2013- ösys ek yerleştirme nedir ve temel ilkeleri nelerdir ?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
2013-ÖSYS EK YERLEŞTİRME NEDİR VE TEMEL ILKELERİ NELERDİR ?

Üniversitelerin kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan ya da yeni kurulan bölümlere alınacak
öğrenci sayısı “EK YERLEŞTİRME (KONTENJAN)”dır.

Yapılan ikinci bir tercih dönemine “Ek Yerleştirme (Kontenjan) dönemi” denir.

EK YERLEŞTİRME (KONTENJAN) TEMEL İLKELERİ :

• 2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre programlarına ek yerleştirme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılacaktır.
  • 2013 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2013-ÖSYS'ye başvurulmuş olması zorunludur.
  • Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
  • ÖSYM'nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur.
  • Bu konudaki bütün başvuruların, doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekir.
  • Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2013 ÖSYS Kılavuzu ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır.
  • Bu kılavuzda yer alan okul birincileri, bedensel özürlüler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir.

2013 -Ek yerleştirme (kontenjan) tarihleri açıklandığında formumuzdan duyuru yapılacaktır...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara