Ales İçin

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
ALES İÇİN

Ales sınavına bir lisans programını bitirmiş olanlar, sınav tarihinden itibaren bir yıl içerisinde herhangi bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, yüksek lisans eğitimini sürdürmekte olanlar, yüksek lisans diplomasına sahip olanlar, doktora öğrenimini sürdürmekte olanlar, doktora diplomasına sahip olanlar ve yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar(lisans bitirenlere denk olduğunu kanıtlayan belge almış olmak koşulu ile) başvurabilirler. Sınavdan alınan puan 3 yıl geçerliliğini korumaktadır. Bu sınava yükseköğretim programlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi olarak atanabilmek için girilmektedir. Yurt dışında yüksek lisans eğitimini tamamlamak isteyen adaylar ales sınavı için başvuru yapabilmektedirler. Yükseköğretim kurumları eksik olan eğitim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla yurtdışına eğitim görmeleri için eleman gönderirken bu sınavın sonucundan yararlanmaktadırlar. Zorunlu hizmet görevinden muaf olmanız durumunda kendi imkânlarınız dâhilinde eğitiminizi yurt dışında tamamlamak istiyorsanız bu sınava girme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Ales lisans programını bitiren adayların başvurduğu bir sınav olmakla beraber her yıl iki defa yapılmaktadır. Güzel sanatlar fakülteleri ve konservatuarlar için alınacak olan öğrenciler de ales sınavına girme zorunluluğu aranamamaktadır. Yetenekleri ön planda tutulmaktadır. Yükseköğretim lisan üstü yerleştirmeleri önem taşıdığı için bu sınava girme koşulu kabul edilmektedir. Tezsiz yüksek lisansa başvuru yapanlar için bu sınava girme koşulu bulunmamaktadır. Yükseköğretim kurumlarında çalışabilmek için(okutman, uzman, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı) ataması yapılan bir kişinin bu sınavda yüz üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. Yurt dışında öğretim görecek olan kişilere burs veren kurum ya da kuruluşlar bulunmaktadır; bu kurumlar bu sınavın sonucunu dikkate alarak hareket etmektedirler.

Ales sınavına her sene birçok kişi katılmaktadır. Bu sınava birden fazla kez giren adaylar en yüksek aldıkları puan ile başvuru yapabilmektedirler. Sınava giriş için sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaportunuzun yanınızda bulunması gerekmektedir. Yurt içinde veya yurt dışındaki kurum ve kuruluşlar istedikleri amaç doğrultusunda bu sınav puanını kullanabilmektedirler. Bu sınav hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiye internetten elde edebilirsiniz. Bu sınava başvuru yapmayı düşünüyorsanız internet sitelerinden başvurularla ilgili değişiklik olup olmadığına dair sürekli takipte bulunmanız gerekmektedir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara