Memurluk Sınavında Şartlar

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
[h=1]Memurluk Sınavında Şartlar[/h]

Devlet kamu kurum ve kuruluşlarının, sözleşmeli ve kadrolu pozisyonlarına memur ihtiyaçlarının karşılanması adına

yapılan KPSS’ye girmek için bazı koşullara sahip olmak gereklidir.

“Lisans” düzeyinde yapılacak KPSS şartı, 4 yıl veya daha fazla eğitim veren fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak

ya da atama yapıldığı tarihte mezun olabilecek konumda olmaktır.

Aynı şekilde “Önlisans ve Ortaöğretim” düzeyinde yapılan KPSS için de, ilgili eğitim kurumlarından mezun olma veya atama yapılacağı

tarihte mezun olabilecek olma şartı aranmaktadır.

Sınava başvuru yapılmadan önce, oturum sayısı dâhilinde ödenmesi gereken miktardaki sınav ücreti banka üzerinden yatırılmaktadır.

Başvurular, ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi internet sitesi üzerinden aday numarası ve şifresi girilerek yapılmaktadır.

Sınava ilk defa girecek olan adaylar başvurularını, ÖSYM sınav merkezi olarak görev yapan eğitim ve öğretim kurumlarından

yapabilmektedirler.

KPSS şartlarından biri, başvuru aşamasında, aday tarafından verilen tüm bilgilerin doğruluğunun sorumluluğudur.

Yalan ya da yanlış beyan durumunda cezai sorumluluk bulunmaktadır.

Sınava başvuran adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 18 yaşında olmaları gerekmektedir.

Mesleki eğitim veren ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da olacaklar içinse 15 yaşında olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile hırsızlık gibi suçlar nedeniyle ceza almış olmak ve

kamu haklarından mahrum bulunmak bu sınava girmeye engel teşkil etmektedir.

Askerlik ile ilgili düzenleme 657 sayılı Devlet Memurları yasasına göre yapılmaktadır.

Adayların aldıkları puan doğrultusunda başvuracakları pozisyonlarla ilgili olarak, pozisyonun gerektirdiği fiziksel ve akıl sağlığı

konularında uygun olmak ve akıl hastası olmamak da yine KPSS için gerekli koşullardan sayılmaktadır.

Engelli olan adaylar için ÖSYM tarafından Özürlü Memur Seçme Sınavı yapılmaktadır ve bu statüdeki adaylar bu sınav neticesinde atanmaktadırlar.

Lisans düzeyindeki ana KPSS şartı başvuru tarihinin son gününde, herhangi bir lisans programından mezun olabilecek adayların katılabilmesidir.

Önlisans ve Ortaöğretim mezunları lisans sınavına başvuramamakla beraber; önlisans mezunu olup, başvurunun son gününde lisans mezunu olabilecek durumdaki adaylar,

ortaöğretim ve önlisans mezunlarına yönelik yapılan KPSS’ye başvuramamaktadırlar. Bu gibi durumlarda, sistem tarafından adayın başvurusu kabul edilmemektedir

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara