Üniversite adaylarına önemli uyarılar

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
ÖSYM Başkanı Ali Demir, öğrenci ve ailelere uyarılarda bulundu.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvurularına ilişkin sorularını cevapladı. Göreve geldikleri günden itibaren sınavların eğitim sistemini yansıtmasına büyük özen gösterdiklerini belirten Demir, Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarındaki (LYS) soruların Milli Eğitim Bakanlığının müfredatına uygun olmasına önem verdiklerini dile getirdi.
Sınavlardan sonra Talim Terbiye Kurulunun soru kitapçığını inceleyerek rapor hazırladığını dile getiren Demir, raporun soruların tamamen müfredat doğrultusunda hazırlandığı sonucunu ortaya koyduğunu belirtti.
İLK BAŞVURAN ADAYA TEBRİK TELEFONU
ÖSYS sürecinin 2 Ocak 00.00 itibarıyla başladığını anımsatan Demir, gece sistemin başında bulunduğunu ve ekibiyle sürecin sağlıklı bir şekilde başlaması için teyakkuz halinde olduklarını dile getirdi.
İlk başvuran adayı tebrik etmek için telefonla aradığını bildiren Demir, "Şu ana kadar gelen bilgiye göre 6 bin 236 aday başvurdu. Hedefimiz, 15 Ocak 23.59'da bütün başvuruları bitirmek ve yeni bir uzatma talebi olmayacak şekilde bunu tamamlamak. Adaylardan ricam bu süre içerisinde başvurularını yapmaları" dedi.
ÖSYS için başvuru süresinin yeterli olduğunu ifade eden Demir, "Çok kısa sürede sınavı açıklama heyecanımızdan dolayı bir başvuru uzatma istemiyoruz. O nedenle başvurularını son güne bırakmasınlar" uyarısında bulundu.
"ADAYLAR BAŞVURULARINI SON GÜNE BIRAKMASIN"
Daha önceki yıllarda ÖSYS'ye girenlerin, internet üzerinden başvurabileceğini hatırlatan Demir, şunları kaydetti:
"Adaylardan tekrar ricam, son güne bırakmaksızın, başvurularını yapsınlar. Başvurularını yaptıktan sonra mutlaka bilgisayarlarından başvuru tamamlanmıştır belgesinin çıktısını alsınlar. Bir başka nokta da adayların ÖSYS ya da ÖSYM'deki aday işlemleri şifrelerini sadece kendilerinin muhafaza etmeleri, hiç kimseyle bunu paylaşmamaları. Çünkü zaman içerisinde bu yanlış yerlere gidebiliyor ve bazen de hiç hoşumuza gitmeyen telafi edemeyeceğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Adaylardan özellikle şifrelerini kimseyle paylaşmamalarını istiyorum."
"RESMİ AÇIKLAMALARIMIZA İTİBAR EDİLMELİ"
Üniversite giriş sisteminin, pek çok insanın hayatını şekillendirdiğine dikkati çeken Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu nedenle gerek adaylar, gerek anne babaları ve gerek yakınları itibarıyla hassasiyetle takip edilen bir konu. Bu hassas konu hakkında en doğru bilgilendirme sadece ve sadece ÖSYM'nin internet sayfasından edinilebilir. Duyumlar, söylentiler bunlara itibar edilmemeli. Her türlü bilgiyi ya ÖSYM'nin sitesindeki duyurular ya da ÖSYM'nin bizzat basıp dağıttığı kılavuzlardan edinmeliler. Biz adayları bilgilendirici el rehberleri, posterler, kılavuzlar yayınlıyoruz. Resmi açıklamalarımıza itibar etmelerini öneriyorum. Hiçbir zaman üçüncü şahıslardan duydukları haberlerle kaygılanmamalarını, dikkatlerini dağıtmamalarını istiyorum."
ÖSYS'nin ilk aşamasının martta YGS ile ikinci aşamasının ise haziranda LYS ile gerçekleştirileceğini ifade eden Demir, adaylarının zamanını iyi planlamasının önemine işaret etti.
Adayların her iki sınavı birlikte düşünerek çalışmaları gerektiğini belirten Demir, "Adayların LYS içerikli dersleri de bu süre içinde planlamaları 23 Mart'tan sonraki süreci çok daha iyi değerlendirmelerine yol açacaktır. Tüm adaylara bu kapsamda başarılar diliyorum. Sakin olmalarını ve tabii ki bir heyecan konusu ama mümkün olduğunca o heyecanlarını kontrol altında tutmalarını öneriyorum" diye konuştu.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara