğini dile getiren Esmer
bu istatistiklerden insanların bilinçsiz ya da sırf güzel görünme adına aslında kendi sağlıklarını riske attıkları gerçeğinin ortaya çıktığını söyledi. Esmer
"Az ve göze düzgün görünecek makyaj sizi her zaman daha güzel gösterecektir. En azından hastalıklardan ve tüm kimyasal maddeleri vücudunuza çekmekten de korunmuş olursunuz. Dikkat ederseniz ünlülerde şöyle bir durum var
televizyon ekranlarında ya da birebir görüşmelerde baktığınız zaman
artık cildin
parlaklığının ve elastikiyetinin yok olduğunu görüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

"KÜÇÜK YAŞTA KIZ ÇOCUKLARININ YAPTIĞI BİLİNÇSİZ MAKYAJ ERKEN ERGENLİĞE NEDEN OLUR"
Özellikle küçük yaşta yapılmaya başlanan makyajın çocuklarda östrojen hormonunun yükselmesine neden olduğunu savunan Esmer
bunun kız çocuklarında erken ergenlik dönemine girmelerine sebebiyet verdiğini söyledi. Esmer
"Bununla beraber gelişim bozukluğu ve boyda kısa kalma durumu meydana geliyor. Bu durumda özellikle kendi çocuklarımıza makyaj yapma tekniklerini bilinçli bir şekilde öğretmemiz gerekiyor. Bilindiği gibi çoğu kozmetik ürünlerinde de kimyevi maddeler vardır ve bunların kanserojen etkileri de vardır. Bir güzellik uzmanına ya da dermatologa sorup
cildinize uygun ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca merdiven altı ürünlerinden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ederim. Bu ürünler fiyat anlamında cazip gelebilir
ancak bu ürünler telafisi olmayan cilt hasarlarına neden olmaktadır. Bundan dolayı biraz cebinizi yaksın diyoruz ama en azından kaliteli olsun
cildinize hasar vermesin" diye konuştu

mliks

Yeni Üye
valla dandık markalarında yuze zararı cok fazla ınsanlar kendı cılt tıplerıne test yaptırıp ondan sonra cıldıne uygun olanı secmelıler. mesela ben su bazlı fondoten kullanıyorum

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
haklısın buldugunuz herseyı surmeyın arkadaslar

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Makyaj yapma yaşı 13-14 lere düştü yazık taptaze yüzlerini mahvediyolar hemde saglıksız malzemelerle çocukları egitmek lazım

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Makyaj yapma yaşı 13-14 lere düştü yazık taptaze yüzlerini mahvediyolar hemde saglıksız malzemelerle çocukları egitmek lazım

ama bu mumkun degıl cocuklar buyuklerını dınnemıyo satıs yapanların buna engel olması gerekır

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Niye mümkün olmasın çocukların dinleyecegi taktikler uygularsan tabiki dinler.
Satan adam niye engel olsun ki para kazanıcak hekers kendi çıkarını düşünür bu ülkede o yüzden anne babaya düşüyo görev.

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
yas sınırlaması gelmelı . bazıları habersız alı yo aılesınden . bazı aılelerde ses cıkarmıyo onları bılgılendırecek semınerler yapılmalı okullarsa

mdm

Yeni Üye
Bölüm:
Adalet
kızlar bişey sorabilir miyim fondöteni nasıl temzlyosnz ????

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Sigaraya da geldi yaş sınırı ama etkili oldumu tartışılır!
Fondöten çok kullanmıyorum ama kullandıgım zaman da tonikle temizliyorum

mdm

Yeni Üye
Bölüm:
Adalet
Sigaraya da geldi yaş sınırı ama etkili oldumu tartışılır!
Fondöten çok kullanmıyorum ama kullandıgım zaman da tonikle temizliyorum
sadece toniklemi bende az kullanıyorum ve yeni başladım da =(

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Tonik yeterli oluyor
Bence hiç gerek yok ya çok özel günlerde kullan dügün vs yüzünü gereksiz yorma.:cici

mdm

Yeni Üye
Bölüm:
Adalet
çok teşekkür ederim :) araştırdım biraz önce bi makyaj temizleyici ile temizleyip sonra tonikle temizleyin diyoar ama korktum ben çok fazla geldi sanki

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Düz suyla bile çıkar ya ıslak mendil kullanma ama:p

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar