Avukatlık ve noterlik hukuku 2.ünite ders notları

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
AVUKATLIK VE NOTERLİK HUKUKU 2.ÜNİTE DERS NOTLARI

AVUKATLIK MESLEGINE KABUL İÇİN ARANAN OLUMLU ŞARTLAR:
1- T.C. vatandaşı olmak (avukatlık meslegıne gırmenın ön koşuludur.)
2- Turk Hukuk fakultelerınden mezun olmak veya yabancı memleketlerın unıversıtelerının turkıye hukuk fakultelerı programlarına göre noksan derslerden başarılı sınav vermek
3- Staj bitim belgesi almış olmak; Hukuk eğitiminin avukatlık mesleğinde en az 5 yıl geçirmiş bir meslek büyüğünün yanında yapılacak stajla tamamlaması gerekir

AVUKATLIK MESLEĞİNE KABUL İÇİN ARANAN OLUMSUZ ŞARTLAR :
1- Kasten işlenen bir suçtan dolayı 2 yıldan fazla sureyle hapis cezası almak

2- Devletin guvenlıgıne karşı işlenmiş suçlardan dolayı kesinleşmiş mahkumıyeti bulunmak
3- Zimmet,irtikap,dolandırıcılık,kaçakçılık suçlarından dolayı mahkımıyetı bulunmak.
4- Kesinleşmiş bir disiplin kararı sonucunda hakim,memur veya avukat niteliğini kaybetmiş olmak avukatlığa engeldir.
5- Avukatlık mesleğine yaraşmayacak tutum ve davranışları cercevesınde bilinmiş olmak avukatlığa girişe engeldir.
6- Hileli iflas sucundan dolayı mahkumıyetı bulunmak
7- İflas etmiş olup da itibarı iade edilmiş olmak da mesleğe kabule engeldir.
8- Edimin ifasına fesat karıştırmak sucundan dolayı kesinleşmiş mahkumıyetı bulunmak
9- Hakkında aciz vesikası verilmiş olup da bunun kaldırılmamış olması mesleğe girişe engeldir.
10- Avukatlığa sürekli olarak gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmak mesleğe girişe engeldir.
11– Avukatlık mesleği ile birleşemeyen bir işle ugrasmak avukatlığa girişe engeldir.

AVUKATLIK MESLEĞİ İLE BİRLEŞMEYEN İŞLER : Avukatlar kural olarak aylık,gündelik ucret veya kesenek gibi odemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet veya görev alamazlar. Yine sigorta produktorluğu ,tacirlik,esnaflık gibi ticari işler veya mesleğin onuru ile bağdaşması mumkun olmayan diğer her turlu iş de avukatlıkla birleşemez.

AVUKATLIK MESLEĞİ İLE BİRLEŞEN İŞLER :
1- Milletvekilliği,il genel meclisi ve belediye meclis uyeliği
2- Hukuk alanında profesörlük ve doçentlik
3- Özel hukuk tüzel kişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık.
4- Hakemlik,tasfiye memurluğu,yargı mercilerinin veya adli bir dairenin verdiği herhangi görev veya hizmet,
5- Kamu tüzel kişilerine ait bulunan kuruluşların yönetim kurul başkanlığı ,uyeliği ,denetçiliği,
6– Anonim ,limitet sirketler ile kooperatiflerin ortaklığı ,yönetim kurulu başkanlığı ,uyeliği ve denetçiliği ve komandit sirketlere komanditer ortaklık .

AVUKATLIK SÖZLEŞMESİNİN ÖZELLİKLERİ :
1- Avukatlık sözleşmesi her iki tarafa borç yükler
2- Hukuki yardım ücret karşılığı yapılmalıdır.
3- Sözleşmenin konusu hukuki yardım ya da hizmettir.
4- Sadece avukatlarla yapılır.
5- Avukatlık sözleşmesının kendıne ozgu kuralları vardır.

AVUKATLIK SÖZLEŞMESİNİN SONA ERMESİ :
1- Sözleşmenin konusu işin ifa edilmesi
2- Avukatlık sözleşmesi süreli olması halinde surenın dolması
3- Avukatlık sözleşmesi süresiz olması halinde karşılıklı irade açıklaması
4- Avukat vekillikten iradesiyle çekilmesi
5- Muvekkilin azli
6- Avukatın ya da müvekkilin mahkeme kararıyla ehliyetini yitirmesi
7- Avukatın, avukatlık sıfatını yitirmesi 8- Avukat ya da müvekkilin vefatı

Avukatın levhasına yazıldığı baro sınırlarında ikametgahı olmak zorundadır: Bunun nedeni ise Avukatın yerleşme niyetiyle bulunduğu bölge ile bağlı olduğu baronun belirli olmasıdır.

AVUKATLIK SÖZLEŞMESİNİN UNSURLARI :
1- HuKUki yardım
2- Vekalet ucreti
3- Anlaşma

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716