Geçiş Yaparken Uyulması Gereken Kuralları İyi Öğrenin

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
GEÇİŞ YAPARKEN UYULMASI GEREKEN DETAYLARI İYİ ÖĞRENİN

DGS koşulları /şartları nelerdir diye baktığımızda Önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans öğrenimine direk geçiş yapmak için her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. Bu sınava girebilmek için adaylarda aranan koşullar ve şartlar; Yükseköğretim programlarına dikey geçiş yapmak için başvuracak adayların meslek yüksekokulları ile Açıköğretim önlisans programlarından mezun olduklarına dair belgelerinin olması şartı aranmakla birlikte adayın son sınıfta olup staj haricinde mezun olma şartlarını da yerine getirmiş olanlar sınav için başvurabilirler.

KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti meslek yüksekokullarından mezun olmuş ve son sınıfına devam eden öğrenciler aynı şartlarda yurtdışından mezun olan denkliği kabul görmüş adaylar, Açık öğretim dâhil olmak üzere öğretim süresi 4 yıl ve daha uzun süren programlardan önlisans diploması almış olan veya alacak olanlar DGS sınavına başvuramazlar. DGS koşulları /şartları nelerdir Merkezi yerleştirme veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan meslek yüksekokulunun son sınıfına giden veya mezun olan öğrenciler kendi eğitim aldıkları alanlarındaki özel yetenek sınavı yada merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına geçerek direk geçiş yapmak isterlerse DGS sınavına girme zorunlulukları vardır. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan lisans programlarına geçiş bu kılavuzda bulunan esaslara uygun olarak merkezi olarak yapılmaktadır. Türk Cumhuriyetleri ile Türk Akraba Toplulukları Sınavı yani kısaca TCS sınav neticesine göre Türkiye’deki meslek yüksekokullarına yerleştirilmiş olan adaylardan dikey geçiş isteyenler DGS sınavına girebilseler de DGS kılavuzunda yer alan kontenjanlardan faydalanamazlar. Dikey geçiş istediklerini Yüksek Öğretim Kuruluna bildirenlerin yerleştirilmek istekleri yerleştirildikler önlisans programını 2 sene içinde tamamlamış olmaları gerekir ve mezun olurken puan ortalamaları en az %60 ve DGS puanlarının tercik yaptıkları lisans programına o yıldaki DGS sonucuna göre en az puanla yerleşen öğrencinin en çok 50 puan altında olması kuralıyla Yüksek Öğretim Kurulu tarafından değerlendirmeye alınır.

Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezun olarak belgelerini alanlar kendi öğrenim gördükleri alanlardaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler bu sınava girmelerine gerek yoktur. Bu durumda olan adayların kendi öğrenim gördükleri alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına direk olarak kayıt yaptırmaya hakları vardır. Bu konudaki istekle ilgili başvurularını ilgili olan yükseköğrenim kurumuna yapmaları gerekmektedir. DGS koşulları / şartları nelerdir geçiş yapılabilecek programlara ait detaylı bilgileri üniversitelerinin internetteki resmi sayfasından edinebilirler.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara