Aöf Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1 2014 Güz Dönemi Ara sınav soruları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
[h=5]1. Osmanlı Devletinin, II.Viyana Kuşatması’nın sebebi nedir?
(Katolik Habsburgların baskısından kurtulmak isteyen Protestan Macarların yardım çağrısı)
2. IV.Murat’a sunduğu risalesinde, buhranın köklerini Kanuni Dönemi’ne kadar götürerek “reaya, memleket ve hazine kaybına rüşvetçiliğin sebep olduğunu” ifade eden devlet adamı kimdir?
(Koçi Bey)
3. 1711’de Rus ordusunun bozguna uğratılarak Azak Kalesi’nin geri alındığı savaş hangisidir?
(Prut Savaşı)
4. Hangisi Lale Devri’nin gelişmelerinden biri değildir?
(Paris, Viyana ve Berlin’de daimi elçilikler açılmıştır) (Lale Devri’nde değil III.Selim döneminde açıldı)
5. Topkapı Sarayı’nda kütüphaneler açtırarak ülkenin dört bir yanına gönderilen görevliler aracılığıyla önemli kitap ve el yazmaları toplatan padişah kimdir?
(I.Mahmut)
6. Hangisi III.Mustafa dönemindeki gelişmelerden biri değildir?
(Humbaracı Ocağı’nın ıslah edilmesi) (I.Mahmut döneminde yapılmıştır)
7. I.Dünya Savaşı’nın patlak vermesine neden olan olay nedir?
(Avusturya-Macaristan veliahdının Sırp asıllı bir öğrenci tarafından öldürülmesi)
8. Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’daki varlığını sona erdiren antlaşma hangisidir?
(Uşi Antlaşması)
9. Ermeni Meselesinin ilk defa gündeme geldiği antlaşma hangisidir?
(Berlin Antlaşması)
10. 3 İmparatorlar liginin ikincisi kaç yılında kurulmuştur?
(1881)
11. Tanzimat Fermanı hangi padişah döneminde hazırlanmıştır?
(II.Mahmut) (Abdülmecid Döneminde ise ilan edildi)
12. Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye ile ilgili bir soru vardı sanırım???
(…)
13. 1912 yılında Türkçeye tercüme edilerek Ceride-i Adliye dergisinde yayımlanan kanun hangisidir?
(İsviçre Medeni Kanunu)
14. Padişaha mektup yazarak Meşrutiyet’i ilan etmesini isteyen Genç Osmanlılar Cemiyeti üyesi kimdir?
(Mustafa Fazıl Paşa)
15. Coğrafi keşiflerden sonra, sömürgeciliğin ilk aşamada etkileri hangi alanda görülmüştür?
(İktisadi)
16. Ayastefanos Antlaşması ile Rusların eline geçen Elviye-i Selase (Üç vilayet) hangileridir?
(Kars-Ardahan-Batum)
17. Hangisi II.Abdülhamid dönemindeki eğitim sisteminde yapılan yeniliklerden değildir?
(Muzika-i Humâyûn ve Mekteb-i Ulûm-i Harbiye adıyla Fransız modelinde iki okul açmıştır) (II.Mahmut döneminde açıldı)
18. Vatan ve Hürriyet Derneği’nin kurucusu kimdir?
(Mustafa Kemal Atatürk)
19. Hangisi Osmanlı devletini düştüğü zor durumdan kurtarmak için ortaya atılan fikirlerden biri değildir?
(Sosyalizm)
20. 1914 Meclisi döneminde batılılaşma yolunda en önemli adım hangisidir?
(Miladi Takvimin kabulü)
[/h]

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara