ALES Nedir ?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
ALES Nedir?

ALES nedir? ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır.ALES nedir sorusu üniversite öğrencilerinin kafasında sıkça oluşan sorulardan birisidir. Daha çok lisansüstü eğitim görmek isteyen vatandaşlarımızın girdiği bu sınav, ÖSYM tarafından her yıl iki kez(ilkbaharda ve sonbaharda) yapılır. Lisansüstü eğitime girişte, üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman ve daha birçok görev için yapılan atamalarda temel alınacak olan puan adayların ALES’ten aldıkları puandır. Sınav sonrasında, daha önce belirlenmiş olan bir tarihte sınav sonuçları açıklanmaktadır. Adaylar da istediğinde kadrosuna girmek istediği kurumlara bu sonuç belgesini götürmelidir. ALES’in son dönemde önemi oldukça artmıştır. Lisansüstü eğitim görmek isteyen herkes bu sınava girmelidir. Bütün üniversiteler doktora vb. alanlarda öğrenci alırken, ALES sonucunuzu ölçüt olarak almaktadır. Ancak her zaman ALES sonucunuzun iyi oyması üniversiteye kabul edileceğiniz anlamına gelmemektedir. Eğer adaylar görüşme sırasında jürinin ölçüt olarak aldığı diğer özelliklere dikkat etmezse, ALES’ten derece bile yapmış olsalar üniversiteye alınmazlar. Peki, ALES’e kimler girebilir? Bu sınava lisans programını tamamlayabilecek olanlar girebilmektedir. Bu doğrultuda, ALES’e büyük bir kitle her yıl başvuru yapmaktadır. 2010’da 251.938, 2011’de 207.896, 2012’de 291.934 kişi bu sınava girmiştir. Ülkemizde git gide zorlaşan hayat şartları sebebi ile işe girmek için gerekli birçok yeni kriter doğmuştur. İşsizlik oranın ülkemizde çok yüksek olduğu şu günlerde, lisansüstü eğitim, doktora, yurtdışı lisans eğitimi işe girmek isteyen vatandaşlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu yüzden, ALES sınavına giren aday sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Aday sayısında patlama yaşanmaması ve daha stabil bir hale gelmesi amacıyla ALES geçerlilik süresi ÖSYM tarafından üç yıl olarak belirlenmiştir. Adayların istediği amaca ulaşabilmeleri için öncelikle sınavda barajı geçmeleri gerekmektedir. Yani, adayların sınavdan lisansüstü programın türünde en az 55(lisans programıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekmektedir. Bu puanın ne kadarının değerlendirilmeye alınacağı o sene ÖSYM tarafından(%50’den az olmamak koşuluyla) duyurulacaktır.

Bu kısa ama öz makalede “ALES nedir?” sorusunun cevabını vermiş olmayı umuyoruz..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,717
Son üye
AntonTob