Aöf Denetim Dersi 1.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Denetim Dersi 1.Ünite Ders Notları

Denetime Giriş ve Finansal Tabloların Denetimi:

Denetim: Ekonomik faaliyetler ve olaylara ilişkin savlarla kabul edilmiş ölçütler arasındaki uygunluğun derecesini araştırmak ve sonuçlarını ilgili kullanıcılara iletmek amacıyla nesnel biçimde kanıt toplayan ve değerleyen sistematik bir süreçtir.

Not: Ortaya çıkan sonuçların ilgili kullanıcılara iletilmesi istenilebilir.
Sistematik Süreç: Denetim İstenen sonuçları verecek biçimde yönetilmesi ve bu amaçla çok iyi düşünülmüş ve tasarlanmış bir denetim planının işletilmesiyle olanaklıdır. İyi bir plan, kanıtın nesnel olarak elde edilmesini ve değerlemesini gerektirir. Bu nedenle Denetçi;

Denetçi ; Ekonomik faaliyetler ve olaylardan ve raporların hazırlanması sürecinden ilgili kanıtları elde etmekte ve bu faaliyetlerle olayların sonuçlarını gösteren raporlarda ileri sürülen savları, rapor kullanıcılarınca konmuş olan ölçütlerle karşılaştırmaktadır. Daha sonra raporlanmış olan faaliyet ve olaylarla konmuş kanıt olan ölçütler arasındaki uygunluğun derecesini denetim raporu olarak kullanıcılara iletmektedir.

Denetim Türleri: Denetimin farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar 3 başlık altında ele alınabilir.

*Finansal Tabloların Denetimi *Uygunluk Denetimi *Faaliyet Denetimi
*Finansal Tabloların Denetimi: Mali tabloların uygun olup olmadığını araştırır.
Muhasebe Sürecinde İşletme ile ilgili finansal nitelikli işletmelerin tanımlanması, kaydedilmesi, sınıflandırılması ve bunların özetlenmesi; muhasebenin birinci işlevini oluşturmaktadır. Bu sürecin sonunda elde edilen çıktılar muhasebe bilgisinin özetlendiği temel finansal tablolar olan, Bilanço, Gelir tablosu, Nakit akım tablosu ve Öz kaynaklarda değişim tablosudur.
Finansal tablolar, İşletme dışına işletme ile ilgili finansal bilgi sunmanın temel araçlarıdır ve işletmenin finansal durumunu ve faaliyet sonuçlarını para birimi olarak gösterir. Ancak işletme ile ilgili bilgilerin tümünün bu temel finansal tablolarla sunulması olanaklı olmayabilir Muhasebenin birinci işlevi sonucunda özetlenmiş bilgilere dayanılarak elde edilen bu tabloların yanı sıra finansal muhasebe süreciyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkili olan bilgilerin de raporlanması gerekir. Bu da finansal tabloların yanı sıra muhasebe süreciyle doğrudan ya da dolayı olarak ilişkili olan bilgilerin iletilmesi ile ilgili olan araçları da içeren finansal raporlamayı ifade eder.
Finansal Tabloların denetiminin amacı: İlgili taraflara sunulmuş geniş içerikli bilgilerin bu tabloların düzenlenme ilkelerine ve amacına uygun olarak konmuş ölçütlerle uyumlu olup olmadığını belirler Burada ;Ölçütleri oluşturan temel öğe, Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleridir. Denetçi, daha sonra da denetim raporunda da incelemiş olduğu finansal tabloların genel kabul görmüş ilkeleriyle uygunluğunu ortaya koyacaktır.
Not: Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ; Bilanço ve Gelir tablosu ilkelerine uygun olmalıdır.
Not2:Muhasebenin 12 temel kuralı;
*Sosyal sorumluluk *Süreklilik *Tarafsızlık *Tutarlılık *Tam açıklama *Önemlilik *Özün önceliği *Dönemsellik
*İhtiyatlılık *Parayla ölçülme *Maliyet kavramı *Kişilik kavramıdır.

*Uygunluk Denetimi: Yasalara uygun hareket edilip edilmediğini inceler.
Her işletme; faaliyet amaçlarına ulaşmak için iletme içinde bir dizi yordamı, kuralı ve politikayı oluşturmak ve bunları uygulamak zorundadır. Ayrıca yasalar ve hükümetlerce yapılan düzenlemeler de işletmece uyulması zorunlu olan ve iç işleyişe yansıyan öğelerdir.
İşletme yönetimi; konmuş politikalara, kurallara, yordamlara örgüt bölümlerince uyulup uyulmadığını belirlemek amacıyla denetim yapılmasını isteyebilir. Bölümlerin bu ölçütlere uyma ve uygulama derecesinin denetçi tarafından belirlenmesi uygunluk denetimidir.

*Faaliyet Denetimi: İşletmelerin kendi içerisinde kendi koyduğu kurallara uyup uymadığını inceler, Etkinliliğini ve verimliliğini inceler.

Örgütsel faaliyetlerin sistematik bir biçimde incelenerek bu faaliyetler için kullanılan kaynakların etkinlik ve verimliliğe ilişkin sonuçların saptanmasıdır. Etkinlik; işletmenin bölümler temelinde belirlemiş olduğu hedeflerine ulaşmasının ölçüsüdür. Verimlilik ise belirlenmiş hedeflere bu hedeflere ulaşmak için kullanılan kaynakların birbirine oranıdır. Faaliyet denetimin amacı; bir başarım (performans) denetimi yaparak geliştirilecek ve/veya düzeltilecek alanları tanımlamak ve öneriler geliştirmektir.

*Özel amaçlı Denetim (Kitapta yoktur, ek bilgi): Banka denetimidir. Banka kredi vereceği zaman bu denetimi yapar.

Denetçi Türleri: Denetçileri 3 başlık altında sınıflandırabiliriz.

Dış Denetçi: Bağımsız denetçi olarak da adlandırılan dış denetçi bir denetim şirketine bağlı olarak veya kendi başına denetim hizmeti veren kişidir.
Dış Denetçiler: Eğitimleri, uzmanlıkları yetenekleri ve bağımsızlık nitelikleriyle denetim sürecinde çok önemli işlevi yerine getirirler. Bu nedenle denetledikleri işletmeye karşı sorumluluklarının yanı sıra toplumsal bir sorumluluk da taşırlar.

İç Denetçi: Özel işletmelerde, ortaklıklarda, devlet kuruluşlarında ve diğer kuruluşlarda görevli olarak yani o işletmenin bir çalışanı veya memuru olarak görev yapan denetçiler iç denetçi olarak tanımlanır.
İç denetim; Bir kurumun faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer takmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir. İç denetim, kurumun risk yönetim, kontrol ve yönetişim süreçlerinin etkililiğini değerlendirmek ve geliştirmek amacına yönelik sistemli ve disiplinli bir yaklaşım getirerek kurumun amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur.
Devlet Denetçileri: Devletçe kurulmuş ve devletçe işletilen işletmelerin de kendi işleyişlerini denetlemeleri ve önlemler almaları gerekir. Üstelik sahibi halk olan bu işletmelerin denetimi, kamusal bir sorumluluk da gerektirdiği için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu nedenle de bu kamu kurumlarının denetim birimleri oluşturulmuştur. Vergi yükümlülüklerin de vergi yasalarına uyup uymadıklarını ve beyanlarının doğru olup olmadığını denetler.

Türkiye’de ve Dünyada Mesleki Örgütlenme:

*İngiltere’de 1870 *Almanya’da 1886 *ABD’de 1896 *Fransa’da 1927 *Hollanda’da 1895 *İsviçre’de 1941 *Arjantin’de 1945 *Yunanistan’da 1950 *Brezilya’da 1946 *Meksika ve Hindistan’da 1949 *Nijerya ve İtalya’da 1955 Yıllarında çıkan meslek yasası Türkiye’de Ancak 1898 Yılında çıkarılabilmiştir.
*Türkiye’de 13 Aralık 1987’de SPK tarafından ilk olarak başlatıldı
*Türkiye’de 3568 sayılı serbest muhasebecilik, Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik yasası 13 haziran 1989 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Daha sonra 2008 yılında yapılan yeni bir düzenlemeyle serbest muhasebecilik unvanı kaldırılmıştır.
Sonuç olarak yasa, mesleği şu iki ana ayrımda ele almaktadır.
*Serbest muhasebeci mali müşavir: Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin defterlerini tutarak bilanço, kar zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgeleri düzenleyebilirler. Ayrıca bu işletmelerin muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak da görevleri arasındadır. Sayılan bu işleri bir işlerine bağlı olmadan yapmak zorundadır.
*Yeminli Mali müşavir: Muhasebe defteri tutmaz ve muhasebe bürosu açamazlar. Ayrıca muhasebe bürolarına da ortak olamazlar. YMM’lerin yapabileceği işlerin konuları yasada şu şekilde sıralanmıştır.
A)Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin muhasebe sistemlerini kurmak geliştirmek, işletmecilik muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak,
a şıkkındaki konularda belgelerine dayanarak inceleme, tahlil, denetim yapmak ;mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek; tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak,
C)Gerçek ve tüzel kişilerin veya bunların teşebbüs ve işletmelerinin mali tablolarının ve beyannamelerinin mevzuat hükümleri, muhasebe ilkeleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesaplarını denetim standartlarına göre inceleyip tasdik etmek.
Not: YMM’leri SMMM den ayıran en belirleyici özellik YMM’lerin defter tutmaması; ancak ‘’tasdik’’ yetkisine sahip olmalarıdır.
Not2: YMM unvanını alabilmek için ise en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmış olmak, yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olmak ve yeminli mali müşavir ruhsatını almış olmak gerektirmektedir. Bunları yaptıktan sonra yemin ederek göreve başlayabilirler.

Genel Kabul Görmüş Denetim Standartları:

Denetim standartları, denetçinin denetim başarımının kalitesinin ölçüsünü oluşturur.1947 yılında AICPA(American Insitute of Certified Public Accountants) tarafından çıkarılan ve muhasebe çevrelerince benimsenmiş olan genel kabul görmüş denetim standartları, bir anlamda denetimin temel yapısını oluşturmaktadır.
Denetim standartları, bir yandan denetçinin niteliklerini ortaya koyarken bir yandan da bu denetçinin denetim sürecinde izlemesi gerekli yolu ortaya koyar ve denetçi için denetim sürecinin nihai ürünü olan denetim raporunun da niteliğini belirler.
Genel Standartlar: Denetçinin niteliğini belirleyen standartlardır. Denetçinin kişiliğini, mesleki sorumluluğunu ve mesleki niteliklerini ele alan bu standartlar, denetim sürecinde denetçinin önemini de ortaya koyan standartlardır.
*Mesleki Eğitim ve Uzmanlık standardı: Denetçinin yeterli teknik bilgiye ve deneyime sahip olmasını öngörmektir.
*Bağımlılık Standardı: Denetim sürecinde kendi uzmanlığına ve yargı gücüne güven duyarak, dış etkenlerin etkisinde kalmadan yani nesnel düşünerek ve dayanarak denetimi yürütmesi, bağımsız ve mantıksal olmalı.
*Mesleki Özen Standardı: Kurallara büyük bir özenle uyarak denetimi gerçekleştirmesidir. Mesleki özen aynı zamanda mesleğe olan saygı demektir.

Çalışma Alanı Standardı: Bu standartlar bir bakıma, denetim sürecinde denetçinin izleyeceği temel yolu gösterir. Denetçi denetimini planlamalı, iç kontrolü ele almalı ve kanıt toplamalıdır.
*Planlama ve Yardımcıların Gözlenmesi Standardı: Denetçi denetlediği işletmenin finansal tablolarına ilişkin bir karar varmak istemektedir. Bu amaçla bir dizi denetim adımından oluşan bir süreci tamamlamak zorundadır. Bu süre;
Ne, Ne zaman, Nasıl, Nerede, Neden, Kim tarafından, Hangi maliyetle ve Hangi sürede gibi soruların yanıtlarını aramayı gerektirir. İşte tüm bu soruların yanıtları denetimini planlaması anlamına gelir.
*İç Kontrolün İncelenmesi Standardı: Denetçi için denetimin en önemli alanlarından biri işletmenin iç kontrol yapısıdır. İç kontrol; yönetim tarafından oluşturulan finansal raporlamanın güvenirliğini, yasalara ve kurallara uygunluğunu, faaliyetlerin etkinliğini ve verimliliğini sağlayan bir süreçtir.
*Kanıt Toplama Standardı: Denetçiler yönetimce finansal tablolarda ileri sürülen savları destekleyen kanıtları araştırmak, elde etmek ve bunları değerlemek zorundadırlar. Denetçi bu kanıtları ele geçirmek için çok çeşitli denetim yordamları uygulanır.
Burada Denetçi: Yeterli sayıda, Güvenilir, Geçerli, Nesnel ve İlgilenilen döneme ait kanıtlar elde etmelidir.

Raporlama Standardı: Denetçinin raporunu hazırlarken göz önünde tutulması gereken 4 standart bulunmaktadır.
1)Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine Uygunluk Standardı
2) Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkelerine Tutarlılık(Değişmez)Standardı
3)Açıklama Standardı
4)Görüş Bildirme Standardı

Uluslararası Denetim Standartları: Uluslararası alanda kabul gören denetim standartlarının belirlenmesi konusunda dünyadaki en yetkin ve etkili kuruluş, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonudur (IFAC). IFAC kendi içinde oluşturduğu Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları kurulu aracılığı ile uluslararası denetim standartlarını belirlemektedir.
Türkiye’de de 20 Şubat 2003 tarihinde Türkiye Denetim Standartları Kurulu (TÜDESK) kurulmuştur.
Aşağıda Türkiye’nin de denetim çalışmalarında temel aldığı ve uyum gösterdiği uluslararası denetim standartları bir fikir vermesi bakımından sadece ele aldığı konular itibarıyla ana başlıklarıyla sırlanmıştır.
100-199 Başlangıç Konuları
200-299 Sorumluluklar
300-399 Planlama
400-499 İç Kontrol
500-599 Denetim Kanıtı
600-699 Diğer Denetçilerin çalışmalarından Faydalanma
700-799 Denetim Sonuçları Raporlama

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular