Dünden Bu Güne KPSS

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Dünden Bu Güne KPSS

Devlet memuru olacak adayları seçmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavı; daha bilinen adıyla KPSS nedir? Her ne kadar bu adla yapıldığı ilk yıl 2002 yılı olsa da, asıl tarihçesi 17 Ekim 1999 Pazar günü yapılmış olan DMS yani Devlet Memurluğu Sınavı’na dayanmaktadır. 1999 yılı içerisinde bir defa yapılması kararlaştırılmış olan DMS, 180 dakika süren tek oturumda yapılmıştır. İlk defa devlet memuru olacak adaylar için uygulanmış olan ve baraj puanın 70 olduğu bu sınav, A düzeyi adıyla lisans mezunu adaylara, B düzeyi adıyla önlisans mezunu adaylara, C düzeyi adıyla ortaöğretim mezunu adaylara, D düzeyi adıyla da ilköğretim mezunu adaylara yönelik olmak üzere 4 ayrı grupta yapılmıştır. Alınan sonuçların 2 yıl geçerliliği olmuştur. 7–8 Temmuz 2001 Cumartesi ve Pazar günlerinde iki oturumda Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı olan KMS yapılmış, sadece lisans mezunu olan ya da olabilecek durumdaki adaylara uygulanmıştır.

6–7 Temmuz 2002 Cumartesi ve Pazar tarihlerinde devlet memurluğu sınavı, KPSS adıyla dört oturumda olmak üzere A Grubu ve B Grubu olarak yapılmıştır. Aynı yıl 23 Kasım’da KPSS-Sağlık Bakanlığı sınavı yapılmıştır. 13 Temmuz 2003 tarihinde KPSS Öğretmenlik ve aynı yıl 15–16 Kasım tarihlerinde KPSS–A Grubu sınavları yapılmıştır. 10–11 Temmuz 2004 tarihlerinde KPSS-A ve KPSS-B, 2–3 Temmuz 2005 tarihlerinde A Grubu ve Öğretmenlik, 2006 yılında 1–2 Temmuz tarihlerinde KPSS/1 (Lisans), 17 Eylül tarihinde ise KPSS/2 (Ortaöğretim ve Önlisans) şeklinde yapılmıştır. 30 Haziran–1 Temmuz 2007 tarihlerinde, A Grubu ve Öğretmenlik, 28–29 Haziran 2008 tarihlerinde KPSS Lisans, 21 Eylül 2008 tarihinde KPSS Ortaöğretim ve Önlisans mezunlarına yapılmıştır. 2009 yılında, sadece A Grubu ve Öğretmenlik için 27-28 Haziran 2009 tarihlerinde yapılmıştır. 9-10 Temmuz 2010 A Grubu ve Öğretmenlik, 28 Kasım 2010’da Ortaöğretim ve Önlisans mezunlarına uygulanmıştır. 9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılan KPSS yine A Grubu ve Öğretmenlik adaylarını kapsamıştır. 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde Lisans, 23 Eylül 2012 tarihinde de Ortaöğretim ve Önlisans mezunları için yapılmıştır. KPSS nedir diye sorulduğunda, her yıl çeşitli kategorilerde yapılan memurluk sınavı demek hatalı olmayacaktır.

Görüldüğü gibi, 2002 yılından bu yana çeşitli alanlarda devlet memuru alımı yapmak adına KPSS uygulanmıştır. KPSS nedir sorusunun cevabını verirken; Genel Yetenek, Genel Kültür ve İngilizce sınavlarına ek olarak Eğitim Bilimleri ve Alan Sınavı şeklinde ayrılan ana gruplara açısından incelemek gerekirse, A Grubu kadrolar müfettiş, kontrolör, denetmen, uzman yardımcılığı ve kaymakamlık için anılan kadrolardır. Bu kadrolara başvuran adaylar için, girmek istedikleri kurumların da sözlü, yazılı mülakatlarına girme zorunluluğu vardır. A grubu adayları, Genel Yetenek Genel Kültür sınavının ardından, Pazar günü yapılan alan sınavına girmek durumundadır. A Grubu dışındaki tüm kadrolar B Grubu olarak adlandırılmaktadır. Öğretmen adayları Eğitim Bilimleri sınavı girmek durumundayken, sınav içeriğinde olan Yabancı Dil Sınavı ise avantaj sağlamakla beraber isteğe bağlı uygulanmaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara