Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programı

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programı

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık önlisans bölümü 2012 yılında açılmıştır. Kontenjan sınırlaması olmayan bölüm önlisans olması sebebi ile 2 yıllık bir eğitim vermektedir. Programı tercih etmek için YGS herhangi bir puan türünden en az 140 veya üzeri bir puan alınması gerekmektedir. Ayrıca bu bölüme lise sonrası sınavsız geçiş yapılabilinmektedir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde eğitim yılda iki ayrı dönemde güz ve bahar olarak verilmekte ve her dönemde ara, final ve bütünleme sınavları yapılmaktadır. Sınavlar, ara sınav internet üzerinden online olarak, final ve bütünleme ise 42 ayrı ilde yüz yüze yapılmaktadır. ( Sınavlar Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN ) Ders metaryelleri internet üzerinden online olarak öğrencilere sunulmaktadır. Bölümün amacı günümüzde gelişen ve büyüyen bankacılık ve sigortacılık sektörlerine yetişmiş ve kalifiye personel kazandırmaktır. Ayrıca sermaye piyasalarına ve bu piyasaların denetlenmesinde görev alan kurumlara da personel yetiştirmektedir.

Aşağıda bölüm ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz...

Programın Adı
Bankacılık ve Sigortacılık
Programın Seviyesi
Önlisans
Programın Süresi
2 yıl
Programın Koordinatörü
Doç. Dr. Fehim BAKIRCI
Programın Sorumlusu
Uzman Dr. Ahmet Fatih AYDEMİR
Programın Amacı
Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programının temel amacı, bankacılık ve sigortacılık alanlarında bilgiyle donatılmış uzman yetiştirmektir. Ayrıca, uygun olarak hazırlanan ders ve sınav programlarıyla, Sermaye Piyasasında faaliyet gösteren birimlerin, bankaların, sigorta şirketlerinin açtığı sınavlara öğrencileri hazırlama amacı da güdülmektedir.
Programın Kazanımları
Bankacılık ve Sigortacılık Programını başarı ile tamamlayan öğrenciler, yetişmiş işgücü potansiyeli olarak, bankacılık ve sigortacılık sektörlerine katkı sağlamaları ve sektörle ilgili ulusal ve uluslararası platformda yaşanan güncel gelişmeleri takip eden iletişim becerisi yüksek, özgüveni tam, girişimci ve yenilikçi uzmanlar olarak hizmet verme niteliklerine kavuşacaklardır. Uluslararası boyutlarda faaliyet gösteren Bankacılık ve Sigortacılık sektörleri; aynı zamanda yabacı dil bilen ve yabancı dil ile işletme eğitimi almış nitelikli yönetici ve yönetici yardımcısı ihtiyacını karşılayabilecektir. Öğrenciler tüm işletme disiplinleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra bankacılığa ya da sigortacılığa özgü temel bilgileri de aldığından zaman içinde başarıları ölçüsünde ve kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak daha üst kademe yöneticiliğine de yükselebilme yeteneğine sahip olacaklardır.
Programın İstihdam Alanları
Programdan mezun olan öğrenciler, kamu ve özel bankalar, sigorta şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları, uluslararası denetim şirketleri, kamu finans kurumları ve benzeri kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler. Ayrıca mezun öğrenciler, tüm şirketlerde, KOBİ’lerde ve finans kuruluşlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler. Çünkü verilecek eğitim, reel kesim firmaları ile finansal şirketlerin çalışma konularına uyum sağlayacak şekilde belirlenmiştir.
Programa Öğrenci Kabul Şartları
Programı tercih edecek adayların 2013 yılı YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir.
Programa Yerleştirilme İşlemleri
Programa yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.
Programın Kontenjanı
Kontenjan sınırlaması bulunmamaktadır.
Programın ÖSYM Tercih Kodu
101451733
Programda 2 inci Üniversite
Halen herhangi bir lisans veya önlisans programlarında öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda “2 inci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.”2 inci Üniversite” hakkında detaylı bilgi içintıklayınız
Programın Müfredatı
Programda uygulanacak olan müfredata ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Programın Yürütülmesi
Programda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır. Derslerde muafiyet uygulaması olmayacaktır.
Programda Ödemeler

Programa yerleştirilen adaylar; Üniversite Yönetim Kurulunun belirleyeceği miktarda Açıköğretim materyal ücreti öderler. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için Açıköğretim meteryal ücreti olarak Güz ve Bahar yarıyılları başında 290`ar TL ödenmiştir.
Programda Sınavlar
Programda;
a) Ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak internet üzerinden yapılmaktadır.
b) Yarıyıl sonu (final) ve( bütünleme) sınavları ise; öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak, belirlenecek olan sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde yapılacaktır. Sınav merkezlerinin belirlenmesinde öğrencilerimizin tercihleri de göz önünde bulundurulacaktır. Son yapılan sınav organizasyonu 42 il merkezinde gerçekleştirilmiştir.
Programda Uygulama (Staj)
Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.
Programda Mevzuat
Programın yürütülmesi ile ilgili olarak Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine ulaşmak için lütfentıklayınız
Programdan Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları
Öğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse ÖSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler;
· Aktüerya
· Aktüerya Bilimleri
· Bankacılık
· Bankacılık ve Finans
· Bankacılık ve Finansman
· Bankacılık ve Sigortacılık
· Ekonometri
· Ekonomi
· Ekonomi ve Finans
· İktisat
· İşletme
· İşletme Enformatiği
· İşletme-Ekonomi
· Lojistik Yönetimi
· Sermaye Piyasası
· Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme
· Sigortacılık
· Sigortacılık ve Risk Yönetimi
· Uluslararası Finans
· Uluslararası İşletme
· Uluslararası İşletmecilik
· Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
· Uluslararası Ticaret
· Uluslararası Ticaret ve Finans
· Uluslararası Ticaret ve Finansman
· Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
· Uluslararası Ticaret ve Lojistik
Adaylar ayrıca; Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde bulunan programlara Dikey Geçiş Kapsamında sınavsız geçiş yapabileceklerdir.

Programda Diploma Bilgisi
Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi” mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara