AUZEF İkinci Üniversite Kayıt İşlemleri

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
AUZEF İkinci Üniversite Kayıt İşlemleri;

Auzef ikinci üniversite imkanı daha önce bir üniversite bitirmiş veya şuan öğrenci olan tüm açıköğretim ve örgün öğrencilerinin YGS sınavına girmeden aşağıdaki şekilde direk kayıt olma imkanı sağlamaktadır.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan altı(6) açık öğretim programına kontenjan sınırlaması olmaksızın kayıt yaptırabilirsiniz. Bu bölümler, İşletme, İktisat, Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Sosyoloji bölümleridir.

İkinci Üniversite kapsamında kayıt işlemleri 24 Ekim 2014 Tarihine kadar uzatılmıştır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?
· Lisans düzeyindeki herhangi bir programa Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yerleştirilip halen öğrenci olanlar,
· Lisans düzeyindeki herhangi bir programa ÖSYM tarafından yerleştirilip mezun olanlar,
· ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan üniversitelerin lisans düzeyindeki programlarında halen öğrenci olan ya da mezun olanlar,
· Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyindeki programlara yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,
· Uyruklarından biri T.C. olan çift uyruklu vatandaşlardan, yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar,
· Üniversitelerin lisans düzeyindeki herhangi bir açıköğretim programında halen öğrenci olanlar,
· Üniversitelerin lisans düzeyindeki herhangi bir açıköğretim programından mezun olanlar,

KİMLER BAŞVURAMAZ?
· Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde önlisans programı olmaması sebebiyle, üniversitelerin herhangi bir önlisans programlarında öğrenci olanlar,
· Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde önlisans programı olmaması sebebiyle, üniversitelerin herhangi bir önlisans programlarından mezun olanlar,
· ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundayer almayan yurt dışındakibir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında öğrenci olan ya da mezun olanlar,
· Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarından mezun olamayanlar (kaydı silinenler, ilişiği kesilenler vb.),
· Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar,
· Halen herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları alanla aynı programa kayıt olamazlar, geçiş yaptıramazlar.
(Örn: İktisat öğrencisi/mezunu, İktisat programına kayıt/geçiş yaptıramazlar)
· İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi lisans düzeyindeki programlarından herhangi birinde öğrenci olanlar,

İkinci Üniversite Harç Ücretleri;
Eğitim iki dönem halinde verildiği için harç ücretleri her dönemin kayıt tarihleri içerisinde bankaya yatırılmaktadır. Harçlar 2013-2014 eğitim yılında dönemlik olarak 370tl olarak alınmaktadır.

“İKİNCİ ÜNİVERSİTE”ME NASIL KAYIT OLABİLİRİM ?
İkinci Üniversite uygulamasının kayıt işlemleri iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir.

A) ONLINE ÖN KAYIT
İkinci üniversite uygulaması ile kayıt yaptırmak isteyenler, öncelikli olarak, kişisel bilgilerini İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi'ne (İstanbul Üniversitesi Öğrenci Otomasyonu=) giriş yaparak ön kayıt başvurusu yaparlar. Bu işlemi internet aracılığıyla (Browser olarak Explorer kullanılması gerekmektedir) ve 24 saat boyunca yapabilirler.

Online Kayıt işlemi kesin kayıt için yeterli değildir, online kayıt, kayıt işleminin sadece ilk aşamasını oluşturmaktadır. Online Kayıt yaptırıp, kesin kaydını gerçekleştirmeyenler, hiçbir şekilde hak iddia edemezler.

Kişisel Bilgi Girişi:
Adayların Öğrenci Otomasyon sistemine ilk girişlerinde karşılarına çıkan “Şartlar ve Bilgiler” sayfasının en sonunda yer alan “Başvuru Kabul İşlemlerini Okudum ve Onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyip, “Sonraki Adıma Geç” butonu ile geçtikleri bölümdür. Burada Doğum tarihi, Aile Sıra No ve TC Kimlik Numarası bilgilerini girerek “Sor” butonu ile kişisel bilgiler otomatik olarak aktarılır. Aktarılan bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra boş kalan bilgilerin (Email, Cep Tel, Ev Tel, İş Tel, Askerlik bilgisi varsa ikinci adres bilgisi) girişinin yapılması ve adaya ait bir fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Tüm bilgilerin girişi yapıldığında “Bilgilerimi Onayla” butonuna basılarak kişisel bilgi girişi tamamlanır. Kayıt neticesinde kullanıcı adı ve şifreniz Kişisel Bilgilerim kısmında vermiş olduğunuz e-mail adresine gönderilecektir.
Kullanıcı adı ve şifresi ile Öğrenci Otomasyon Sistemine giriş yapılarak “Eğitim Bilgisi” bölümünde ekranın sağ orta kısmında bulunan “Eğitim Bilgisi Ekle” kısmından halen kayıtlı/mezun olunan okul bilgilerinin girişi sisteme eklenir. Eğitim Bilgisi eklendikten sonra “Program Tercihi” bölümünde yine ekranın sağ orta kısmında bulunan“Yeni Tercih Ekle” kısmından ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırmak istenilen açıköğretim programını seçilir ve seçim kaydedilir. Son olarak “Ön Kayıt Başvuru Formu” kısmında “İkinci Üniversite Önkayıt Başvuru Formu”ndan bir adet çıktı alınarak kayıt belgeleri arasına konulur.

B) KESİN KAYIT
Online ön kayıt işlemi sürecinde öğrenci işleri otomasyon sistemine girilmesi gereken bilgiler tamamlandıktan sonra, kesin kayıt için istenen belgelerin kayıt süresi içerisinde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine kargo ile ulaştırılması ve fakülte tarafından gerçek belgelerin incelenerek onaylanması gerekmektedir. Belgelerin fakülte tarafından onaylanması halinde öğrenci programa kesin kayıt yapmış sayılır. Kesin kaydı, fakülte öğrenci işleri yetkilisi gerçekleştirecektir. Kayıt tarihleri arasında internet üzerinden Online Ön Kayıt yapan ancak gerekli belgeleri kargoyla tarafımıza ulaştırmayan adayların kesin kayıt işlemleri gerçekleştirilemez. Kesin kayıt işlemi için gerekli belgeleri teslim etmeyen adaylar herhangi bir hak iddia edemez veya mazeret ileri süremez.

İkinci Üniversite kapsamında Kayıt İçin Gerekli Belgeler:
1. Ön Kayıt Başvuru Belgesi
İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi aracılığıyla yapacağınız online kayıt başvurusunun sonunda alacağınız çıktı,
2. En Son Mezuniyet Belgesinin Resmi Kurumu Onaylı Örneği,
a) Halen lisans seviyesinde eğitimine devam eden adaylardan,
· Lise diploması fotokopisi, (Resmi Kurum onaylı) (Kayıtlı bulunan yükseköğretim kurumundan temin edilebilir.)
· Lise diploması kayıp olan adaylar için diplomasını kaybettiğine dair, diploma kayıp belgesi,
b) Bir Lisans programından mezun durumda olan adaylar için ise;
· Lisans diploması fotokopisi (Resmi Kurum onaylı),
· Lisans diploması henüz hazır olmayan adaylar için Geçici Mezuniyet Belgesinin fotokopisi (Resmi Kurum onaylı),
· Lisans diploması kayıp olan adaylar için diplomasını kaybettiğine dair, diploma kayıp belgesi,
3. Öğrenci Belgesi (Yalnızca lisans eğitimine devam eden öğrenciler için gereklidir.),
Halen lisans seviyesinde eğitimine devam eden adaylar için eğitime devam ettikleri yükseköğretim programına kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesi. Fotokopi, kesinlikle kabul edilmeyecek olup, Fakülteye öğrenci belgesinin aslı gönderilmelidir.
4.Öğrenci Kimlik Kartı Fotokopisi (Yalnızca lisans eğitimine devam eden öğrenciler için gereklidir.)
(Öğrenci Kimlik Kartı Fotokopisinin, halen kayıtlı oldukları üniversiteden onaylanması gerekmektedir.)
5. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Resmi Kurumu onaylı) veya Nüfus Cüzdanı Örneği,
Bağlı bulunulan muhtarlık, il/ilçe nüfus müdürlüğü vb. Resmi kurum onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi veyahut Nüfus Cüzdanı Örneği,
6. Fotoğraf (4 Adet)
Son 6 ay içerisinde, ön profilden çekilmiş, 4,5×6 cm ebatlarında vesikalık fotoğraf,
7. Öğretim Gideri Ödemesi’nin (Materyal Ücreti) Ödendiğine Dair Banka Dekontu
Öğrenci Otomasyon Sistemi’nden alacağınız referans numarası ile herhangi bir Halkbank şubesinden yapacağınız ödemeyi gösterir Banka Dekontu.

Askerlik Durumu ile İlgili Önemli Uyarı:
Askerlik ile ilgili işlemler (tecil dahil) halen kayıtlı olunan birinci üniversite tarafından gerçekleştirilecektir.

İkinci üniversite ile ilgili her türlü talepleriniz için İletişim:
Öğrenci Çözüm Destek Çağrı Merkezi: 0212 440 00 44
Fax: 0212 440 18 81

E-mail: auzefdestek@istanbul.edu.tr
Online Destek: http://sinav.istanbul.edu.tr/cozum/index.php

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar