Aöf Ders Ekle Sil İşlemini Kimler Yapacaklar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf Ders Ekle Sil İşlemini Kimler Yapacaklar

Açıköğretimde kredili sisitemnin hayatımıza girmesiyle birlikte bu sisteme has bazı değişikliklerde bizleri etkilemektedir. Bunların başında her kayıt ve kayıt yenileme döneminde yapılan ders ekle sil gelmektedir. Bir çok öğrenci ders ekle sil işlemini yapıp yapmayacağını bilmemektedir. Bu yazımda kimlerin ders ekleme ve silme işlemi yapıp kimlerin yapmayacağını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ders ekle sil nedir ona bakalım. Ders ekleme-silme işlemi üst dönemlerden ders alarak okulu erken bitirme, mevcut dersleri azaltarak okulu geç ama rahat rahat bitirme olarak tanımlanabilir. Üniversite bize her dönem30 krediye kadar ders ataması yapmakta ve bize üst dönemden ders alarak her dönem 45 krediye kadar ders görme imkanı vermektedir. Buda bize okulu 3 yılda ( 6 dönemde ) bitime şansı sunmaktadır. Ders çıkarmada ise okulun atadığı ve alttan olmayan dersleri bu dönem görmek istemediğinizi belirterek bir sonraki döneme bırakma işlemidir. Çıkardığınız yani sildiğiniz dersleri bir sonraki dönem alma durumunuz vardır.

Şimdi gelelim kimlerin ders ekleyip çıkarabileceğine. Bir önceki yıl 1.sınıfta kalmış olanlar, dikey geçiş kapsamında bir önceki yıl kayıt olmuş ama kalmış olanlar, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öğrencileri ders ekle/sil işlemi yapabilmektedirler.

Kimler ders ekle-sil yapamazlar. 1.sınıfa ilk defa kayıt olanlar ile, Dikey geçiş kapsamında 3.sınıfa ilk defa kayıt olanlar ders ekle-sil yapamazlar. Alttan dersi olanlar bir üst yıldan ders ekleyemezler yani, 1.dönemden dersi olanlar 5.dönemden ders alamazlar, 2.dönemden dersi olanlar 6.dönemden ders alamazlar, 3.dönemden dersi olanlar 7.dönemden ders alamazlar, 4.dönemden dersi olanlar 8.dönemden ders alamazlar. Alttan dersi olanlar geçerli dönemden tüm derslerini geçseler bile üst dönemden ders alamazlar yani 2.sınıf 4.dönemdesiniz ama 1.sınıf 2.dönemden sadece bir dersiniz var bu dönem başka göreceğiniz dersiniz yok. Bu yüzden 3.sınıf 6.dönemden hiç bir ders alamaz, bu dönem sadece o 1 dersi görürsünüz ve o dersi geçene kadarda 6.dönemdne ders alamazsınız.

Ders ekle sil işlemini kimlerin yapıp kimlerin yapamayacağını açıklamaya çalıştım. Sorularınızı konuya yazarsanız sizleri cevaplamaya çalışırız arkadaşlar...

D

dilek33

Misafir
kayıt yeniletmezsek

ben 1.dönem sınawlarına girdim. ama 2.dönem kayıt yenilemezsem borçlu olurmuyum. kayıt yenilemezsem ne olur. cewaplarsanız sewinirim

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Bahar dönemi derslerini alamazsınız, bu dersleri seneye alırsınız...1.dönem uzatmış olursunuz....

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
Ben 2. Sınıf öğrencisiyim 1. Sınıftan alttan derslerim kalmış 2. Döneme otomatik olarak geçmişler buraya kadar sorun yok sanırım şimdi 2.sınıfın derslerinden eklemek istiyorum toplam kaç krediye kadar ders ekleme şansım var ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
1.sınıftan dersin olduğu için 3.sınıftan ders alamazsın. Okulun sana atadığı dersleri alacaksın sadece. 2. sınıf derslerini okul otomatik atamaktadır.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
Ben adalet okuyorum ama 3. sınıf zaten yok 2yıllık ben sadece 2yılımda uzama olmasın diye sormuştum siteye girince gördüm 45 krediymiş yinede teşekkürler

SANEMX

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
ben bu sene.3.sınıf kamu yönetimi lisans tamamlama olarak kayıt oldum.ders ekle sil yapmıyoruz degilmi?

CuneytKayabasi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Benim arkadaş 1. sınıfa yeni kayd olmustu ekle sil yapılmıyor sadece para yatıracaksın diye uyarı vermişti. Muhtemelen sizinde öyledir.

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ben bu sene.3.sınıf kamu yönetimi lisans tamamlama olarak kayıt oldum.ders ekle sil yapmıyoruz degilmi?
CuneytKayabasi arkadasım haklı sadece para yatırıp bıroya gıdıp kıtaplarını alman lazım basarılar

mesenger_86

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar ben kamu yönetimi son sınıftayım. 3.sınıfta hiç alttan kalan dersim yoktu .. ve bu yıll güz dönemini de iyi bi ortalamayla geçtim.. sorun şu ki alttan dersim olmadığı halde derslerim nasıl otomatik olarak atanmamış anlamış değilim. 6 ders atanmış türk dili-2 dersini de kayıt yenileme günü içersinde eklemem gerekiyormuş.. tamamen 4.sınıflara yapılan bi oyun gibi geliyo . bi dersi eklemedim diye koskoca 1 sene bekleyecek miyim?? benim durumumda olan arkadaşlar bana ulaşsın hakkımızı arayalım.. siteye girip mouseyle tek dersi eklemedik diye bi öğrencinin koskaca 1 yılı uzatılamaz. açık öğretim sisteminin son sınıfta okuyan özellikle de alttan dersi olmayan öğrencilerin derslerini otomatik olarak atamaları gerekir! biliyorum ki benim gibi binlerce kişi vardır son sınıfta olupta türk dili 2 dersini eklemeyip yılı uzayan...

örgütsel davranışı atadığınıza göre türk dili-2 dersini de otomatik olarak atanması gerekirdi.. bu sistem öğrenciyi düşünüyor mu acaba? 4.sınıfa gelmiş birisi olarak bi eğitim sistemi değil de bi oyunun içinde olduğumu düşünmeye başladım.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
KAMU YÖNETİMİNDE ÇAĞDAŞ YAKLAŞIMLAR
MALİYE POLİTİKASI 2
ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ

biyonik

Yeni Üye
peki bu lisans bölümünde olanların 240 krediyi tamamlayarak mezun olabilirler deniyor kredili sistem bizi 4. sınıfta yakaladı bütün dersleri verdigimiz halde karşımıza yeni dersler cıkmarmasalar bari

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Karşınıza başka yeni dersler çıkarmazlar. Bu yıl ekleyeceklerini eklediler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
merhaba arkadaşlar ben kamu yönetimi son sınıftayım. 3.sınıfta hiç alttan kalan dersim yoktu .. ve bu yıl güz dönemini de iyi bi ortalamayla geçtim.. sorun şu ki alttan dersim olmadığı halde derslerim nasıl otomatik olarak atanmamış anlamış değilim. 6 ders atanmış türk dili-2 dersini de kayıt yenileme günü içersinde eklemem gerekiyormuş.. tamamen 4.sınıflara yapılan bi oyun gibi geliyo . bi dersi eklemedim diye koskoca 1 sene bekleyecek miyim?? benim durumumda olan arkadaşlar bana ulaşsın hakkımızı arayalım.. siteye girip mouseyle tek dersi eklemedik diye bi öğrencinin koskaca 1 yılı uzatılamaz. açık öğretim sisteminin son sınıfta okuyan özellikle de alttan dersi olmayan öğrencilerin derslerini otomatik olarak atamaları gerekir! biliyorum ki benim gibi binlerce kişi vardır son sınıfta olupta türk dili 2 dersini eklemeyip yılı uzayan...

örgütsel davranışı atadığınıza göre türk dili-2 dersini de otomatik olarak atanması gerekirdi.. bu sistem öğrenciyi düşünüyor mu acaba? 4.sınıfa gelmiş birisi olarak bi eğitim sistemi değil de bi oyunun içinde olduğumu düşünmeye başladım.

TÜRKİYE EKONOMİSİ
AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ
KAMU YÖNETİMİNDE ÇAĞDAŞ YAKLAŞIMLAR
MALİYE POLİTİKASI 2
ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ
Ben her platformda 4.sınıf öğrencilerine ders ekle/sil yapmayacak olsanız bile ekle sil sayfasına girin atanan dersleri kontrol edin, bir çok kişinin başına geldi okulun atamadığı fakat alacağınız ders vardır sonra bir yıl okulu uzatırsınız diye sürekli olarak uyardım ama görmeyenler olabiliyor maalesef. Anadolu Üniversitesi bu herşeyine güvenemezsiniz. Yapacakta bir şey yok maalesef. İtira etsenizde sonuç çıkmayacaktır.

Okul Maksimum 30 kredilik ders ataması yapıyor, 30 un üzerini atamıyor maalesef.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
4. sınıf 2. dönem

merhaba arkadaşlar ben 4. sınıf 2. dönemden 2 dersten kaldım şimdi 4 sınıfın 1. döneminde kaldığım hiç dersim yok kayıt yenileme işlemi yapacakmıyım.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
Merhaba arkadaşlar ben geçen yıl dikey geçişle 3.sınıftan işletmeye başladım fakat 1.dönem derslerini geçerken 2.dönemden derslerimin kalması yüzünden 2.0 geçemedim.Şimdi benim 3.sınıf güz dönemi için tekrar harç yatırmam gerekli mi ?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara