artık mezunum diyenler

jonny

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
arkadaşlar şu an itibarıyla gayr-ı resmi olarak mezunum:haha...diğer mezun olan arkadaşları da tebrik ediyorum

aydodo

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
Demek isterdim ama diyemiyorum guz doneminden bir tane dersim var bu donmde ne olacagi belli degil

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
Inşallah

İlk dönemden zayıfım yok ortalama sorunumda yok 2,43 fakat pekte umudum yok açıkçası inş ortalamalar bayağı düşerde bütün derslerimin DD gelmesi bile yetiyor mezun olurum..

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
mezun oluyorum :)

ilk dönemden sıkıntım yok 3,26 not ortalaması vardı..mayıs sınvalarındada sorun yok hepsi 75 üzeriydi , dün ve bugünkü sınavlarda fena sayılmaz..bugünküler daha zordu ..belki bir tanesi 40-50 arası gelebilir..ama inşallah mezun oldum :) ,,diğer tüm diplomasını almayı hak etmiş arkadaşlarıda kutluyorum !!

NERONEV

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
tek bır dersım war ıktısat tarıhı wıze 35 :( acaba bundan en az kaç almammm gerekıyorrr ???yardımcı olabilcek olan varmııı 3 kusur ortamam war ..

mrsun

Yeni Üye
DİPLOMA GÖRÜNDÜ ARKADAŞLAR ................................"ARTIK MEZUNUM" Darısı başınıza arkadaşlar :)

mrsun

Yeni Üye
NERONEV....ara sınavının 35 olduğunu yazmışsın, finalin kaç olur bilmem ama dersin ortalama notu 50 yi bulmazsa genel not ortalaman 2.00 nin üzerindeyse mezunsun arkadaşım hadi hayırlı olsun...

NERONEV

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
Teş.ederimm :)

50den az olursa kesin geçiyormuyum örneğin 45 aldım ben ....yardımların için teşekkürler..yeni sistem ile ilgili pek bilgim yokta:((

B

blue_dus

Misafir
mezu..... :)

Geçmiş dönemlerden kalan dersim yok. Ortalama sıkıntısı da yok. Vizeler ortalama 60 civarında. Ama bugünkü sınav biraz kastı açıkcası. İnşallah kazasiz belasiz bunu da atlatirsak mezun oluruz bakalım. Rabbim herkesin gönlüne göre versin..

aydodo

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
ara sınavda 45 olan bir dersten kaç alırsam koşullu gecerim?

mrsun

Yeni Üye
Dersin vize + final ortalaması 50' nin altında ise genel not ortalama' na kalıyor iş eğer ortalaman 2.00 ve üzerindeyse geçiyorsun, değilse diyelim ki DC düştü dersin ortalaması bu sefer o dersten Türkiye' de kaç kişi sınava girdiyse aldıkları puan toplamları/kaç kişi sınava girmişse = o dersin Türkiye ortalaması bulunur " mesela Türkiye ortalaması 35 çıktı diyelim" senin o dersin ortalaması 35 ise geçiyorsun, 34 ise kalıyorsun...( eeee Daha ne diyeyim NERONEV KARDEŞİM ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN...)

yyildirayy

Yeni Üye
Bende mezunum diyorum
Mezun arkadaşları tebrik ederim, darısı ileriki yıllarda mezun olacaklara

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
mezun muyum ?

arkadaşım yazdığın şey içime su serpti ama gene de derdimi anlatayım dedim.Finansal tablolar analizinden vizede 75 alım finalden 20 falan alırım diye düşünüyorum.senin ediğin olaya göre vize 22 + final 14 toplamda 36 genel not ortalamam 2.38 bu durumda yine de geçebilirmiyim yaedımcı olursan çok teşekkür ederim

yyildirayy

Yeni Üye
arkadaşım yazdığın şey içime su serpti ama gene de derdimi anlatayım dedim.Finansal tablolar analizinden vizede 75 alım finalden 20 falan alırım diye düşünüyorum.senin ediğin olaya göre vize 22 + final 14 toplamda 36 genel not ortalamam 2.38 bu durumda yine de geçebilirmiyim yaedımcı olursan çok teşekkür ederim
Şu an varsayımlarla cevap verebiliriz
Dersin zorluk seviyesine göre bu dersin DD ortalaması 35 i geçmez diye tahmin ediyoruz
20 alırsan muhtemelen geçersin

mrsun

Yeni Üye
Merak edilen kredili sistemin ardından not sistemininde nasıl olacağı merak konusuydu. İşte açıköğretim kredili sistemde sınıf geçme notları ve detaylı bilgileri aşağıdaki makaleden okuyabilirsiniz. Kredili Sistemin Açık Öğretim Fakültesi içerisine girmesi ile bazı değişmeler yaşanması kaçınılmazdı. Ancak halen bazı noktalarda sistem eskisi gibi işlemeye devam ediyor.

Öncelikle artık bir yıl boyunca aynı dersleri görmeyeceğiz. Kredili sistemde dönemlik olarak dersler değişecek. Güz ve bahar dönemi şeklinde iki ayrı dönemde dersleri alacaksınız ve her dönem dersler değişecek. 1. Dönem alınan ders ile 2. Dönem alınan ders aynı olmayacak. Bu durum ders sayısının artmasına ve ders çalışma sisteminin daha sıkı olmasına sebep olacak.

Eski sistemde devam eden %30 Vize ve %70 Final hesaplaması yine devam edecek. Ancak bu sefer görünürde Bütünleme sınavı yok gibi. Çünkü verilen takvimlerde Bütünleme Sınavı için bir tarih verilmedi. Bu durumda siz Final ve Vize notları ile başarı sağlamaya çalışacaksınız. Başarı içinde sorun yaşamamak için derslerde 50 ortalamasını geçmeniz gerekiyor. Ama ben bu dersten zorlanıyorum diğerlerini daha iyi getirebileceğim diyorsanız o zaman en düşük 33 almanız gerekecektir. 33’ün sınır olmasının sebebi, dönem sonunda ders notu ortalamanız 32 veya daha düşük olursa FF ile o dersten kalmış olursunuz ama 33 veya yukarı getirirseniz koşullu olarak o dersten geçme imkanına sahip olursunuz.

Aşağıya kredili sistem not tablosunu ekliyorum. Bu tablodan hangi not karşılığında geçip kalma durumu ve harf notlarını görebilirsiniz.

Not Aralığı – Harf Notu – Not Değeri
84 – 100__AA__4,00 (GEÇTİ)
77 – 83___AB__3,70 (GEÇTİ)
71 – 76___BA__3,30 (GEÇTİ)
66 – 70___BB__3,00 (GEÇTİ)
61 – 65___BC__2,70 (GEÇTİ)
56 – 60___CB__2,30 (GEÇTİ)
50 – 55___CC__2,00 (GEÇTİ)
46 – 49___CD__1,70 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
40 – 45___DC__1,30 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
33 – 39___DD__1,00 (ORTALAMAYA GÖRE)(UYARI)
0 – 32____FF__0,00 (KALDI)

Bu tabloya göre 33-49 arası ortalama getirdiğiniz derslerden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi ( 2.dönem ) sonunda Genel Not Ortalamanızı ( GNO ) 2.0 veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer GNO’yu 2.0’dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalmış olursunuz. 32 ve aşağı aldığınız derslerden direk kalıyorsunuz. Bu FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görüyorsunuz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönemlik olarak 2.0 gibi bir ortalama beklenecektir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı 2.0 veya üzerinde sağlayamamış iseniz size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalamasının en az 2.0’a çıkarmanız istenecektir. Eğer bu durumu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve 2.0 ortalamasını geçmeniz istenecektir. Aynen üst paragrafta anlattığımız gibi.

Buradan bakınca biraz karışık gibi duruyor. Ancak içine girdiğinizde sistem kafanızda oturacaktır. Size önerim mümkün olduğunda Not ortalamasını 2.0 ve üstünde tutmanızdan yanadır. Bu sayede dönemlik uyarılar almaktan da kurtulmuş olursunuz.

Not ortalaması 2.0 üstünde olunca tekrar ders almaktan kurtulursunuz ancak notu FF olan veya Sınava gitmediğinizden dolayı kaldırdığınız dersleri gelecek dönemde almak durumundasınız. Bunlardan kaçış yok. O dersleri geçmek boynunuzun borcu.

Yeni sınav sistemi ile bazı dersler programdan çıkarılacak ve yerine yeni dersler gelecek. Ayrıca Seçmeli Ders seçenekleri de açıklanacak. Bu sene ki Bütünleme Sınavlarından sonra başvurular alınmadan yeni sınav sistemi de kesin olarak ortaya konulacaktır.

KULLANILAN KISALTMA VE TERİMLER

1.AA ile CC arası "Geçer" notudur.

2.CD ile DD arası "Koşullu Geçer" notudur;
Genel Not Ortalaması 2,00 ve üzerinde ise bu derslerden geçer, altında ise akademik yetersizlik uyarısına göre işlem yapılır.

3.FF, YZ, DZ "Kalır" notudur. Bu dersler tekrar alınmak zorundadır.

4.Mezun olabilmek için öğrencinin Genel Not Ortalamasının en az 2,00 olması ve DZ,YZ ve FF notu olmaması gerekir.

5.Durum sütunundaki ifadeler Genel Not Ortalaması baz alınarak gösterilmiştir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara