Kpss a grubu sinav konulari oldukça kapsamlidir

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
KPSS A GRUBU SINAV KONULARI OLDUKÇA KAPSAMLIDIR

KPSS kamu sektörüne personel temin etmek için yapılan bir sınavdır. KPSS A Grubu kadroları kariyer meslek gruplarıdır. Kamu sektöründe kariyer mesleklere girebilmek için KPSS A Grubu konularına hakim olmak gerekmektedir.

KPSS cumartesi ve pazar günleri yapılan toplam dört oturumdan oluşmaktadır. Cumartesi sabah oturumdan yapılan genel kültür ve genel yetenek sınavlarına katılım mecburidir. Cumartesi öğleden sonra yapılan sınav ise eğitim bilimleri alanındaki sınavdır. Bu sınava öğretmen adayları girmektedir. Pazar günü yapılan iki oturum ise isteğe bağlı girilen sınavlardır. Her bir sınavın etki ettiği puan türleri farklıdır. KPSS A Grubu alan sınavlarının her biri 40 soru sorudan oluşmaktadır. Pazar günü sabah oturumu sınavlarından iktisat alanında iktisadi doktrinler tarihi, mikro iktisat, makro iktisat, para-banka-kredi, uluslar arası iktisat, kalkınma büyüme ve Türkiye ekonomisi konularından sorular gelmektedir. Finansal yönetim, yönetim ve organizasyon, pazarlama yönetimi, üretim yönetimi ve temel kavramlar konuları işletme alanında sorulmaktadır. Maliye dersi konuları olarak maliye teorisi, kamu gelirleri, kamu giderleri, kamu borçları, bütçe, vergi hukuku ve maliye politikası sorulmaktadır. İcra ve iflas hukuku, ticaret hukuku, borçlar hukuku, medeni hukuk, ceza hukuku ve anayasa hukuku konuları hukuk alanında sorulmaktadır. Genel muhasebe, mali tablolar analizi, ticari aritmetik ve ihtisas muhasebesi ise muhasebe alanında sorulmaktadır. Pazar günü öğleden sonra oturumunda kamu yönetimi alanı soruları siyaset bilimi, anayasa, hukuk, yönetim bilimi, yönetim hukuku, kentleşme ve çevre sorunları, sosyoloji ve türk siyasal hayatı konularından gelmektedir. Ekonometri testi soruları ise ekonometri tahmin ve tahmin ediciler, hipotez testleri, içsel bağlantı sorunu, kukla değişkenler, varyans, tanılama sorunu gibi konulardan gelmektedir. Uluslar arası ilişkiler teorisi, uluslar arası hukuk ve siyasi tarih konuları uluslararası ilişkiler testini oluşturmaktadır. İş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, çalışma ekonomisi, yönetim ve çalışma psikolojisi ve sosyolojisi konuları çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanı konularıdır. Olasılık, yöneylem araştırması, çok değişkenli analizler, uygulamalı istatistik ve regresyon analizi gibi konular istatistik grubunda sorulmaktadır.

KPSS A Grubu sınav konuları oldukça kapsamlı konulardır. Sınava girecek olan aday kendisini çok sıkı bir çalışmaya tabi tutmalıdır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara