İş Hayatının Vazgeçilmez Unsuru Muhasebe

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
İş Hayatının Vazgeçilmez Unsuru Muhasebe

İş hayatında hemen hemen herkesin ihtiyaç duyduğu bir kesim vardır ki onlar adeta görünmez kahramanlardır. Her başarılı şirketin temelinde en büyük emeğe sahip olan bu iş örgütünü muhasebeciler oluşturmaktadır. Üniversitelerin lisans bölümünden mezun olmuş herkesin SMMM Staja Başlama Sınavına girerek muhasebeci olma yolunda ilk adımını atabileceğini biliyormuydunuz?

Günümüzün en geçerli mesleklerinden biri olan bu kutsal mesleğe atılacak ilk adım olan bu sınava girerek geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bu sınavda yüz üzerinden en az altmış puan almak kaydıyla staja başlamaya hak kazanıyorsunuz. Altmış ve üzeri bir puan aldıktan sonra ilinizde faaliyet göstermekte olan ve odaya kayıtlı bir mali müşavir muhasebeci yanında staja başlayabilirsiniz. İki yıl süren bu staj süresinin ardından kendinize her çağda geçerliliği olan bir meslek edinmiş olacaksınız. Bulunduğunuz ildeki mali müşavirler odasına başvurduğunuz dönemden itibaren üç yıl boyunca aynı dosyayla sınava girme hakkınız vardır. Üç yılsonunda yine başarılı puan alamamışsanız tekrardan dosya açtırmanız yani aynı ücretleri tekrardan yatırmanız gerekmektedir. SMMM Staja Başlama Sınavı yılda üç kez yapıldığını düşünürsek üç yılda toplam dokuz kez sınava girme hakkınız olduğu sonucuna varıyoruz ki dokuz sınavda altmış puan barajını aşmak çok da zor olmasa gerek. Tabii bu konuda destek alabileceğiniz eğitim kurumları ve eğitim dokümanları vardır. Sizi bu sınava hazırlayan kurumlarda size en uygun eğitim argümanları eşliğinde eğitim verilerek sınava en iyi şekilde hazırlanmanız sağlanmaktadır. Sunulan eğitim dokümanlarının arasında geçmiş dönem sınav soruları da bulunmaktadır. Sınavda sorular genel kültür genel yetenek ve alan bilgisi olmak üzere iki ana kısımda derlenmektedir. Muhasebe, ekonomi, hukuk ve maliye alan bilgisinin alt bölümlerini oluştururken Türkçe, matematik, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi de genel kültür- yetenek kısmının konularını oluşturmaktadır.

Bu yılın ilki Mart ayında yapılacak olan SMMM Staja Başlama Sınavı birçok üniversite mezunu muhasebeci adayı için iyi bir fırsat sunmaktadır. Siz de muhasebeci olmak istiyorsanız sınavı kazanmak için en yakın eğitim kurumuna başvurabilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara