Memur Olmanın Okulu

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
MEMUR OLMANIN OKULU

Devlet tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına memur alımı yapılırken gerekli bir ölçü olan KPSS puanı, her meslek ve eğitim grubundan aday için farklılık göstermektedir. İlk olarak 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı olarak adayların karşısına çıkan memurluk sınavı, 2002 yılından bu yana KPSS adıyla anılmaktadır. KPSS’ye kimler başvurabilir? 4 yıllık ve daha fazla eğitim veren fakültelerin mezunlarına yönelik olarak “Lisans” düzeyinde, eğitim bilimlerinde ve polislikte her yıl, orta öğretim ve önlisans mezunları içinse “Ortaöğretim ve Önlisans” düzeyinde iki yılda bir yapılmaktadır. Sınava, mezun durumda olanlar ile atama gerçekleştiği tarihte mezun olmuş olacaklar katılabilmektedir. Sınavda daha önceden belirlenmiş olan puan türlerinden alınan puanlar ile atama işlemi, açılacak kadroların gereklilikleri dâhilinde yapılmaktadır. Sınav puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

KPSS-A grubu kadroları, denetmen yardımcılığı, uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, kontrolör yardımcılığı ve kaymakamlık atamaları içindir. Örnek olarak, Dışişleri Bakanlığı Uzman Yardımcılığı ya da Merkez Bankası Müfettiş Yardımcılığı gibi kadrolar gösterilebilir. Bu kadrolara girmek için KPSS puanı yanında, kurumun kendisinin yapacağı sözlü ve yazılı sınavlara da girme mecburiyeti vardır. Bu puan türünden alım yapan kurum ve kuruluşlar genel olarak, İktisadi ve İdari Bilimler (İİBF), Hukuk, İktisat, İşletme ve Siyasal Bilgiler (SBF) fakültelerinin mezunlarını seçmektedir. Ancak, az da olsa farklı fakülte mezunları da tercih edilebilmektedir. Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı’nın ardından Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye ve Muhasebe; öğlen oturumunda ise Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında yapılacak sınava katılan A grubu adayları, her alanda ayrı hesaplanacak puanlara göre istihdam edilmektedir. Söz edilen A grubu kadrolar dışındaki kadrolar, B grubu olarak adlandırılmaktadır. Doktor, mühendis, veteriner, koruma görelisi, teknisyen, laborant, arşiv memuru ve benzeri tüm branş meslekler bu kategoride bulunmakta, KPSS’ye kimler başvurabilir dendiğinde akla gelen ilk meslek grupları olmaktadır.

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına tüm adayların girmesi zorunludur. Öğretmen adayları, Eğitim Bilimleri sınavı sonucuna göre atanmaktadırlar. Önlisans ve Ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar ise, Lisans sınavından ayrı bir tarihte yapılan Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına girmekte, aldıkları puan neticesinde atamaları gerçekleşmektedir. Bu bilgiler neticesinde, KPSS’ye kimler başvurabilir sorusunun cevabı bu makalede verilmeye çalışılmıştır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara