Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen istihdamı, KPSS Eğitim Bilimleri Testinin neticelerine göre gerçekleştirilmekle birlikte Bakanlığımızın talebi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) arasında, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında bir protokol imzalanarak aşağıda listesi verilen alanlarda öğretmenlerin atanabilmesi için KPSS Eğitim Bilimleri Testinin sonuçlarına ek olarak öğretmenlerin alan bilgilerinin de ölçülmesi amacı ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuçlarının da dikkate alınarak atamaların gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, 2013 yılında Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) yapılmasına karar verilmiştir. ÖABT, 14 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınav ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler KPSS Kılavuzunda adayların bilgisine sunulacak ve ayrı bir kılavuz yayınlanmayacaktır.

ÖABT’de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. ÖABT’ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında oranları aşağıda verilen KPSSP121 puanı da hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir.

Genel Yetenek Testi 0,15
Genel Kültür Testi 0,15
Eğitim Bilimleri Testi 0,20
ÖABT 0,50

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
tesekkurlerrrr

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR