Ücretli Öğretmenlik Hakkındaki Bilgiler

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Ücretli Öğretmenlik Hakkındaki Bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını tamamen kapatamadığı için açık kontenjanları doldurmak için ücretli öğretmen alımında bulunuyor.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin yetkisinde yapılan ücretli öğretmen alımları ile açık kontenjanlar dolduruluyor.

Açık kontenjanlar daha çok köy okullarında, olduğundan dolayı görevlendirmeler daha çok köy okullarına oluyor.

Ücretli öğretmenler girdikleri saat başına ücret alırlar. Resmi ve diğer tatillerde vs mesai ücreti alamazlar.

Ücretli öğretmenler bir haftada en fazla 30 saat ek ders ücreti alabilirler.

Daha fazla derse giren ücretli öğretmenler 30 saat üzerindeki dersler için ücret kesinlikle alamazlar.

Ücretli öğretmen alınırken hangi özelliklere dikkat edilir?

Öncelikle okuldaki açık dikkate alınır.

Norm kadroya bakılarak ücretli öğretmenin görevlendirilip görevlendirilmemesine karar verilir.

İhtiyaç olan branştan başvuru varsa öncelikle olarak o kişi görevlendirilir.

Mesela; A okulunda matematik öğretmeni açığı var.

Başvuruda bulunanlar arasında matematik öğretmeni varsa o görevlendirilir.

Matematik öğretmeni yoksa eğer fen bilgisi ya da diğer sayısal bölüm mezunları görevlendirilir.

Eğer bir okul için birden fazla uygun aday var ise KPSS puan üstünlüğüne göre görevlendirme yapılır.

Ön lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Normal koşullarda yapamazlar. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde öğretmen açığını kapatmak pek mümkün olmuyor.

Lisans mezunu ücretli öğretmenlerle kapatılamayan açık kontenjanlar ön lisans mezunları ile kapatılabiliyor.

Öncelik sırasına göre yazarsak; Eğitim fakültesi – Diğer lisans mezunları – Ön lisans mezunları…

2013-2014 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ne zaman yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvuruları genel olarak eylül-ekim gibi ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin inisiyatifi ile başlar.

Norm kadrolar ancak il içi,il dışı, ilk atama, özür tayinlerinden sonra ancak belli olabildiği için ücretli öğretmenlik

başvurularının daha önceden yapılması pek uygun değildir.

Ücretli Öğretmenlik Başlayan İller : Afyon, Bayburt, Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Niğde, Kütahya,Ordu,Osmaniye,Sakarya,Zonguldak ve Tekirdağ..

2013-2014 Eğitim yılında tüm öğretmen adaylarına başarılar dileriz..

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
bılgılendırme ıcın tesekkurlerrr

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar