Sosyal Hizmet Lisans Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Sosyal Hizmet Lisans Bölümü Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Program her yıl belli bir sayıda öğrenci almakta ve bölüme rağbet oldukça fazladır. Bölüm mezunları Sosyal çalışmacılar, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumunda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, körler ve sağırlar okullarında, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, huzurevlerinde, ıslahevlerinde, cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler. Bölüm ile ilgili diğer ayrıntıları aşağıdan okuyabilirsiniz..

Programın SeviyesiLisans
Programın Süresi4 yıl
Programın AmacıSosyal Hizmet programı, sıkıntı içindeki insanların toplumda kendilerine sağlanan olanakları ve kendilerinin halen sahip oldukları olanakları en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım etme yöntemleri konusunda eğitim vermeyi amaçlar.
Programın KazanımlarıProgramı başarı ile tamamlayan öğrenciler, davranış bilimleri, sosyal hizmet yöntem ve teknikleri ile alan uygulamalarını mesleki sorumlulukları çerçevesinde bütünleştirme yeteneğine sahip olacak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı çalışmalar yapabilecek, sosyal hizmet için gerekli bilgileri bütünleştirip özümseyerek hizmet sunabileceklerdir.
Programın İstihdam AlanlarıSosyal hizmet programından mezun olanlar "Sosyal Çalışmacı" unvanı ile görev yapacaklardır. Sosyal çalışmacılar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar, hastalar, işsizler gibi grupların sorunlarının çözümünde bireylere, mesleki bilgi ve becerisiyle yardımcı olur; bu sorunların toplumsal olarak önlenmesi ve çözülmesi için kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalarını yürüteceklerdir. Sosyal çalışmacılar, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumunda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, körler ve sağırlar okullarında, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, huzurevlerinde, ıslahevlerinde, cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler.
Programda ÖdemelerPrograma yerleştirilen adaylar; 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için Açıköğretim Materyal Ücreti olarak Güz ve Bahar yarıyılları başında 1.250 TLödeyeceklerdir.
Programda Diploma BilgisiProgramı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında "Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi" mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans
Programa Öğrenci Kabul ŞartlarıProgramı tercih edecek adayların 2013 yılı YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir.
Programa Yerleştirilme İşlemleriPrograma yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.
Programın Kontenjanı2.000 öğrenci
Programın ÖSYM Tercih Kodu101411055
Programda 2 inci ÜniversiteBu programa "2 inci Üniversite" kapsamında öğrenci alınmamaktadır.
Programın MüfredatıProgramda uygulanacak olan müfredata ulaşmak için lütfentıklayınız
Programın YürütülmesiProgramda dersler; Fakülte tarafından hazırlanan etkileşimli materyaller kullanılarak, internet üzerinden yürütülecektir. Öğrencilere basılı materyal (kitap vb.) dağıtımı yapılmayacaktır. Derslerde muafiyet uygulaması olmayacaktır.
Programda SınavlarProgramda; a) Ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak internet üzerinden yapılmaktadır. b) Yarıyıl sonu (final) sınavları ise; öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak, belirlenecek olan sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde yapılacaktır. Sınav merkezlerinin belirlenmesinde öğrencilerimizin tercihleri de göz önünde bulundurulacaktır. Son yapılan sınav organizasyonu 42 il merkezinde gerçekleştirilmiştir.
Programda Uygulama (Staj)Son sınıfta bir yıl boyunca blok uygulama yapılacaktır. Sosyal Hizmet Bölümü eğitim ve öğretim programında uygulamalar (stajlar), kamu ve özel sektördeki sosyal hizmet ortamlarında, bir öğretim elemanının gözetiminde yapılır. Bu kapsamda öğrencilerimiz Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı hastanelerde, öğrenci yurtlarında, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlıklarında, kreş ve anaokullarında, yetiştirme yurtlarında, Belediyeler, Sosyal Güvenlik kurumları, Adalet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve ilgili sivil toplum örgütlerinde gerçekleştirilecektir.
Programda MevzuatProgramın yürütülmesi ile ilgili olarak Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Programın KoordinatörüProf. Dr. Nurullah ALTAŞ
Programın SorumlusuArş. Gör. Dilek DOĞAN

nuryldz

Yeni Üye
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
sosyal hizmet bölümü hangi puan türü ile alıyor bilgi verirmisiniz

bbusra

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
.

Türk dili ve edebiyatı bölümü okuyorum, okuluma devam ederken 4 yıllık sosyal hizmeti açık öğretimden tercih etme hakkım var mı?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara