KPSS Öğretmenlik ve Atama Şartları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
KPSS Öğretmenlik ve Atama Şartları

Eğitim Fakültelerinden mezun olduktan sonra, KPSS sınavına girerek kamuda görev yapmak isteyen öğretmen adayları için

KPSS Öğretmenlik ve Atama Şartları hakkında bilgi vermeye çalışalım..

KPSS Öğretmenlik öğretmen alımları için düzenlenen KPSS sınavıdır.

KPSS Öğretmenlik sınavına üniversitelerin eğitim fakültelerinden ve ilgili bölümlerinden mezun olmuş veya bu bölümlerin son sınıfında olan öğrenciler girebilir.

KPSS Öğretmenlik Sınavında Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularına ek olarak Eğitim Bilimleri soruları da eklenmiştir.

KPSS Öğretmenlik Sınavı 2 seans olarak yapılır.

Birinci seansta Genel Yetenek ve Kültür Soruları cevaplandırılır..

İkinci seansta ise Eğitim Bilimleri Soruları cevaplandırılarak sınav son bulur.

Atama Şartlarını madde madde sıralayacak olursak :

1) Öğretmenlik görevine atanacaklarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde belirtilen genel şartlar yanında aşağıda belirtilen özel şartlar aranır.

2) Mezun olduğu yüksek öğretim programının Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararlarına göre atanacağı alana uygun olmak,

3) Bakanlıkça veya Bakanlık ile Yükseköğretim Kurulu işbirliği çerçevesinde açılan

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon, İlköğretim
Sınıf Öğretmenliği Sertifikası ve İngilizce Öğretmenliği için İngilizce Öğretmenliği Sertifikası
Programlarından birini başarıyla tamamlamış olmak,

4) Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar bakımından, öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına

veya programlarına denkliği yapılmış olmak, sağlık durumunun Türkiye’nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını tam teşekküllü

hastanelerden son altı aylık süre içinde alacağı Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirmek, bedensel engelli adaylar bakımından; bedensel engelinin öğretmenlik görevini

yürütmesine engel olmadığına Bedensel Engeli Değerlendirme Komisyonunca karar verilmiş olmak.

5) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibariyle kırk yaşından gün almamış olmak.

6) Bakanlık kadrolarına ilk defa öğretmen olarak atananlardan öğrenimleri süresince en az üç kredilik bilgisayar eğitimi almış olmak veya Bakanlık onaylı bilgisayar kullanım
belgesine sahip olmak,

7) Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üstünde puan almış olmak,

8) Adaylık dönemi içinde sağlık durumu hariç, görevine son verilenlerden son başvuru tarihine göre üç yılını doldurmuş olmak,

9) Öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren tür ve derecede bir ceza almamış olmak, adli sicil kaydı bulunanlar ile işlediği suçlardan dolayı görevine son verilenler

bakımından ise Sicil Kaydı İnceleme Komisyonunca atanması uygun bulmak.

2013-2014 yılı öğretmen atamalarında tüm öğretmen adaylarına başarılar dileriz..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara