Temel Bilgi Teknolojileri -1- Ünite 1-2 Özetleri

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Temel Bilgi Teknolojileri -1- Ünite 1-2 Özetleri

ÜNİTE-1 BİLGİSAYARA GİRİŞ

İLK BİLGİSAYARLAR
Günümüzde geçerli olan anlamı ile bilgisayarların tarihçesi 1943 yılında ENİAC adlı bilgisayar ile başlamıştırENİAC( Elektronic sayısal birleştirici ve hesaplayıcıdır)Pensilvanya üniversitesinde Jhon Mauchly ve Jhon Eckert tarafından tasarlanmış ve yapılmıi olan dünyanın ilk genel amaçlı sayısal bilgisayarlarıdır.

ENIAC, İkinci Dünya savaşı sırasında ortaya çıkan gereksinimlere dayalı olarak geliştirilmiştir.ABD Ordusunun Blastik Araştırma Laboratuarı ,silahlar için menzil ve mermi yolu hesaplamasında kullanılacak tabloların oluşturulması esnasında bu sürecigerçekleştirebilmek için 200 kişi çalıştırmaktaydı.Tek bir silah için bu tabloların hazırlanması bir kişinin günlerinialabilmekteydi.Eniac'ın gelişimini tamladığı tarih 1946 yılıdır.

ENTEGRE DEVRELER VE MİKROİŞLEMCİLER.

Üçüncü nesilde transistörler yerlerini bir çok transistörü üzerinde barındıran ''entegre devrelere bıraktı 1955 yılında ENIAC yerini DAHA ÜSTÜN sistemde çalışan devrelelere bırakmıştır.İkinci nesil bilgisayarlar başalrda 1000 civarında tranistör bulunmaktaydı,zaman içerisinde bu yüz binlerce transistöre ulaştıayrık transistörler ile cihaz üretimi çok zor bir hale sokuldu 1958'de entegre devrinin imali ile bilgisayarların üçüncünesli DEC'in PDP8'İ ve de IBM SYSTEM/360'I ile başladı.

Bu dönemde bir entegre devrenin üzerine konulabilecek transistör sayısı inanılmaz bir sürat ile artmaya başladı.Bunun ile ilgili önemli entegre devre üretilecilerinden intel'in kurularından olan Gordon Moore'un ifade ettiği ''moore''kuralı günümüze kadar geçerliliğini korumuştur.

Bu gelişmenin birçok etkileri olmuştur:

*Aynı birimdeki işlem veya hafıza kapasitesinin maliyeti sürekli olarak azalmıştır.

*Bileşenlerin küçülmesi hafıza ve mantık elemanlarının daha yakın yerleştilmesini mümkün kıldığı için elektriksek yollar kısalmışve bu da işlem hızını arttırmıştır.

*Küçülen bilgisayarı farklı ortamlarda ve bağlamlarda kullanmak mümkün hale gelmiştir*Enerji ve soğutma ihtiyaçları azalmıştır.*Entegre devre üzerindeki bağlantılar lehimlenmiş ayrılık bileşenlere göre çok daha güvenilir sonuçlar sunmuştur.

BİLİŞİM SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ:

&işlem süreç sistemleri

&Ofis sistemleri

&Karar destek sistemleri

&İşletme bilgi sistemleri

&Üst düzey yönetici destek sistemler

Elektronik temelli bilsayarlar elektronik dünyasına ''tüp'' tabir edilen birimlerin girmesini takiben ve de ikinciDünya savaşındanki silah teknolojilerinin hesap gerekleri çerçevesinde ortaya çıkmıştır.

ENIAC Adlı bigisayarı takiben , Neumann tarafından geliştirilen model çevresinde ISA bilgisayarı ve de daha sonraları

IBM ve Sperry firmalarının ürünleri ortaya çıkmış ve askeri,akademi,kamu sektörü ihtiyaçlarına ilaveten ticari amaçlar ile de kullanılmaya başlamıştır

Transistörün ve müteakiben entegre devrelerin bulunması ile bu gelişme hızlanmış ve kişisel bilgisayar devrimi neticesinde

''Her masada ve her evde bir bilgisayar '' vizyonu gerçekleşmiş ve hatta ötesine geçilmiştir.Günümüzde cep telefonumuz çok güçlü bir bilgisayardır,bunun yanında arabalarımızda,evimizde buzdolabı,televizyon,fırın, gibi ürünlerde bile bir çok gömülü mikroişlemci faal durumdadır.

Bilgisayarın büyük çoğunluğu aynı mimari üzerinde işlemektedir.Bu mimarinin temelinde ana işlem birimi (CPU) BULUNMAKTADIRbunun ile irtibatlı hafıza birimi ve giriş çıkış birimi mevcut olmaktadır.CPU da kendi içinde bir hafıza bileşenine bir aritmetik/mantık birimine ve bunları idare eden bir kontrol birimine sahiptir.

Bu tip durumlarda bilgisayarı oluşturan donanım ve yazılım,kurumlardaki ''insan''unsuru ile birleşmekte ve iş süreçleri çerçevesinde bilişim sistemlerini oluşturmaktdır.Bilişim sistemlerininin kurumsal kaynak planlama, müşteri ilişkileri yönetimigibi çeşitli türleri mevcuttur.Bilgisayarların hem özel hem de kurumsal alanda çok olumlu ve verim arttırıcı etkileri vardır.Bunun ile birlikte son tahlilde bilişim sistemlerinin olumlu yanları olduğu gibi,olumsuz sayılabilecek neticeleri de olabilmektedirÖzellikle bilgi güvenliği konusu üzerinde ciddi çalışmalar yapılması gereken ve çözüm bulunmadığı durumda,bilgi sistemlerinin hayatımızda kapladığı rol dikkate alındığında çok büyük riskler içerecek bir alandır.

ÜNİTE-2 İŞLETİM SİSTEMLERİ:

İŞLETİM SİSTEMİ: Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi sağlayan yazılım birimidir.KAYNAKLARI en etkin şekilde kullanmaktırBellek yönetimi ,Grafik ara yüzünün kontrolü,işlemlerin yönetimi,dış donanımların bilgisyarla iletişimi,dosya erişiminin yönetimi hepişletim sistemlerinin kontrolündedir.

Kullanıcılar bilgisayar üzerinden işlem yaparken kullanıcı arayüzübirimleri ile etkileşimde bulunurlar.

Bu ünitede 4 işletim sisteminden bahsetmek mümkündür:

1-WİNDOWS
2-MAC OS X
3-LINUX
4-MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ

Masaüstü ve dizüstü bilgisyarlara kurulan tüm işletim sistemlerinde benzer yapılar mevcuttur.kullanıcı bilgisayarını açtığındamasaüstü ile karşılaşır.Masaüstü genellikle en sık kullanılan menü,dosya,klasör ve program simgelerini barındırır.kullanıcınıntercihine göre hızlı erişim menüleri oluşturulur.Ayrıca sistem durumu ile bazı programların çalışma durumlarını kullanıcıya bildirmek amacıyla bir bildirim alanı bulunurbunların yanında her işletim sisteminde uygulamalar ve fonksiyonlara erişmeyi kolaylaştıran temel menüler de vardırKullanıcıların Bilgisayarda klasör ve dosyalara erişimi işletim sistemlerinin ''gezginleri'' yoluyla sağlanır.Klasör ve dosya oluşturmak ,kesme,kopyalam işlemleri ve silme için farenin sağ tıklanmasıyla açılan bağlamsal menüler kullanılabilmektedir

İŞLETİM SİSTEMLERİNİN TEMEL GÖREVLERİ:

GRAFİK ARAYÜZÜ KONTROLÜ:Kullanıcılarla İşletim sistemi arasındaki etkileşim çok eski bilgisayar sistemlerinde yazılı komutlarile gerçekleşirken,günümüz işletim sistemleri kısa sürede,daha az adımda işlemlerin yapılamasını sağlayan grafik tabanlı kullanıcıara yüzü kullanmaktadır.

Günümüz İşletim sisteminde komutları fare aracılığıyla yada ekrana dokunarak hatta dokunmadan ,sesli veya vücut hareketleriylebile yapamaktayız.Her işletim sistemi bir arayüzüne sahiptir ve bu ara yüzler çeşitlilik gösterir

Günümüzde Kısa sürede ve daha az adımda işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan grafik tabanlı ara yüzü kullanılmaktadır

LİNUX

MAC OS X

WİNDOWS VB...

KOMUTLAR ''FARE VE KLAVYE'' GİBİ ÇEVRE birimleriyle sağlanır.

İŞLEM ÖNETİMİ:

İşletim sistemi var olan işlemlerin belirli bir sıra ve düzendse yapılmasını sağlar

Bir işlemi,çalıştırmakta olduğumuz bir program olarak düşünebiliriz.

İşletim Sistemi programların adil bir şekilde çalışmasını sağlar.İşletim sistemini kullanırken birden çok işlem yaparız

Öreneğin İnternette gezinirken müzik dinler yada arkadaşlarımızla mesajlaşırız.

BELLEK YÖNTEMİ:Tüm programların çalışmaları için bellekte belirli bir alanın kendilerine ayrılaması gerekir.Bir işlem bittiği zaman ,bu işlemin bellekte kapladığı alan boşaltılıp ,diğer işlemlerin çalışabilmesi için bu alan gereklidir.

GİRİŞ ÇIKIŞ BİRİMLERİ: Bilgisayar ile çevre birimleri

yazıcı-tarayıcı-fare vb..

arasındaki veri alışverişini de işletim sistemi düzenler.Çevre birimlerinin çalışabilmesi için gerekli sürücü denilen dosyaları bünyesinde barındırır. yada bu dosyalar sonradan kullanıcılar tarafından yüklenir.

Günümüz İşletim sistemleri farklı türde yazıcılar,web kameraları ve daha bir çok özel donanım için binlerce çeşit sürücü dosyasınıbünyesinde barındırırBu sayede bilgisayara takılan donanımlar bilgisayarın daha kolay şekilde tanınmasını sağlar.

DOSYA YÖNETİMİ:iŞLETİM sisteminin önemli görevleinden biriside dosya yönetimidirDosyalara erişimden,kaydına,silinmesine ve taşınmasına kadar dosya yönetimi ile ilgili bir çok görevden işletim sistemi sorumludur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara