Memurluğa İlk Adım...

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Memurluğa İlk Adım...

06-07 Temmuz 2002 tarihlerinden bu yana uygulanmakta olan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile devlet memuru olmak mümkündür. “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümlerince uygulanan KPSS nasıl yapılır? Tüm sınavlar gibi KPSS de belli şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Her yıl farklı dallarda kadrolar için yapılabildiği gibi, tüm kadro türleri için de yapıldığı olmaktadır. Yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl geçerliliği olan bu sınav lisans mezunları için A Grubu, B Grubu kadrolar ile Öğretmenlik alanlarında ve Önlisans ile Ortaöğretim mezunları için ayrıca yapılmaktadır. Sınav Türkiye’de il merkezlerinde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır.

KPSS nasıl yapılır ve başvuru nerelerden yapılır? Başvuru, ilk defa girecek olanlar için ÖSYM sınav merkezlerinden, daha önce girmiş olan adaylar için ise ÖSYM internet sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Sınava giren tüm adaylar, Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı’na girmek durumundadır. Genel Yetenek Sınavı kapsamında Türkçe ve Matematik, Genel Kültür kapsamında ise, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Genel Yurttaşlık Bilgisi, Türkiye Coğrafyası ve Türkiye ve Dünya İle İlgili Genel ve Güncel Sosyoekonomik Konular ile Türk Kültür ve Medeniyetleri ile ilgili sorular bulunmaktadır. Bu sınav için ayrılmış olan ilk oturum, Cumartesi günü sabah 09.30’da başlamakta ve 120 dakika sürmektedir. Aynı gün yapılan yabancı dil sınavı, adayın sınava başvuru yaparken isteğini belirtmesiyle İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden birine girmesi ile yapılmakta ve 60 dakika sürmektedir. Öğleden sonra oturumları ise öğretmenlik için 120 dakika olmakta ve 14.30’da başlamaktadır. Bu sınav kapsamında, Eğitim Psikolojisi, Program Geliştirme ve Öğretim ile Rehberlik konuları bulunmaktadır. Mesleki sınavları içeren Pazar günü oturumları ise sabah başlamakta ve 210 dakika sürmektedir. Sabah oturumunda Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye ve Muhasebe; öğlen oturumunda ise Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarının sınavları yapılmaktadır. Adaylar, girecekleri oturum sayısı kadar sınav ücreti ödemektedirler. Adayları aldıkları puan türlerine göre, açılan devlet memuru kadrolarına başvuru yapabilmektedirler. Sınav sonuçlarına ilişkin olası itirazlar ise, 30 gün içinde yazılı olarak yapılabilmektedir.

Adaylar sınava giriş belgeleri, kimlikleri dışında hiçbir materyal ile sınava alınmamakta; kalem, kalemtıraş, silgi, peçete ve şekerleme ÖSYM tarafından sağlanmaktadır. Adaylar, sadece şeffaf şişede su ile sınavın yapılacağı salona girebilmektedirler. Bu yazıda, KPSS nasıl yapılır sorusunun cevapları kısaca verilmeye çalışılmıştır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara