Yatay Geçiş Başvuru Dilekçeleri

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yatay Geçiş Başvuru Dilekçeleri

Yatay geçiş sınavına girmek için, Yatay geçiş tercihleri nerede ve nasıl yapılır, sorusunun cevabını aramak adayların yapması gereken ilk iştir. YÖK ve ilgili yüksek öğretim kurumları tarafından belirlen birçok kriter olduğu bilinmektedir. Adayların bu koşulları sağlayarak, belirlenen tarihlere kadar gerekli belgeleri ilgili makamlara göndermek durumundadırlar. Gerekli makamlardan kasıt, başvurulacak üniversitenin, bölümünü bünyesinde bulunduran fakültenin dekanlığıdır.

Adaylar, öğretim yılı başlamadan en az dört hafta önce, hedefledikleri bölümün dekanlığına, ilgili bölüme transfer yapmak istediklerini anlatan bir niyet dilekçesi yazmakla yükümlüdürler. Peki Yatay geçiş tercihleri nerede ve nasıl yapılır? Öncelikle başvurulmak istenen kurumun, yatay geçiş kontenjanı hakkında ilan yayınlanmasını beklemek gerekmektedir. Kurum, gerek internet sitesinde, gerekse panolarında yatay geçiş kontenjanını açıklar, akabinde, yine internet sitesinde, YÖK’ ün düzenlediği koşullara ek olarak, her üniversite kendi özel koşullarını belirlemektedir. Adayların bu süreci dikkatle takip etmesi son derece önem taşımaktadır, başvuru ve tercih sırasında sorun çıkmaması adına, tercih yapmadan önce ilanların dikkatlice sindirilmesi gerekmektedir. Yatay geçiş tercihleri nerede ve nasıl yapılır? Adaylar, hedeflerine aldıkları üniversitelerin dekanlıklarına yazdıkları niyet dilekçeliyle, tercihlerini yapmış bulunmaktadırlar. İlgili kurum, öğrencilerin başvurularına cevap vererek, öğrenciden, daha önce YÖK ve kurumun kendisi tarafından belirlenen koşullara hazır olarak, başvuru yapabileceğini bildirmektedir. Böylece tercih ve başvuru süreci tamamlanmış olmaktadır. İlgili yüksek öğretim kurumu, öğrencinin genel ortalaması, sicili, uluslar arası dil sınavlarında kaydettiği başarı oranı ve kurumun kendisinin tabi tuttuğu yetenek sınavlarının sonucunda, geçişi onaylar yahut reddeder.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara