Koşulsuz Şartsız Ales

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Koşulsuz Şartsız Ales

Ales sınavı genel anlamda lisans eğitimi görmüş olanların başvuru yaptıkları bir sınav olarak bilinmektedir(mezun olduktan sonra ya da mezun olmadan önce istenilen zaman diliminde bu sınava girebilmektesiniz). Sınav puanı lisansüstü eğitim yapmak isteyen kişiler için girişte, yurt dışına eğitim için eleman yetiştirmek amacıyla, yükseköğretim kurumlarına öğretim görevlisi, çevirici, okutman, uzman, eğitim öğretim planlayıcısı olarak naklen ya da açıktan atama yapılacağı sırada lazım olmaktadır. 3 yıl geçerliliği olan bu sınav ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere senede iki kez olmak üzere yapılmaktadır. Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarından mezun olacaklardan uzmanlık alanlarına göre ataması yapılacak olanlar ve doktora ve sanat okullarında yeterliliği olanlar öğretim elemanı olarak yapacakları başvurularda yabancı dil şartı aranmadığından bu sınava giriş mecbur tutulmamaktadır.

Ales sınavında yüz üzerinden en az yetmiş alan adaylar yükseköğretim kurumuna eğitim görevlisi, uzman, okutman ve eğitim öğretim planlamacısı olarak atanabilmektedirler. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla elemanlarını yurt dışına eğitim görmeleri amacıyla göndermektedir; bu esnada bu sınav puanı dikkate alınmaktadır. Öğrenim hayatlarında başarılı olmak öğrenciler açısından her zaman olumlu tarafları olan bir durum olarak bilinmektedir. Bazı kamu kurum ve kuruluşlar öğrencilere destek olmak amacıyla başarılı olanlara burs imkânı sağlamaktadır. Ales sınavından yüksek puan alanlar burs imkânı sağlanacak olan öncelikli öğrenciler arasında yer almaktadır.

Ales sınavı yurt içinde ve yurt dışında birçok kurumda farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Yükseköğretim programlarına kabul edilirken dikkate alınan bu puan dikkate alınacak olan bütün puanların yüzde 50’sini etkilediği için önemi büyüktür. 2 yıldır ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu herhangi bir sınava girmediyseniz eğer sınav başvurunuzu başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilme imkânına sahip olabilirsiniz. Ales sınavına girmek isteyen kişiler başvuru evraklarını(kılavuz ve başvuru belgesi) belirlenen tarihlerde belirli ücret karşılığında temin edebilmektedirler. Doldurulan başvuru evrağı ve bankaya sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu onaylatılarak üniversiteye teslim edilmektedir(mezun olunacak olan ya da istenilen üniversite). Başvuruları kişinin kendisinin yapması gerekmektedir. Sınav öncesi kişiye gerekli olan sınav giriş belgeleri adresine postalanmaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara