2013 KPSS'ye kimler girebilir?

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Öncelikle bunu vermeden önce a ve b grubu memurluklar ne anlama geliyor ona bakalım.
(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı).
Bu kadroları tercih edecek adayların KPSS’ye girmelerini müteakip ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlar ve aranılan özel şartlar hususunda ilgili kurumlarca yapılacak ilanların takip edilmesi gerekmektedir.

(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.)

Genelde adayların çoğunluğunun oluşturduğu B grubu kadrolar yani düz memurluk adını verdiğimiz memurluklar için sınavlar çift yıllarda yapılmaktadır.(2010-2012-2014 gibi)

Diğer A grubu ve öğretmenlik sınavları ise her yıl yapılmaktadır.

Seneye a grubu kadrolar ve öğretmenlik için sınav olacaktır. Bu A grubu sınavında sabah oturumuna herkes girmek zorundadır. Sabah oturumu p3 puanınızı oluşturur.(genel yetenek ve genel kültür) Daha sonra iktisadi ve idari bölüm mezunlarının girdiği maliye, hukuk, ekonomi vb dallarda kpss yapılmaktadır. Bunun sonucunda birçok puan türü oluşmaktadır. Bu puan türlerine göre kurumlar alım yapmaktadır.

Bunun yanında lisans düzeyinde polislik için de seneye Kpss’ye girebilirsiniz ama seneye polis alımı olup olmayacağına dair net bir bilgi yok.

A grubu kadrolarda, uzmanlığa hem iktisadi ve idari bölüm mezunları gidebiliyor, hem de mühendisler gidebiliyor. Kimi uzmanlıklar matematik bölümü mezunlarını da alabiliyor. Yani seneye sınava girmeden önce bölümünüzle ilgili bir alım olup olmadığını araştırarak sınava girmeniz ve hazırlanmanız lehinize olur. Seneye gireceğiniz sınavdan sonra da geçmeniz gereken bir mülakat olduğunu unutmayın. İngilizce bilginiz de seneye önemli yer tutacaktır. Tek yıllardaki sınav sonuçlarına göre Ösym tarafından merkezi atama yapılmamaktadır. Yani oradaki p3 puanınız bir işe yaramaz.

Gelecek seneki sınavda elde ettiğiniz p3 puanı bu sene aldığınız p3 puanını yakmayacaktır, ikisinin birbiri ile hiçbir alakası yoktur.
Şimdiden başarılar…

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
paylasım ıcın tesekkurlerr

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ben girebilirimbiggrin

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ders calıss malısınn

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
çalışmaya çalışıyorum

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
daha fazlasını yapmaya calıs hayat cok zor her zaman fırsatlarımız olmuyo
başarısızlıklar rekoru kırmış ve bu sayede bir çok tecrübe kazanmış birisine böyle bir öneride bulunmak çok tuhaf oldu
(sadece takılıyom ciddiye alma)

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
başarısızlıklar rekoru kırmış ve bu sayede bir çok tecrübe kazanmış birisine böyle bir öneride bulunmak çok tuhaf oldu
(sadece takılıyom ciddiye alma)
yok onemlı degıl bende yasadım yanı

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
işin şakası bi tarafa ben okulu bitirnceye kadar Türkiye de bir çok şey değişmiş her tarafa torpil lazım olmuş okula başladığımda durum neydi şimdi ne olmuş bazen boşa çalışıyomuşum gibi bir hisse kapılıyorum

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
lısedeyken aynısı banada oldu . artık torpılsız bıyere gelmek zor ama bu durumda bıle yapanlar var onlar basardıysa bız nıye basarmayalım

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
dediğim gibi artık her şey torpil olmuş 2010 lise kpss den 92 puan aldım ve açıkta kaldım

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
oyle. herkez cıkarcı dunya ıyıce kotuledı

mliks

Yeni Üye
ne yalan soylıyım daha aöfü bıtırmeden iş buldum ama torpılle ama torpıl olmadanda bıyere gırılmıyo :(

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Nerde çalışıyorsun milks...Bizide alsaydın yanına :)

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
bızede bı torpıl yappp:p

mliks

Yeni Üye
ben calişmiyorum 2 amcamda mudur bende onlardan torpıllıyım:)

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ahh torpıllll:haha:haha

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Konu epey dagılmış başlıgı torpil olarak degiiştirbilirz:p

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.