Aöf Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Dersi 4.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Dersi 4.Ünite Ders Notları

SERMAYE PİYASASI KURUMLARI
Sermaye Piyasası Kurumları: Ülkemizde Sermaye piyasası kurumları 2499 sayılı Sermaye piyasaları kanununda düzenlenmiş olup aracı kurumlar, yatırım ortaklıkları, yatırım fonları ve sermaye piyasasında faaliyet göstermesine izin verilen diğer kurumlar olarak yer almaktadır.

Sermaye Piyasası Kurulu: Sermaye Piyasası Kurulu 1981 yılında 2499 sayılı sermaye piyasası kanunu ile kurulmuştur.

Yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici bir kamu kurumudur. Kurumun temel görevi, sermaye piyasasının güven, açlık ve kararlılık içimde çalışması ve tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasını sağlamaktır. Kurul bakanlar kurulu kararı ile atanan yedi üyeden oluşmaktadır. Bakanlar kurulu yedi üye arasından bir kişiyi kurul başkanı olarak belirlemektedir. Kurul Başkanı ve üyelerin görev süreleri altı yıl olarak belirlenmiştir. Süresi bitenlerin tekrar aranmaları mümkündür. Başkan dışındaki üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir.
Kurulun temel amacı, sermaye piyasalarının işleyiş kurallarını belirlemek, piyasadan fon kullanan şirketlerin belli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak, sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korumak, piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlamaktır. Kurul bu hedeflere kanun, yönetmelik ve tebliğlerle düzenlemeler yaparak piyasaların gözetim ve denetimini sağlayarak ulaşmaya çalışmaktadır.

Sermaye piyasası faaliyetinde bulunacak kurumların Kuruldan izin almaları zorunludur. Kurul, yatırım ortaklıkları ve yatırım fonları, gayrimenkul yatırım ortaklıklarıportföy yönetim şirketleri, yatırım danışmanlığı şirketleri, aracı kurumlar,derecelendirme şirketleri, genel finans ortaklıkları, bağımsız denetleme kuruluşları, risk sermayesi yatırım fonu ve ortaklıklarının kuruluşuna ve faaliyete geçmesine izin vermektedir.

BORSALAR

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası: İstanbul Menkul kıymetleri borsası (İMKB) 91 sayılı kanun hükmünde kararnameye dayanılarak kurulan, yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan ve sermaye piyasası kurlunun gözetim ve denetimine tabi kamu tüzel kişiliğine haiz bir kurumdur. İMKB 26 Aralık 1985 tarihinde kurulmuştur. Ve 3 Ocak 1986 Tarihinde Faaliyetine başlamıştır. İMKB piyasalarında hisse senetleri, kamu ve özel sektör borçlanma araçları, borsa yatırım fonları ve varantlar işlem görmektedir. İMKB Menkul kıymetlerin, organize piyasalarda güven ve şeffaflık ortamında işlem görmesini ve fiyatlarının rekabet koşullarında oluşmasını
sağlamaktadır.

İMKB de hakla açık anonim şirketleri hisse senetleri ‘’hisse senetleri piyasası’’ ve ‘’gelişen işletmeler piyasası’’ olmak üzere iki piyasada işlem görmektedirler.
İMKB Genel kurul , yönetim ve denetleme kurulu ile komiteler ve borsa başkanı ile borsa başkanına bağlı Başkanlık teşkilatından oluşmaktadır.
İMKB Yönetim kurulu bir başkan ve altı üye olmak üzere yedi kişiden oluşur. Borsa Başkanı Yönetim Kurulunun da Başkanıdır. Borsa Başkanı ve Yönetim Kurulunun 3 üyesi , Bakanlar kurulu tarafından müşterek kararname ile atanır.
Yönetim Kurulunun diğer 3 üyesi İMKB genel kurulunca üyeleri arasından grup ayrımı yapılmaksızın seçilir. Yönetim Kurulu ilk toplantısında kendi üyeleri arasından bir başkan vekili seçer. Borsa Başkanının görev süresi 4 Yıl, Yönetim kurulu üyelerinin görev süreleri ise 3 yıldır.
İMKB kendisine ait özel bütçe ile yönetilmektedir. İMKB gelirleri, üyelerin giriş ve yıllık aidatları, menkul kıymetlerin kotasyon ücretleri, borsa işlemlerinin tescil ücretleri, disiplin cezası nedeniyle

tahsil olunan paralar, üye kürtaj ücretlerinden borsa yönetimine ödenecek paylar, yönetim kurulunca belirlenecek sair aidat ücret ve tarife payları ilesair gelir ve bağışlardan oluşmaktadır.

Vadeli İşlem Ve Opsiyon Borsası: Vali işlem ve opsiyon borsası A.Ş VOB 4 şubat 2005 tarihinde faaliyete başlamıştır.
VOB bünyesinde hisse senedi, döviz , faiz ve emtia olmak üzere 4 ayrı piyasa mevcuttur.
VOB işlemler üyeler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.
VOB un Ortakları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İMKB, İMKB Takasbank A.Ş, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Türkiye Garanti Bankası A.Ş, Akbank T.A.Ş, ve Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası A.Ş dir.

İstanbul Altın Borsası: İstanbul Altın borsası (İAB) 1993 Yılında Kıymetli Maden Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Genel Yönetmelik çerçevesinde 26 Temmuz 1995 tarihinde faaliyete başlamıştır. İAB nın Organları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Borsa Başkanı ile Borsa Başkanı’na bağlı Başkanlık Teşkilatından Oluşur.
İAB Genel Kurulu Borsa üyelerinden meydana gelir ve üst karar organıdır. İdari Teşkilatı ise Borsa Başkanlığı, Başkan Yardımcılıkları ve Hizmet Birimleridir.
Takas ve Saklama Kuruluşları: İMKB nin faaliyete geçtiği ilk dönemlerde, hisse senedi alım satım işlemlerinin takası üyelerin kendi arasında gerçekleşiyordu. Takas işlemleri 1988 yılından itibaren İMKB bünyesinde kurulan müdürlük tarafından yapılmaya başlanmış, Ocak 1992 Tarihinde ise takas ve saklama yetkisi , İMKB ve üyelerinin ortaklığı ile kurulan İMKB Takas ve Saklama A.Ş ‘ye verilmiştir. 1996 Ocak ayından itibaren İMKB Takas ve Saklama Bankası A.Ş (Takasbank) Adıyla kalkınma ve yatırım bankasına dönüşmüştür.

Merkezi Kayıt Kuruluşu: Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Sermaye Piyasası Kanunu’nun 10/A maddesi uyarınca, Sermaye piyasası araçlarını ve bunlara bağlı hakların, bilgisayar ortamında üyeler ve hak sahipleri itibariyle kayden izlemek üzere kurulmuş bir anonim şirket olarak faaliyette bulunmaktadır.

MKK nıngörev ve yetkileri, Bakanlar kurulu tarafından 21 Haziran 2001 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ‘’Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun Faaliyet Çalışma ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmeli’’ ile belirlenmiştir.

Kaydi saklama hizmeti sadece kaydi sermaye piyasası arçlarına verilmekte olup herhangi bir fiziki saklama hizmeti verilmemektedir. MKK tarafındankaydileştirilecek ve kayden izlenecek menkul kıymetler SPK tarafından belirlenmektedir.

Finansal Piyasalarda faaliyet gösteren aracı kurum ve bankalar, Sermaye piyasası aracı ihraç eden yerli ve yabancı İhraççı kuruluşlar, yetkili takas ve saklama kuruluşları ile sermaye piyasası kurulu tarafından belirlenen diğer kuruluşlar MKK ya üye olabilmektedir.

Aracı Kurumlar:Aracı kurumlar , sermaye piyasası araçlarının ihraç veya halka arz yoluyla satışına aracılık, daha önce ihraç edilmiş olan sermaye piyasası araçlarının aracılık amacıyla alım satımı, ekonomik ve finansal göstergelere, sermaye piyasası araçlarına, mala, kıymetli madenlere ve dövize dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri dahil her türlü türev araçlarının alım satımının yapılmasına aracılık, sermaye piyasası araçlarının geri alım veya satım taahhüdü ile alım satımı, yatırım danışmanlığı portföy işletmeciliği ve yöneticiliği, döviz mal kıymetli maden veya kurulca
belirlenecek diğer varlıkların kaldıraçlı alım satımı , alım satımına aracılık ve bu işlemlere yönelik hizmetleri yerine getirmektedir. Borsada alım satım işlemi yapacak aracı kurumların, ilgili borsaya da üye olmaları gerekmektedir.
Vadeli İşlemler Aracılık Şirketleri: Vadeli işlemler aracılık şirketi münhasıran, borsada işlem gören kıymetli maden döviz ve emtiaya dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımına aracılık, borsada işlem gören her türlü türev araçların alım satımına aracılık, kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin aracılık faaliyetlerinden en az birini yürütmek üzere spkdan yetki belgesi almış şirkettir.

Yatırım Ortaklıkları: Yatırım ortakları, sermaye piyasası araçları, gayrimenkul , altın ve diğer kıymetli madenler portföylerini işletmek amacıyla kurulan anonim ortaklıklarıdır. Yatırım ortaklıklarına kuruluş ve faaliyet izni verilebilmesi için anonim ortaklık şeklinde kurulması gerekmektedir.

Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları: Menkul kıymet Yatırım ortaklıkları, sermaye piyasası araçları ile ulusal ve uluslararası borsalarda veya borsa dışı organize piyasalarda işlem gören altın ve diğer kıymetli madenler portföyü işletmek üzere anonim ortaklık şeklinde ve kayıtlı sermaye esasına göre kurulan sermaye piyasası kurumlarıdır.

Menkul kıymet yatırım ortaklıklarının temel fonksiyonu, riskin dağıtılması ve profesyonel portföy yönetimi ilkeleri esasında , küçük tasarruf sahiplerinin birikimlerini bir havuzda toplayarak değişik menkul kıymetlerden oluşacak bir portföye yatırmak ve bu yolla elde ettikleri kazancı ortaklarına payları oranında dağıtmaktır.

Gayrimenkul Yatırım Ortakları: Gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere veya sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak suretiyle faaliyet gösteren ve gelirleri kurumlar vergisinden istisna olan özel bir portföy yönetim şirketi tipidir.

Gayrimenkul yatırım ortaklığının amacı: Temelde getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere yatırım yapmak, gayrimenkule dayalı projelere yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri elde etmek, gayrimenkul alım satım kazançları elde etmek olarak sıralanabilir.
Gayrimenkul yatırım ortaklıkları sadece gayrimenkule dayalı portföy işletmeciliği faaliyeti kapsamında faaliyet gösterir.

Girişim (Risk) Sermayesi Yatırım Ortaklıkları: Girişim sermayesi yatırım ortaklığı (GSYO) kayıtlı sermayeli olarak kurulan ve çıkarılmış sermayelerini esas olarak girişim sermayesi yatırımlarına yönelten ortaklıklardır.

FONLAR
Menkul kıymet Yatırımı Fonları: Yatırım fonu, yatırımcılardan katılma belgeleri karşılığında toplanan paralarla belge sahipleri hesabına riskin dağıtılması ilkesi ve inançlı mülkiyet esaslarına göre sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, altın, diğer kıymetli madenler portföyü işletmek amacıyla kurulan mal varlığıdır. Fonun tüzel kişiliği yoktur. Fon mal varlığı rehnedilemez , teminat gösterilemez ve üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez. Fon katılma payı, yatırımcının fon portföyüne kaç adet payla ortak olduğunuzu gösterir. Fonun birim pay değeri, fonun toplam portföy
değerinin , fon katılma payı sayısına bölünmesi ile elde edilir. Fon portföyünün değeri ise yatırım yaptığı kıymetlerin değerine göre belirlenmektedir. Katılıma paylarının itibari değeri yoktur ve kaydi değer olarak tutulur. Fon tutarını temsil eden katılma payları kaydi olarak Merkezi Kayıt kuruluşu nezdinde yatırımcı bazında izlenir. Yatırım fon kurucuları, sermaye piyasası kurulu tarafından belirlenmiş esaslara uyan bankalar, aracı kurumlar, sigorta şirketleri ve kanunlarında engel bulunmayan emekli ve yardım sandıkları kuruldan izin almak koşuluyla fon kurup yönetebilirler.

Konut Finansmanı Fonları:Konut finansmanı fonu, ihraç edilen ipoteğe dayalı menkul kıymetler karşılığında toplanan paralarla, ipoteğe dayalı menkul kıymet sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esaslarına göre oluşturulan mal varlığıdır.
Fonun tüzel kişiliği yoktur, ancak malvarlığı kurucunun mal varlığından ayrıdır.
Fon kurulu, ihraç edilen ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin sahiplerinin haklarını koruyacak şekilde fonu temsil eder ve yönetir. Fon portföyüne alınan varlıkların kayıtlarının doğruluğundan ve bu varlıkların korunması ve saklanmasından fon kurulu sorumludur.

Varlık Finansmanı Fonları: Varlık finansmanı fonu ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler karşılığında toplanan paralarla, varlığa dayalı menkul kıymet sahipleri hesabına inançlı mülkiyet esaslarına göre oluşturulan mal varlığıdır.

Bireysel Emeklilik Fonları: Bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi, bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesine odaklanmıştır. Bireysel emeklilik sistemi, gönüllülük esasına göre işlemekte ve her kesinimin katılımına açık bulunmaktadır. Emeklilik şirketleri tarafından ,emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir. Emeklilik şirketleri en az 3 farklı risk ve getiri bileşimine sahip emeklilik yatırım fonu kurarak bireylerin kendi risk ve gelir beklentilerine uygun yatırım tercihleri yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Emeklilik yatırım fonunun varlıkları, emeklilik şirketinin mal varlığından ayrı olarak Tasbank’ta saklanır.

Portföy Yönetim ve Saklama Şirketleri: Portföy yöneticiliği faaliyeti, sermaye piyasası araçları, para piyasası araç ve işlemleri , vadeli işlemler ve opsiyonlar, nakit, döviz, mevduat ile sermaye piyasası kurulunca uygun görülen diğer varlık ve işlemlerden oluşan portföylerin yatırımcının veya portföy yönetişinin belirleyeceği risk getiri tercihi doğrultusunda , müşterilerle yapılacak portföy yönetim sözleşmesi çerçevesinde vekil sıfatıyla yönetilmesidir. Portföy yönetim şirketi, sermaye piyasası kurulundan yetki belgesi almış bir anonim şirketidir. Münhasıran girişim sermayesine yönelik portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmeti vermek üzere kurulan portföy yönetim şirketleri ‘’Girişim Sermayesi Portföy Yönetim Şirketi’ Olarak adlandırılmaktadır. Portföy saklama kuruluşları,
müşterilerine ait finansal varlıkların saklanması kayıtlarının tutulması, varlık ve nakit hareketlerinin idaresi ve kontrolü faaliyetlerini yürüten ve ilgili tebliğde belirtilen nitelikleri taşıyan bankalardır.

Yönetim Şirketleri:Bankalar , özel finans kurumları ve diğer mali kurumların alacaklar ile diğer varlıkların satın alınması, yeniden yapılandırarak satılması amacına yönelik olarak faaliyet göstermek üzere kurulan şirketlerdir. Varlık yönetim şirketleri banka, özel finans kurumu ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarını satın alabilir,
satabilir, satın aldığı alacakları borçlusundan tahsil edebilir, varlıkları nakde çevirebilir veya bunları yeniden yapılandırarak satabilirler.

Gayrimenkul Değerleme Şirketleri: Gayrimenkul değerleme şirketleri, gayrimenkullerin, gayrimenkul projelerinin ve ya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki muhtemel değerini bağımsız ve tarafsız olarak belirleyenkurumlardır. Şirketler bu faaliyetlerini istihdam edecekleri yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değerleme uzmanları vasıtasıyla yerine getirmektedir.

Yatırım Danışmanlığı:Karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin etmek suretiyle, müşterilere sermaye piyasası araçları ile bunları ihraç eden ortaklık ve kuruluşlar hakkında ve sermaye piyasası ile ilgili diğer konularda yönlendirici nitelikte yazılı veya sözlü yorum ve yatırım tavsiyelerinde bulunulması faaliyetidir.
Yatırım danışmanlığı faaliyeti, sermaye piyasası kurulundan yetki belgesi almış kurumlarca yürütülür. Yatırımdanışmanlığı faaliyetinde bulunacak yetkili kurumların bünyelerinde, yatırım danışmanlığı ve araştırma birimleri için yeterli mekan teknik donanım ile organizasyonu sağlamış ve yeterli sayıda yatırım danışmanını istihdam etmiş olmaları gerekmektedir.

Bağımsız Denetim Kuruluşları:Bağımsız denetim, işletmelerin yıllık finansal tablo ve diğer finansal bilgilerinin, bu tablo ve bilgiler için belirlenen kriterlere uygunluğu ve doğruluğu hususunda makul güvence sağlayacak yeterli veuygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla, genel kabul görmüş bağımsız denetim standartlarında öngörülen gerekli tüm bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını ifade eder.
Bağımsız denetim raporu, bağımsız denetim sonucunda bağımsız denetçinin işletmenin finansal tabloları hakkında açıkça ifade edilmiş görüşünü içermelidir.

Derecelendirme Kuruluşları: Sermaye piyasasında derecelendirme faaliyeti, kredi derecelendirmesi ve kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi faaliyetlerini kapsamaktadır.
Kredi derecelendirmesi: İşletmelerin risk durumları ve ödeyebilirliliklerinin ve ya borçluluğu temsil eden sermaye piyasası araçlarının anapara, faiz ve benzeri yükümlülüklerinin vadelerinde karşılanabilirliğinin derecelendirme kuruluşları tarafından bağımsız , tarafsız ve adil olarak değerlendirilmesi ve sınıflandırılması faaliyetidir.

Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum derecelendirmesi ise, işletmelerin sermaye piyasası kurulunca yayımlanan kurumsal yönetim ilkelerine uyumlarının derecelendirme kuruluşları tarafından bağımsız tarafsız ve adil olarak değerlendirilmesi ve sınıflandırılması faaliyetidir.

Konut Finansmanı Kurumaları: Konut finansmanı konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması veya sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kredi kullandırılmasıdır. Bu kapsamdaki kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler de konut finansmanı kapsamındadır. Konut finansmanı kuruluşları konut finansmanı amacıyla doğrudan tüketiciye kredi kullandıran ya da finansal kiralama yapan bankalar ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
tarafından konut finansman› faaliyetinde bulunması uygun görülen finansal kiralama şirketleri ve finansman şirketleridir.

İpotek Finansmanı Kuruluşları: İpotek finansmanı kuruluşları, münhasıran konut finansmanından kaynaklanan alacakların devralınması, devredilmesi, devralınan alacaklardan oluşan varlıkların yönetimi ve alacakların teminat olarak alınması suretiyle kaynak temini amacıyla kurulan , sermaye piyasası kurumu niteliği haiz Anonim ortaklıklarıdır. İpotek finansmanı kuruluşları faaliyetlerinin gerektirdiği risk yönetimi amaçlı işlemleri yürütebilirler.
Konut finansmanlarından kaynaklanan alacakların ve diğer varlıkların teminat gösterilmesi suretiyle ipotek finansmanı kuruluşlarından kaynak temin edilmesi halinde teminat gösterilen varlıklar, başka bir amaçla tasarruf edilemez , rehin edilemez, teminat gösterilemez.

Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu:Sermaye piyasası lisanslama sicil ve eğitim kuruluşu , sermaye piyasası alanında faaliyet gösterecek kuruluşlar ile sermaye piyasası kurumlarının yönetici ve diğer çalışmalarının mesleki yeterliliklerini , bilgi ve becerilerini tespit etmek amacıyla lisanslama sınavları yapmak, ilgili ihtisas alanları itibarıyla mesleki yeterliliklerini gösterir. Lisans vermek, eğitim programları düzenlemek, sermaye piyasası çalışanlarının sicilini tutmak ve bunların denetimini yapmak amacıyla 2011 yılında kurulmuştur. Şirketin organları, genel kurul, yönetim kurulu ve denetçilerdir. Şirketin işleri ve yönetimi genel kurulca seçilen yönetim kurulu tarafından yürütülür. Yönetim kurulu ilk toplantısında sermaye piyasası kurulu temsilcilerinden birini yönetim kurulu
başkanı olarak seçmektedir.

Yatırımcıları Koruma Fonu: Yatırımcıları koruma fonu (YKF) sermaye Piyasası kanunu uyarınca, kamu tüzel kişiliği haiz olarak kurulmuştur. YKF hakkında tedrici tasfiye veya iflas kararı verilen aracı kuruluşların sermaye piyasasıfaaliyetleri ve işlemleri nedeniyle müşterilerine karşı dişse senedi işlemlerinden doğan nakit ödeme ve hisse senedi teslim yükümlülüklerini yerine getirmek ve tasfiye giderlerini karşılamak amacıyla kurulmuştur.

YKF, sermaye piyasası araçlarının kaydını tutmakla görevli merkezi kayıt kuruluşu A.Ş tarafından idare ve temsil edilmektedir. Fon’un merkezi İstanbuldur. Bütün aracı kuruluşlar, Yatırım koruma fonuna katılmak zorundadır.

Haklarında tedrici tasfiye ve iflas kararı verilen aracı kurumların ve faaliyetlerin durdurulan bankaların yaptıkları sermaye piyasası faaliyetleri ve işlemleri nedeniyle müşterilerine karşı hisse senedi işlemlerinden doğran nakit ödeme ve hisse senedi teslim yükümlülüklerinin (2012 yılı için) 70.237 tl ye kadar olan bölümü YKF tarafından karşılanmaktadır. Bu tutar her yıl yeniden değerleme oranına artırmaktadır.

Sermaye Piyasası Meslek Birlikleri
Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği:

Sermaye Piyasası kanununa dayanılarak sermaye piyasasında aracılık faaliyetinde bulunmaya yetkili kuruluşların üye olduğu tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde , özdüzenleyici bir meslek kuruluşu olan Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar birliği (TSPAKB) nisan 2001’de faaliyete başlamıştır. Sermaye piyasası aracılık faaliyet yetki belgesine sahip tüm banka ve aracı kurumlar TSPAKB’nin üyesidir. 2011 yılı itibari ile 101 aracı kurum, 1 vadeli işlemler aracılık şirketi ve 40banka olmak üzere toplam 142 üyesi bulunmaktadır.
TSPAKB’nin amacı, sermaye piyasasının ve aracılık faaliyetlerinin gelişmesini, üyelerinin dayanışma ve sermaye piyasasının gerektirdiği özen ve disiplin içerisinde çalışmalarını, üyelerin iktisadi menfaatlerinin korunmasını, haksız rekabetin önlenmesini, mesleki konularda üyelerin aydınlatılmasını sağlamak üzere Sermaye Piyasası Kanunu ve bu statü ile verilen görevleri yerine getirmektir.

TSPAKB’in organları genel kurul, yönetim kurulu ve denetleme kuruludur. Genel kurul en üst karar olup üyelerin temsilcilerinden oluşur. Yönetim kurulu 7 üyeden oluşur. Yönetim kurulu, üyeleri arasından bir yönetim kurulu başkanı, bir de başkan vekili seçer. Görev süreleri 2 yıldır, süresi dolan üyeler tekrar seçilebilirler ancak her üye üst üste en fazla iki dönem görev yapabilir. Yönetim kurulu üyelerinin temsil ettikleri üye ile ilişkilerinin kesilmesi halinde yönetim kurulu üyelikleri kendiliğinden sona erer. Yönetim kurulu başkanı aynı zamanda TSPAKB’nin de başkanıdır.

TSPAKB’nin gelirleri, aracı kuruluşların bir defaya mahsus verecekleri giriş ücreti, gider payları, yıllık aidat, bir öncekiyıldan devreden gelir fazlaları, her türlü bağışlar, yayın gelirleri, eğitim, kurs ve seminer gelirleri ile sair gelirlerdir

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği: Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB), Sermaye Piyasası Kanunu’nun 40/D maddesine dayanılarak 2009 yılında Bakanlar Kurulunun kararı ile kabul edilen Türkiye Değerleme Uzmanlar› Birliği Statüsü ile 2010 yılında, tüzel kişiliğe haiz, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olarak faaliyete başlamıştır. TDUB’nin üyeleri sermaye piyasası mevzuatına göre gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olan değerleme uzmanlarından oluşmaktadır. TDUB’nin kuruluş amaçlar› arasında, gayrimenkul değerleme faaliyetlerinin gelişmesi, Birlik üyelerinin dayanışma, özen ve disiplin içerisinde çalışmalarının sağlanması, üyelerin
mesleki menfaatlerinin korunması, haksız rekabetin önlenmesi, mesleki konularda üyelerin aydınlatılması ve eğitilmesi, gayrimenkul bilgi merkezi kurularak bölgesel ve ülke genelinde gayrimenkul değerleri konusunda istatistikler oluşturulması yer almaktadır.
TDUB’nin organları genel kurul, yönetim kurulu ve denetleme kuruludur. Genel kurul Birliki en yüksek karar organı olup Birlik üyelerinden oluşur. Yönetim kurulu ve denetleme kurulunun seçimi, genel kurul tarafından gizli oyla ve yargı gözetimi altında gerçekleştirilir. Yönetim kurulu, genel kurulca seçilen yedi asıl ve yedi yedek üyeden oluşur.

Yönetim Kurulu, ilk toplantısında, üyeleri arasından bir 104 Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar yönetim kurulu başkanı, bir de başkan vekili seçer. Yönetim Kurulu başkanı aynı zamanda Birlik’in de başkanıdır. Başkan, Birlik’in en üst amiri olup Birlik’

SemihCafeSystem

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
MaşaALLAH hocam bu kadar çok ders notu yapmışssınız :)

4 Ünitenin hepsi bir kitap oldu neredeyse :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara