YGS Başvuru Şartları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
YGS Başvuru Şartları

YGS başvuru şartları ÖSYM tarafından açıklanarak tüm kamuoyuna bilgi verildi. ÖSYM tarafından her yılbaşında yapılan bu tür açıklamalar ile ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavlar ile ilgili bilgiler verilmektedir. Yüksek öğretime geçiş sınavı (YGS) ile ilgili yapılan açıklamada başvuru şartları da belirlenerek kamuoyuna sunulmuştur.

YGS başvuru şartları, herhangi bir orta öğretim ve dengi okulların son sınıflarında öğrenim gören ya da mezun olan adaylar ile bu şartları sağlayan yabancı uyruklu adayları kapsadığı belirtilmiştir. YGS kimler başvurabilir diye düşünmeye gerek yok. Aslında tüm YGS sınavlarına başvurular aynı şartlar çerçevesinde yapılmaktadır. 2014 YGS’ye müracaat edebilecekleri belirtilen ve yukarıda belirtilen şartları taşıyan tüm adayların YGS sınavına girebilecekleri anlamı çıkmaktadır. ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, ÖSYS'nin ilk sınavı olan YGS'ye başvuru şartları şu şekildedir. Sadece açıköğretime başvurmak isteyenler de 2014 YGS’ye başvurmak zorundadır. Meslek yüksek okullarına direk geçiş yapmak isteyenler veya benzer durumdaki yüksek okullara girmek için YGS kimler başvurabilir diye sorular sormanız anlamsız. Çünkü bu tür yüksek okullar lisenin devamı şeklinde oldukları için sadece müracaat etmek yeterlidir. YGS sınavına sınavsız geçiş dahil 2013-2014 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu şartlara uyanlar başvurabilecektir. YGS sınavına girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvurularını ÖSYM kılavuzunda belirtilen şekilde yapmak zorundadırlar. Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan (AYMATLOS) adaylar da YGS sınavına başvurabilecektir. Ancak bu adaylar, ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C. uyruğuna geçmezler ise herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilemeyecektir.

YGS başvuru şartları ile YGS kimler başvurabilir; meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adayların dışında tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyenler ile LYS sınavına girmek isteyenlerin 2014-YGS'ye girme zorunluluğu bulunmaktadır

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara