Yurtiçi ve Yurtdışı Yatay Geçiş Adayları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yurt İçi ve Yurtdışı Yatay Geçiş Adayları

Yatay geçiş sınavı, yurt içi ve yurt dışı, üniversiteler arası veya üniversite içerisinde, fakülte ve bölümler arası transferi mümkün kılan bir sınavdır. Okulundan, okuduğu şehirden, bölümünden memnun olmayan ya da değiştirmek zorunda kalan üniversite öğrencileri için, ciddi anlamda yararlı bir sistemdir. Koşullarını yerine getirerek, hedeflenen kuruma başvuru formu, niyet dilekçesi, transkrip ve disiplin suçu alınmadığına binaen bir belge gönderilerek, başvurunun tamamlanması mümkündür. Kaçmayacak bir fırsat olarak sunulan, Yatay geçiş kimler başvurabilir?

Lisans eğitimi veren bir üniversitenin, herhangi bir bölümünde, hazırlık sınıfı hariç, dört yıllık ise en az iki, iki yıllık ise en az bir dönem okumuş olan, öğrencilik sicilinde uyarı ve kınama cezası haricinde, disiplin suçu kaydı bulunmayan her üniversite öğrencisi, bu sınavlara başvuru yapma hakkına sahiptir. Sonucunda mutlak başarı elde etmek isteyen adayın not ortalaması, 100 üzerinden en az 60 olmalıdır, ki bu 4.00 üzerinden 2.29 olarak hesaplanmıştır, keza ek kontenjana kalmaksızın yerleşenler % 60 ve üzeri ortalamaya sahip olanlardır. Bunlar haricinde Yatay geçiş kimler başvurabilir? Uzaktan ve açık öğretim programında eğitim gören, örgün eğitime geçiş yapmak isteyip de, genel not ortalaması 100 üzerinden en az 80; yani 4.00 üzerinden 3.15 olanlar başvuruda bulunabilmektedirler. Müracaat hakkı olan bir başka grup ise, ikinci öğretim öğrencileridir, okuduğu bölümün birinci öğretimine geçiş yapmak için başvuru yapılmaktadır, genel ortalama şartları 4.00 üzerinden 2.29, bölüm bünyesinde % 10 ‘ a girmeleridir.

Yurt dışından transfer ile, Yatay geçiş kimler başvurabilir? Aranan birinci koşul, YÖK tarafından tanınan bir üniversitede, dört yıllıkta en az iki, iki yıllıkta en az bir yarıyıl eğitim görmüş olmak, başarısız derslere rağmen 2.29 genel ortalama koşulunu sağlamak, başvurulan kurumun talep ettiği sınavlardan, belirtilen puanı almış olmak, SAT en az 100, ACT en az 21 puan, Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A seviye belgesi, Uluslar arası Bakalorya IB, Avusturya Matura Belgesi, İtalya Maturita diploması istenmektedir. Özel yetenek sınavı ile üniversitelerde eğitim gören bir öğrenci, Türkiye’ de yatay geçiş yapmak hakkına sahip değildir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara