Aöf bölümler hakkında bilgiler

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ(AÖF)
İŞLETME

İşletme Bölümü, gerek imalatçı ve üretici işletmelerde gerekse hizmet üreten işletmelerde imalat, üretim ve işletme yönetimi faaliyetlerinin daha verimli biçimde gerçekleştirilebilmesi için izlenebilecek yöntem ve teknikler konusunda araştırma ve eğitim yapar. Eğitim süresi 4 yıl olan bölümün amacı; üretim, imalat, yönetim ve denetim alanlarında verimliliğin artırılabilmesini sağlayabilecek bilgi ve becerilerin öğrencilere kazandırılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak eğitimin ilk yıllarında öğrencilere, matematik, ekonomi, işletme bilimi, hukuk gibi temel dersler, daha sonraki yıllarda ise üretim yönetimi,pazarlama, yönetim ve organizasyon, muhasebe ve finansman gibi uzmanlık dersleri verilmektedir. İşletme Bölümü’nde yapılan öğretimin yanında verilen eğitimin kapsamında öğrencilerin, iyi bir yöneticinin sahip olması gereken sabır,anlayış, hoşgörü, duyarlılık, girişimcilik, yetki ve karizmanın yerinde ve zamanında kullanılabilmesi alışkanlıklarını kazanmaları hedeflenmektedir.
Mezunların Aldıkları Ünvanlar ve Çalışma Alanları

İşletme Bölümü’nü bitiren öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanırlar ve işletmeci unvanı ile çalışma olanağına kavuşurlar. İşletmeci, çalıştığı kurumun sahip olduğu olanakların en iyi biçimde kullanılabilmesini sağlayacak çalışma ortamını yaratır ve yapılan işlemleri denetler. Ayrıca; ürünleri geliştirmek, satışları artırmak, finansman sağlamak ve finansal olanakları ekonomik anlamda kullanabilmek, işletme koşullarına uygun bir istihdam politikası izlemek,çalışanları verimli olacakları alan ve ortamlarda çalıştırmak ve onları işlerine özendirmek iyi bir işletmeciden beklenenler arasında yer almaktadır.
İşletme Bölümü mezunları kamu kuruluşlarında ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilirler ya da kendi işletmelerinde çalışabilirler. Daha önceden belirtilen yönetici özelliklerine sahip olan, bunları kişisel yetenekleri ile birleştirebilen ve yaratıcı çalışmalarının geçerliğini çevrelerine ispatlayabilen öğrenciler rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

İKTİSAT

İktisat Bölümü, ekonomi biliminin tanımına uygun olarak insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tüm kaynakların etkin ve verimli kullanılması, doğal, parasal ve insan gücü kaynaklarının artırılarak toplumun refah düzeyinin yükseltilmesi ve tüm bu faaliyetlere dayalı olarak üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ulusal ve uluslararası düzeydeki ekonomik konularla ilgili eğitim ve araştırmalar yapar. İktisat Bölümü ekonomik konuların yanı sıra politik, tarihsel ve toplumsal süreçlerle de yakın ilişkisi nedeniyle disiplinler arası bir çalışma alanıdır.

İktisat Bölümü mezunları “İktisatçı” ya da “Ekonomist” unvanı alır. Mezunların almış oldukları eğitime uygun olarak ekonomik faaliyetlerde bulunan tüm sektörler (Dış Ticaret, Bankacılık, vb) ile tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilebileceği gibi, aynı zamanda devletin ekonomik planlama ve icra kurumlarında uzman olarak çalışabilirler. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı’nda kaymakamlık, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’nda, özel ve kamu kuruluşlarının tüm teftiş ve denetim birimlerinde müfettişlik, kontrolörlük gibi görevlerde bulunabilirler. Üniversitelerde araştırma görevlisi, serbest mali müşavirlik, serbest muhasebecilik, yeminli mali müşavirlik görev alanları içerisinde sayılabilir.*

MALİYE

Maliye Bölümü’nde kamu sektörüne ve özel sektöre yönelik olarak mali konularda teorik ve uygulamaya yönelik bilgi ve yöntemler, ekonomi ve hukuk bilgisiyle birlikte verilmektedir. Bu bağlamda 4 yıllık eğitim süresi boyuncakamu maliyesine giriş, maliye teorisi, maliye tarihi, vergi usul hukuku, bütçe teorisi ve tekniği, devlet borçları, bütçe politikası, vergi hukuku, mahalli idareler maliyesi, kamu ekonomisi, maliye politikası, uluslararası mali kurumlar, mali yargı, vergi uygulamaları, kamu iktisadi teşebbüsleri, vergi denetimi gibi konuları kapsayan dersler ile birlikte matematik, istatistik, muhasebe, ekonomi ve hukuk alanlarına ilişkin eğitim de verilmektedir. Maliye Bölümü’nde, Bütçe ve Mali Planlama, Maliye Teorisi, Mali Hukuk ve Mali İktisat Anabilim Dalları bulunmaktadır.

Mezunların Aldıkları Ünvanlar ve Çalışma AlanlarıAldıkları unvanlar mezunların çalıştıkları kuruma ve bulundukları konuma göre değişir. Maliye Bölümü, gerek özel sektörün gerekse kamu sektörünün mali konularda yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Kamu kesiminde çalışanlar, denetleme ve uygulama görevi yapanlar olarak iki gruba ayrılırlar. Ancak gerektiğinde uygulama görevi yapanlar denetleme görevi de yapabilirler. Kamu kesiminde özellikle Maliye Bakanlığı’nda denetleme görevi yapan elemanlar, maliye müfettişi, hesap uzmanı, gelirler kontrolörü, vergi kontrol memuru ve vergi yoklama memurudur. Uygulama görevi yapan elemanlar ise, defterdar, gelir müdürü, muhasebe müdürü, vergi dairesi müdürü ve vergi dairesi memurudur. Ayrıca bu elemanlar mahalli idarelerin ilgili servislerinde de görev alabilirler. Bunun yanında İçişleri Bakanlığı’nda kaymakamlık, Adalet Bakanlığı bünyesinde idari hakimlik, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’nda, özel ve kamu kuruluşlarının tüm teftiş ve denetim birimlerinde; müfettişlik,kontrolörlük, yeminli murakıplık, mali analistlik gibi görevlerde bulunabilirler. Üniversitelerde araştırma görevlisi, serbest mali müşavirlik, serbest muhasebecilik, yeminli mali müşavirlik, görev alanları içerisinde sayılabilir.

ÇALIŞMA EKONOMİSİ

İlk iki yıl İktisat ve İşletme Bölümleri arasında sayılabilecek ders içeriği ile üçüncü ve dördüncüsınıflarda çalışma hayatının hukuki, ekonomik, sosyal,teknik ve psikolojik yönlerinin ağırlıklı olarak incelendiğibir eğitim ve araştırma programına sahiptir. “Milli gelir, istihdam, sosyal politika, ücretler, iş hukuku, sosyal güvenlik, toplu pazarlık, yönetimin ve çalışma hayatının sosyo-psikolojik yönleri, işçi-işveren ilişkileri, verimlilik, işçi sağlığı ve iş güvenliği, işgücü planlaması” konularını kapsayan derslerle “İnsan Kaynakları”nın ülke kalkınmasında en etkin şekilde değerlendirilmesine yönelik gerekli bilgiler verilmektedir.

Bu bölüm mezunları “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Uzmanı” ünvanını alırlar. Tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının “İnsan Kaynakları (Personel – Endüstri İlişkileri)” departmanlarında çalışabilirler. İşçi ve işveren sendikalarında “toplu sözleşme uzmanı” olarak da istihdam olanakları bulunmaktadır. Ayrıca SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kuruluşları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müfettiş, uzman ya da ateşe olarak görev alabilecek niteliklere sahiptirler. Özel sigorta şirketlerinde İş ve İşçi Bulma Kurumu başta olmak üzere istihdam danışmanlığı hizmeti veren tüm kuruluşlarda çalışabilirler.

KAMU YÖNETİMİ

Kamu Yönetimi Bölümü’nde sürdürülen lisans eğitiminin temel amacı; devletin merkez ve taşra örgütünün çeşitli kademelerinde, yerel yönetimlerde, idari yargı mercilerinde, iç ve dış politika alanlarında görev alacak olan mezunların, kamu yöneticisi formasyonu kazanmaları ve üstlendikleri görevleri en iyi biçimde yapabilmeleri için, politika, yönetim bilimleri, yerel yönetimler, kamu hukuku, uluslararası siyaset alanlarında karşılaştırmalı araştırmayapmayı öğrenmeli, aldıkları bu eğitim sayesinde sorunları kavramada ve çözmede çok yönlü düşünme ve doğru karar verme becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin politik, ekonomik, toplumsal ve hukuksal konularda söz sahibi, düşüncelerini dile getirme ve yazmada başarılı (halkla ve üst makamlarla sürekli bir etkileşim içinde bulunacaklarından), insan davranışlarını analiz edebilmede etkili ve sağlam bir mantığa ve inandırma gücüne sahip olmaları gerekmektedir.

Bu nitelikleri elde etmiş olarak Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olacak öğrenciler, yaptıkları işe ve çalıştıkları kuruma göre vali, kaymakam, yargıç, diplomat, müsteşar, müfettiş gibi unvanları elde edebilecekler, bürokrasinin çeşitli kademelerinde devlet memuru ve yöneticisi olarak görev yapabilecekler, özel sektör kuruluşlarının yönetim kademelerinde çalıştırılabileceklerdir.

ÖNLİSANS PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİLER
Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi iki yıldır. Açıköğretim sisteminde öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yıl sonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca örgün veya açıköğretim sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptirler.

MUHASEBE
Bu program kamu ve özel sektördeki muhasebe bölümleri özel muhasebe bürolarında çalışacak muhasebeciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Programda çeşitli muhasebe, vergi ve işletmecilik dersleri verilmektedir.

BANKACILIK VE SİGORTACILIK
Bu program bankacılık ve sigortacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Programda bankacılık ve sigortacılığın yanı sıra mevzuatla ilgili dersler de bulunmaktadır.

HALKLA İLİŞKİLER
Bu program, günümüzde önemi gittikçe artmakta olan halkla ilişkilerin kamu ve özel sektöre en iyi şekilde eleman yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Bu programın içeriğinde halkla ilişkilerde iletişim, halkla ilişkilerde ortam ve araçlar, davranış bilimleri, ikna edici konuşma gibi uygulamayı gerektiren dersler yer almaktadır.

DIŞ TİCARET
Bu program ithalat ve ihracata dayalı bankacılık, taşımacılık, gümrük gibi dış ticaretle ilgili iş kollarında çalışacak ara insan gücü yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Mezunlarına kendi işlerini bilgi ve beceriyi kazandırmayı hedefleyen bu program, dış ticaret işlemleri, gümrükleme, kambiyo mevzuatı gibi dersleri içermektedir.

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
Bu program, başta hastaneler olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşlarında ara kademe yönetimini üstlenecek işletmeciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Programda, genel işletmecilik ile ilgili derslerin yanı sıra, sağlık kurumlarının finansal ve mali yönden yönetimine ve sağlık hizmetlerinin pazarlanmasına yönelik dersler yer almaktadır.

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Uluslararası İlişkiler Bölümü

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin; tarih, siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içindeki yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır. Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, Maliye Gümrük, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi bakanlıklarda, özel şirketlerde, çeşitli kitle haberleşme kuruluşlarında ve uluslararası bankalarda çalışılabilir.

Programın Amacı: Bu programda dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin tarihi, geçirdiği evreler, sistemin siyasi, ekonomik ve hukuksal yapısı, işleyişi gibi konularda, Türkiye’nin bu sistem içinde yerine ve dış ilişkilerine özel ağırlık verilerek eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Uluslararası ilişkiler programında uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplumbilim, ekonomi gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu bölüme girmek isteyenlerin düşüncelerini söz ve yazı ile en etkin biçimde iletebilen, tarih, sosyoloji, psikoloji, hukuk, ekonomi alanlarına ilgi duyan, en az bir yabancı dili iyi bilen, insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekir. Bu bölümde diplomasi alanına uzman yetiştirildiği düşünülürse, bu mesleğin üyesi olacak bir kimse için, temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olma ve insan ilişkilerinde başarılı olma, aranan en önemli niteliklerdir.

burcumut

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
İŞLETME

İşletme Bölümü, gerek imalatçı ve üretici işletmelerde gerekse hizmet üreten işletmelerde imalat, üretim ve işletme yönetimi faaliyetlerinin daha verimli biçimde gerçekleştirilebilmesi için izlenebilecek yöntem ve teknikler konusunda araştırma ve eğitim yapar. Eğitim süresi 4 yıl olan bölümün amacı; üretim, imalat, yönetim ve denetim alanlarında verimliliğin artırılabilmesini sağlayabilecek bilgi ve becerilerin öğrencilere kazandırılmasıdır. Bu amaca yönelik olarak eğitimin ilk yıllarında öğrencilere, matematik, ekonomi, işletme bilimi, hukuk gibi temel dersler, daha sonraki yıllarda ise üretim yönetimi,pazarlama, yönetim ve organizasyon, muhasebe ve finansman gibi uzmanlık dersleri verilmektedir. İşletme Bölümü’nde yapılan öğretimin yanında verilen eğitimin kapsamında öğrencilerin, iyi bir yöneticinin sahip olması gereken sabır,anlayış, hoşgörü, duyarlılık, girişimcilik, yetki ve karizmanın yerinde ve zamanında kullanılabilmesi alışkanlıklarını kazanmaları hedeflenmektedir.

İşletme Bölümü’nü bitiren öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanırlar ve işletmeci unvanı ile çalışma olanağına kavuşurlar. İşletmeci, çalıştığı kurumun sahip olduğu olanakların en iyi biçimde kullanılabilmesini sağlayacak çalışma ortamını yaratır ve yapılan işlemleri denetler. Ayrıca; ürünleri geliştirmek, satışları artırmak, finansman sağlamak ve finansal olanakları ekonomik anlamda kullanabilmek, işletme koşullarına uygun bir istihdam politikası izlemek,çalışanları verimli olacakları alan ve ortamlarda çalıştırmak ve onları işlerine özendirmek iyi bir işletmeciden beklenenler arasında yer almaktadır.
İşletme Bölümü mezunları kamu kuruluşlarında ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilirler ya da kendi işletmelerinde çalışabilirler. Daha önceden belirtilen yönetici özelliklerine sahip olan, bunları kişisel yetenekleri ile birleştirebilen ve yaratıcı çalışmalarının geçerliğini çevrelerine ispatlayabilen öğrenciler rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO