Sınava Başvurabilir miyim ?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Sınava Başvurabilir Miyim?

KPDS başvurusunun genel amacının yabancı dil tazminatı almak olduğu bilinen bir gerçektir. Personellerinin yabancı dil düzeylerini tespit etmek isteyen kuruluşlarda bu sınavı yapmaktadırlar. Kadrolu devlet memurları, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, Yükseköğretim kurumunda çalışanlar, Uzman Jandarma kanununa göre çalışan personeller bu sınava katılarak puan durumlarına göre yabancı dil tazminatı alabilmektedirler. Kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalıştırılacak eleman alımında bazı meslek gruplarında yabancı dil bilme şartı bulunduğundan dolayı bu kişilerin bu sınava girmeleri zorunluluk haline getirilmiştir. Mütercim veya tercümanlık işinde çalışacak olanlar asgari düzeyde İngilizce bilmek zorundadırlar. Yani bu sınavdan 80-89 arası puan almaları gerekmektedir.

KPDS sınavından 60-69 arasında puan alan kişiler bilgi işlem çözümleyicisi ve programcısı olarak göreve başlayabilmektedirler. Yurt dışına lisansüstü eğitim görmek amacıyla yükseköğretim programlarında okuyan öğrenciler seçilmektedir. Bu öğrencilerin KPDS sınavından 1996 yılı için en az 40 almaları gerekiyordu; fakat 1999 yılından itibaren ise bu puan 60 puan olarak belirlenmiştir. Lisansüstü eğitim yapmak isteyen adayların bu sınavdan en az 45 almaları gerekirken, doktora yapacak olan öğrencilerin kabul edilebilmesi için 65 almaları gerekmektedir. Üniversitelere araştırma görevlisi olarak atanmak isteyen kişiler de bu sınava tabii tutulmaktadırlar. Üniversiteyi KKTC dışındaki TC uyruklu yurtdışındaki üniversitelerden herhangi birinde okuyan öğrenciler denklik diploması alabilmek amacıyla bu sınava girmek zorundadırlar. Bu öğrencilerin az 70 puan almaları gerekmektedir. Bu sınava girme mecburiyeti anadillerin farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır.

KPDS sınavına tabii tutulan öğrenciler arasında üniversitelerin belirlediği öğrenci grupları da yer almaktadır. Kimi üniversiteler yabancı dil seviyelerini tespit etmek amacıyla yükseköğretim öğrencilerini sınava tabii tutmaktadırlar. Dil bilmenin yükseköğretim programlarında üst kademelerde çalışabilmede önemi büyüktür. Kimileri için KPDS sınavı denince yalnız İngilizce akla gelmektedir. Ama birden fazla dilde bu sınav gerçekleştirilmektedir. Sınavda sorulacak olan sorular hakkında bilgi sahibi iseniz (soru kalıpları nerelerden soru geldiğine dair bilginiz varsa) bu konudaki çalışmalarınızı geliştirerek daha (hızlı soru çözme taktikleri, sık çıkan soru tipleri hakkında bilgi sahibi olma, kelime- gramer bilgisini geliştirerek) yüksek puanlar alabilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara