Kimler SMMM Olabilir ?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Kimler SMMM Olabilir ?

Gelişen tüm sektörlerle doğru orantılı bir şekilde SMMM ihtiyacı da artış göstermektedir. Tüm sektörlerin resmi işlerini en iyi şekilde takip edebilecek kişiler bulmak büyük bir sorun olmaktadır. Bu sebeple bu meslekte ki ihtiyaç giderek büyümektedir. Bu meslekte ki birinin yetişmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Hem eğitim bakımından hem de tecrübe kazanma bakımından uzun bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Mesleğin gereklerini en iyi şekilde karşılayabilmek için kişiler en iyi şekilde eğitilmektedir. Bu eğitim ardından ise yeterli olacak şekilde tecrübe kazanması sağlanmaktadır. Tüm bu aşamalar arasında ise çeşitli sınavlar ile kişilerin yeterlilik seviyesi değerlendirilmektedir.

SMMM stajına başvurabilmek için gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bir kişinin bu staj hakkını kazanabilmesi için iktisat, hukuk, işletme, muhasebe, maliye, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte veya yüksek okullardan mezun olması gerekmektedir. Ayrıca bu mezuniyetin en az lisans düzeyinde olması istenmektedir. Aynı zamanda denkliği kabul edilmiş yabancı yüksek öğrenim kurumlarından da mezun olmak yeterli olmaktadır. Denkliğinden emin olunmayan öğretim kurumlarını mezunlarının başvurularında TESMER’in olumlu görüşünün alınması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılmaktadır. Bu staj başvuru için ilk koşulun belirtilen yerlerden alınmış diploma yâda geçici mezuniyet belgesinin bulunması olarak belirtilmektedir. Ön lisans mezunları kesinlikle başvuramamaktadır. Yanlışlıkla da olsa stajı başlatılan bu kişilerin stajları da iptal edilmekte ya da geçersiz sayılmaktadır. Bu şartları eksiksiz bir şekilde sağlayan kişiler sınava girme hakkını kazanmaktadır. Staj için gereken sınav kazanıldıktan sonra staj dönemi başlamaktadır. Staj döneminin 3 yıl olması gerekmektedir. Bu 3 yılın kesintisiz olması aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Staj döneminin sonunda ise yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Bu sınav yılda 3 kez düzenlenmektedir. Sınav içeriği olarak klasik tarzda hazırlanmış sorulardan oluşmaktadır. Sınavda çıkacak sorular 7 ayrı dersten oluşmaktadır. Bu adet dersin not ortalaması 60 veya üzeri olması kişi için yeterli sayılmaktadır.

SMMM olabilmek için tüm bu şartlar yerine getirilmesi gerekmektedir. Mesleğin sahip olduğu sorumluluklardan dolayı tüm aşamalardan eksiksiz bir şekilde geçmek gerekmektedir. Tüm bunların sonucunda kişiler meslek hayatlarına aktif bir şekilde girebilmektedirler.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara