Atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi sınavsız ikinci üniversite sık sorulan sorular ve cevaplar

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE SIK SORULAN SORULAR VE CEVAPLAR

Merhaba Arkadaşlar,

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim yöntemiyle eğitim sektöründe ilerlemeye hızlı bir şekilde devam ediyor..

Sınavsız ikinci Üniversite bu anlamda kalitesini artırmada önemli bir adım olarak gözlerden kaçmamaktadır..

Bu anlamda, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi Sınavsız İkinci Üniversite ile ilgili aklınıza takılan

sorulara cevap vermeye çalışalım.

1) İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırmak için hangi şartlara sahip olmam gerekmektedir?

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olan veya herhangi bir yükseköğretim programında halen kayıtlı olan öğrenciler
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan ve kayıtlı veya mezun oldukları alan dışında bulunan lisans veya
ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirler.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında YGS veya LYS sonuçlarına göre herhangi bir Yükseköğretim kurumuna yerleştirilen öğrencilerde
bu kapsamda kayıt yaptırabilirler.

2) Örgün bir yükseköğretim programına yerleşmiş olanlar ya da mezun olanlar açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler mi?

Herhangi bir örgün öğretim programına yerleştirilmiş olanlar ya da bu programlardan mezun olanlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi
bünyesinde yürütülmekte olan, kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

3) Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İkinci Üniversite kayıtları ne zaman ve nasıl yapılacaktır?

İkinci Üniversite kapsamında yapılacak olan kayıtların kapsam ve koşulları http://www.ikinciuniversite.atauni.edu.tr/ web sayfasından duyurulacak
ve kayıtlar Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden http://obs.atauni.edu.tr/ alınacaktır.

4) İkinci Üniversite imkânından kimler yararlanamazlar?

a) Bir yükseköğretim programından mezun olamayanlar,
b) Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,
İkinci üniversite imkânından yararlanamazlar.

5) İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak öğrencilerin ödeyecekleri ücretler nelerdir?

İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıracak öğrencilerin ödeyecekleri ücretler ile ilgili bilgi için
lütfen Atatürk Üniversitesi tıklayınız.

6) İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdığımda Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısını
(harç miktarını) 100% fazla ödemem mi gerekiyor?

İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptıracak öğrencilerin ödeyecekleri Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı ile ilgili
yapılacak uygulama; Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanması beklenilen "2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim
Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"
hükümlerine veya bu konu ile ilgili yapılması muhtemel mevzuat değişikliğine bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

7) Yükseköğrenimimi sürdürmek için bir yükseköğretim kurumuna kayıtlıyım, ancak kayıtlı olduğum bu yükseköğretim
kurumunda 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için kayıt yeniletme işlemi yaptırmadım.
Bu durumda ikinci üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Herhangi bir Yükseköğrenim programında kayıtlı olduğunuzu gösteren bir belge ile kayıt yaptırabilirsiniz.
İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmeniz için aktif öğrenci olmanız gerekmektedir.

8) Şuan bir yükseköğrenim programında kayıtlıyım. İkinci Üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptıracağım.
Halen kayıtlı olduğum yükseköğretim kurumundan kaydım silindiğinde fakültenizden de kaydım silinir mi?

İkinci üniversite kapsamında Fakültemize kayıt işleminiz yapıldıktan sonra, halen kayıtlı olduğunuz yükseköğrenim programından
kaydınızın silinmesi Fakültemizde kazanmış olduğunuz öğrencilik hakları açısından bir problem teşkil etmeyecektir.
Ancak askerlik konusu ile ilgili olarak yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri uygulanır.

9) Açıköğretim programlarına kayıt yaptıran erkek öğrencilerin askerlik işlemleri nasıl yürütülmektedir?

Açıköğretim programına kaydolan erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yürütülmektedir.
Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek
koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanmaktadırlar.

10) İkinci Üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptırmak istiyorum. Kayıtlar sırasında askerlik durum belgesi isteniyor mu?

İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden askerlik durum belgesi istenmeyecektir.
Bu öğrencilerin askerlik hizmetleri kayıtlı oldukları örgün programlardaki kayıtlarına göre yürütülmektedir.

11) Halen bir örgün öğretim programında öğrenimimi sürdürmekteyim.
Aynı zamanda fakültenize de İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırdıktan sonra,
örgün öğretim programındaki kaydımı sildirdiğimde askerlik işlemlerimi nasıl ve nereden yürüteceğim?

Örgün öğretim programından alacağınız kayıt silme yazısı ve askerlik şubenizden alacağınız durumunuzu gösteren bir belge ile
Dekanlığımıza başvurmanız halinde, durumunuz incelenecek ve askerlik işlemleriniz Dekanlığımız tarafından yürütülecektir.

12) Yabancı uyruklu öğrenciyim. YÖS sınavı ile bir yükseköğrenim programına yerleştirildim.
İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

YÖS sınavı sonucunda bir yükseköğrenim programında kayıtlı öğrenci olduğunuz için fakültemize kayıt yaptırabilirsiniz.

13) T.C uyruklu olarak yurt dışında yer alan bir yükseköğretim kurumundan mezun oldum.
İkinci Üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Yurt dışında bitirmiş olduğunuz yükseköğretim programıyla ilgili olarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan alacağınız
denklik belgesi ile başvurmanız halinde İkinci üniversite kapsamında kaydınız yapılacaktır.

14) Halen yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda Türk Vatandaşı olarak öğrenim görmekteyim.
İkinci üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Yurt dışındaki sürdürmekte olduğunuz yükseköğrenim programından mezun olduktan sonra yükseköğretim kurumundan
alacağınız denklik belgesiyle fakültemize ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirsiniz.

15) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerde okuyanlar da açıköğretim programlarına kayıt yaptırabilirler mi?

ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerde
okuyan öğrenciler de İkinci Üniversite hakkından yararlanırlar.

16) Halen Fakülteniz bünyesinde yer alan programlardan birinde kayıtlı öğrenciyim.
Fakülteniz bünyesinde yer alan başka bir programa İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilir miyim?

Fakültemiz bünyesinde yer alan programlardan yalnızca birine kayıt yaptırarak öğreniminize devam edebilirsiniz.
İki programda aynı anda kayıtlı olmanız mümkün değildir.
İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırmanız için şuanda kayıtlı olduğunuz programdan mezun olmanız gerekmektedir.

17) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinden mezun oldum. İkinci Üniversite kapsamında Fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Mezun olduğunuz alan dışında olmak şartı ile Fakültemiz bünyesinde yar alan lisans veya ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

18) Anadolu üniversitesi açıköğretim / uzaktan eğitim sisteminde eğitim veren bir programda kayıtlı öğrenciyim.
İkinci Üniversite kapsamında fakültenize kayıt yaptırabilir miyim?

Kayıtlı olduğunuz alan dışında olmak şartı ile Fakültemiz bünyesinde yar alan lisans veya ön lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

2013-2014 eğitim yılının tüm AÖF öğrencilerine hayırlı olmasını dileriz.

yyildirayy

Yeni Üye
Ben şahsen bilgisayar programcılığı ön lisans programını düşünüyorum

1-2 soruma bir cevap bulabilsem

Acaba ders muafiyeti var mı? (Bu programda bizim daha evvel gördüğümüz matematik, ingilizce ve Atatürk ilke ve inkilapları dersleri var)

Ön lisansı bitirince galiba DGS sınavlı (Bilgisayar ile ilgili devam etmeyi planlıyorum) lisans acaba uzaktan eğitim olur mu? (Açık öğretim zaten yok galiba)

Bu soruların cevabını bulmam lazım

esara

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
okulun sitesinde ders muafiyetinin olup olmadığı yazıyor ama bi çoğunda yok

guljiyan

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
7. soruyu açıklığa getirirseniz sevinirim:cici

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sınavsız ikinci üniversite kapsamında herhangi bir sınava girmeden belirtilen bölümlere kayıt olmak isteyenlerin ya mezun olmuş olması veya farklı bir üniversitede aktif öğrenci olması gerekmektedir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara