Aöf Stratejik Yönetim -1 Dersi 2.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Stratejik Yönetim -1 Dersi 2.Ünite Ders Notları

Stratejik Yönetim Süreci ve Unsurları

Stratejik Yönetim Süreci ; İşletmenin nihai amaçlarına ulaşması yönünde, işletmeye rekabet avantajı kazandıracak ve bunu sürdürmesini sürekli kılacak stratejilerin oluşturulması, uygulanması ve denetlenmesinin sistematik bir şekilde yerine getirilmesi için yürütülen faaliyetler bütünüdür.

Stratejik yönetim süreci, en iyi bir model yardımıyla incelenebilir ve uygulanabilir.

Stratejik Yönetim Modeli:
Stratejik yönetim modeli, belli aşamaları takip ederek bir süre sonra sona eren bir dizi değil, aksine bir döngüdür. Tek başına bu modele sahip olmak işletmenin başarılı olmasını garanti etmese de stratejilerin oluşturulması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi için net ve pratik bir yaklaşım sunmaktadır.

Stratejik yönetim süreci, işletmenin vizyon ve misyonun belirlenmesi ile başlar, iç ve dış faktörlerin analizinden sonra, uzun dönemli amaçların saptanmasına sıra gelir. Stratejik yönetim süreci dinamik ve süreklidir. Modelin herhangi bir unsurundaki değişiklik, modelin geri kalanında da değişikler yapılmasını gerektirebilir. Stratejik yönetim süreci uygulamaları özellikle büyük ve profesyonelce yönetilen işletmelerde daha biçimsel bir şekilde yürütülür. Biçimsel stratejik planlama en fazla çevre
koşullarının durağan, istikrarlı olduğu durumlarda yayarlıdır.

Strateji Oluşturma: Stratejik yönetim sürecinin ilk adımı strateji oluşturmadır. Strateji oluşturma kapsamında vizyon ve misyonun oluşturulması, işletme dışından kaynaklanan fırsatların ve tehditlerin belirlenmesi, işletme içinde kaynaklanan güçlü ve zayıf yönlerin belirlenmesi, uzun dönemli amaçların saptanması, alternatiflerin oluşturulması ve izlenecek stratejilerin seçilmesi faaliyetleri yürütülür.

Strateji oluşturma aşamasından hangi işlere girileceği, hangi işlerin terkedileceği, iletmenin kaynaklarının nasıl dağıtılacağı, faaliyet alanın genişletilip genişletilmeyeceği, uluslararası piyasalara
girilip girilmeyeceği, başka bir işletme ile birleşilip birleşilmeyeceği gibi konular da ele alınır.

Vizyon ve Misyonun Geliştirilmesi: Strateji oluşturma aşaması iletmenin vizyonunun ve misyonunun ortaya konulmasıyla başlar. Vizyonun ifade edilmiş yani yazılı haline Vizyon Bildirgesi, Misyonun yazılı haline ise aynı şekilde Misyon Bildirgesi adı verilmektedir.

Not: Bugün pek çok işletme stratejik planlama faaliyetlerine ‘ Biz ne olmak istiyoruz’ sorusuyla başlar. Bu soruya verilen cevap aslında işletmenin vizyonunu ifade etmektedir. ‘İşletme olarak bizim işimiz nedir? ‘ sorusuna ise İşletmenin misyonu cevap verir.

Dış Çevre Analizi:
Dış çevre analizi dediğimizde işletmenin kontrolü dışındaki faktörlerden iletmeyi etkileme potansiyeli yüksek olanların incelenmesi söz konusudur. Bu faktörler arasında Ekonomik, sosyal, kültürel, demografik, çevresel, politik, yasal, teknolojik ve rekabete ilişkin eğilimler ve olaylar vardır. Dış çevre analizindeki faktörler iki grup altında incelenir.

*İşletmenin lehine sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olan faktörler yani Fırsatlar
*İşletmenin aleyhine sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olan faktörler yani Tehditler.

Günümüz Koşullarında işletmelerin etkilenebileceği dış faktörler arasında aşağıdaki gibi
sıralayabiliriz.

*AB ülkelerinin bazılarında yaşanan finansal krizler
*Bazı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan rejim değişiklikleri ve siyasi kargaşa
*Müşterilerin daha çevreci üretim faaliyetleri ve ürün beklentisi,
*Pazarlama faaliyetlerinin internete kayması
*Müşterilerin yaptıkları harcamaların karşılığını daha fazla görmek istemesi,
*Küresel pazarların daha fazla gelir sağlama fırsatları
*Azalan kar marjları nedeniyle işten çıkarmaların artması
*Başka petrol olmak üzere her geçen gün yükselen enerji fiyatları

İç Çevre Analizi: İç çevre analizi dediğimizde ise işletmenin kontrolünde olan ve özellikle çok iyi yada çok kötü bir biçimde yürütülen faaliyetlerin incelenmesinden söz etmekteyiz. İç çevre analizi kapsamında işletme için olumlu sonuç doğurma potansiyeli olanlar işletmenin güçlü yanları, olumsuz sonuçlar doğurma potansiyeline sahip olanlar ise işletmenin zayıf yanları olarak adlandırılır. Güçlü ve zayıf yanlar işletmenin yönetim, pazarlama, üretim gibi fonksiyonları çerçevesinde yürütmüş olduğu
faaliyetler içerisinde yer alır. Güçlü ve zayıf yanlar rakiplere göre değerlendirilmelidir.

İç çevre faktörleri finansal oranlar, işletmenin performansın ölçümü, geçmiş dönemlere ve endüstri ortalamalarına göre kıyaslamalar gibi yöntemlerle belirlenebilir.

Uzun Dönemli Amaçların Oluşturulması:
Uzun dönemli amaçları, temel misyonunu gerçekleştirebilmesi yönünde, işletmenin ulaşmak istediği spesifik sonuçlar olarak tanımlamak mümkündür. Uzun dönemden kasıt bir yıldan daha uzun bir süredir. İşletmelerin başarısı için çok önemlidir.

Çünkü;
*Yön gösterirler, *Değerleme yapmaya yardımcı olurlar * Sinerji yaratırlar *Öncelikleri ortaya koyar

*Koordinasyona odaklanırlar * Faaliyetlerin etkin planlanması, örgütlenmesi, yönetilmesi ve denetlenmesi için temel oluştururlar.
İşletmeler, uzun dönemli amaçlarını ve hedeflerini aşağıdakiler üzerine inşa edebilirler.

*Karlılık *Etkinlik *Büyüme *Hisse senedi sahiplerinin refahı *Kaynak kullanımı *Şöhret
*Çalışanlara katkı
*Topluma Katkı *Pazar liderliği *Teknolojik liderlik *Hayatta kalma

Stratejilerin Belirlenmesi :
Uzun dönemde ulaşmak istediğimiz amaçlar saptandıktan sonra kritik olan konu, bu hedeflere nasıl ulaşılacağının kararlaştırılmasıdır.

Stratejiler;
Uzun dönemli hedeflere ulaşmak üzere işletmelerin seçmiş olduğu yollar, araçlardır. En fazla başvurulan işletme stratejileri arasında coğrafi genişleme , ürün geliştirme, Pazar nüfuz etme, Pazar geliştirme, işletme varlıklarından bir kısmının elden çıkarılması, bazı işletmeden çıkılması, ortak girişimler yaratma vs..

Stratejiler, işletmenin üst yönetimi tarafından belirlenen ve işletmenin kaynaklarından önemli paylar ayrılan potansiyel eylemler olarak görülmelidir.

Strateji Uygulama: Bir işletmenin yıllık hedefler ortaya koymasını politikalar oluşturmasını, çalışanları motive etmesini, kaynakların daha önceden belirlenmiş stratejiler için ayrılmasını gerektirir. Strateji uygulama, stratejik yönetimin eylem aşaması olarak adlandırılır. Stratejiyi uygulamak demek, önceden stratejilerin eyleme dönüştürülmesi için çalışanların ve yöneticilerin harekete geçirilmesianlamına gelmektedir. Strateji uygulamasında gerçekleştirilen faaliyetlerden biri yıllık hedeflerin oluşturulması, diğeri ise politikaların belirlenmesidir.

Yıllık Hedeflerin Oluşturulması:
Yıllık hedefler, işletmenin uzun dönemli hedeflerini gerçekleştirmesi sürecindeki ara hedefler olarak değerlendirilebilir.

Politikaların Belirlenmesi:pOLİTİKALAR,Yıllık hedeflere ulaşılmada kullanılacak araçlardır. Politikalar kapsamında önceden belirlenen hedeflere ulaşmak üzere hazırlanan kılavuzlar, kurallar ve prosedürler vardır. Politikalar karar vermede kılavuzluk yaparlar ve tekrarlanan faaliyetler ve durumlarda ne tarz davranışlarda bulunulacağına dair yol gösterirler.

Strateji Değerleme: Strateji değerleme, stratejik yönetimin sürecinin son aşamasıdır. Yöneticiler gerekli önlemleri almak üzere, uygulanmasında sorun olan stratejileri bilmeleri gereklidir. Stratejik
değerlemede temel 3 faaliyet var.

*Mevcut Stratejiler için temel oluşturan iç ve dış faktörlerin gözden geçirilmesi
*Performansın ölçümü
*Düzeltici Önlemlerin alınması.

Strateji değerleme bir zorluktur çünkü bugün başarı getiren unsurların, yarın da başarı getireceğiningarantisi yoktur.

Performans ölçümü, stratejinin oluşturulurken dayandığı ölçüte göre farklılık gösterebilecektir. Sonuç olarak stratejik yönetim süreci yeni değişiklikler çerçevesinde işlemeye devam edecektir.

Stratejik Yönetim Sürecini Kavramak:

Strateji Oluşturma:

Vizyon:
Dünyanın tüm insanlarını dünyanın tüm lezzetleriyle
tanıştırmak.

Misyon:İnsanları en zahmetsiz şekilde taze yemekle buluşturmak.

Dış Çevre Analizi:
Genç, çalışan nüfusu artmaya devam ediyor;
organik gıdalara ve sağlıklı hazır yemeklere talep artıyor ve insanlar bunlara her geçen gün daha fazla bütçe ayırıyor. Konjonktürün dış yatırım için uygun ve Türkiyeyatırım için en uygun alternatif ülke.

İç Çevre Analizi: Takım çalışmasına uygun, yeniliklere açık bir örgüt kültürü, teknolojik üstünlük,sermaye birikimi.

Uzun Vadeli Amaçlar: Küresel ölçekteki Pazar payını 3 yıl içinde yüzde 5’ten yüzde 20’ye çıkarmak

Strateji Uygulama:

Yıllık Hedeflerin Seçimi:
Pazar payının ilk sene sonunda yüzde 10 ikinci sene yüzde 15 üçüncü seneise 20’ye ulaştırmayı hedeflemektedirler.

Politikaların Oluşturulması:İnsan kaynaklarına ilişkin bu politika kapsamında, Kritik birkaç üst düzey yönetici hariç tüm çalışanların Türkiye’de ikamet eden kişilerden bulunması tercih edilmiştir.

Strateji Değerleme:CFoods Pazar payı öngörülerinin yanlış çıktığını ve Türk firmasıyla doku uyuşmazlığı yaşadığını düşünerek ortaklığı bozulmuş ve yoluna tek başına devam etme şeklinde
stratejisini değiştirmiştir.

Stratejik Yönetim Sürecinin Etkinliği: Stratejik plan, bir bakıma 10-15 yıl sonra işletmenin olmak istediği noktaya ulaşmak için yarınki vardiyada yapılacak işleri belirleyen bir süreçtir. Hiyerarşik olarak bakıldığında stratejik planın en tepesinde en genel ifadelerle yazılmış vizyon ve misyon ifadeleri varken, en altta ise en detaylı olarak ele alınan eylem planları yer almaktadır. Stratejik planın başarılıbir şekilde oluşturulmasında ve yürütülmesinde işletmedeki herkesin farklılaşan rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır.
Teknik açıdan mükemmel bir plan eğer uygulanamıyorsa hiçbir yarar sağlamayacaktır. Öte yandan stratejik yönetim kendi kendine işleyen bürokratik bir mekanizma olmamalıdır. Lenz, etkili birstratejik yönetim süreci için şunları önermektedir. Stratejik planlama sürecinin sahip olması gereken özellikler arasında yalın ve rutin dışı olması jargon ya da esrarlı bir planlama dili içermemelidir. Tüm bunlar dahil olmak üzere stratejik yönetim sürecinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gereklidir.
*Süreç sadece kağıt üzerinde kalmamalı, insanları işin içine katmalıdır.
*Tüm yöneticiler ve çalışanlar için bir öğrenme süreci olmalıdır.
*Sayılarla desteklenen sözlerden oluşturmalıdır, sözlerle desteklenen sayılardan değil
*Yalın ve rutin olmalıdır.
*Rutin davranışların önüne geçmek üzere görevler ekip üyelikleri, toplantı biçimleri, hatta planlama
takviminde değişiklikler yapılmalıdır.
*Mevcut işletme stratejilerini oluşturan varsayımlara meydan okumalıdır.
*Olumsuz haberler de hoş karşılanmalıdır.
*Açık fikirliliğe, araştırma ve öğrenme ruhuna açık olmalıdır.
*Bürokratik bir mekanizma olmamalıdır.
*Törensel, şaşalı ve gürültücü olmamalıdır.
*Jargon ya da esrarlı bir planlama dili içermemelidir.
*Yalnızca İşletmenin kontrolünü sağlamaya dönük biçimsel bir sistem olmamalıdır.
*Niteliksel bilgiyi göz ardı etmemelidir.
*Teknikerler tarafından kontrol edilmemelidir.
*Bir defada çok fazla strateji takip edilmemelidir.
*İyi ahlak iyi iştir. Politikasını sürekli olarak desteklemeli, güçlendirmelidir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara