Yatay Geçiş Puan Hesaplaması

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yatay Geçiş Puan Hesaplaması

Yatay geçiş sınavının, adaylar için zor bir süreç olduğu bilinmektedir. Geçiş yapacak olan adaylar, öncelikle başvurmak istedikleri üniversitenin, YÖK kriterleri haricinde, talep ettiği koşulları yerine getirmekle sorumludurlar. YÖK’ ün belirlediği koşullar ve yüksek öğretim kurumunun şartları her zaman benzer olmamaktadır. Özellikle öğrencinin, başvuru yapana kadar aldığı ve geçtiği dersler konusunda, YÖK’ ün ve kurumun kararı çelişmektedir. YÖK, transkriptinde FF olan bir öğrencinin, genel not ortalaması 2.29 ve üzeri ise, söz konusu aday öğrenciye, Yatay geçiş yapmak hakkı tanımaktadır. Fakat, özellikle vakıf üniversiteleri başta olmak üzere, çoğu yüksek öğretim kurumu, FF notu olan bir öğrenciyi kesinlikle kontenjanına katma taraftarı değildir. O halde, Yatay geçiş puanı nasıl hesaplanır? Herüniversite, kendi bünyesinde, senatosu tarafından yatay geçiş yapacak olan öğrencinin tabi tutulacağı yetenek sınavını, kendi puan sistemine göre hesaplamaktadır. Öğrenciden beklenen ortalama en az 2.29 dur. Bazı üniversiteler için bu rakam 2.40 olmaktadır. Bundan dolayı, yatay geçiş puanı nasıl hesaplanır, gibi bir soru sormak çok da mantık dahilinde olmayacaktır. Yatay geçiş sınavları, hayli zorlu, çok sayıda adayın başvurmasından ve yüksek öğretim kurumlarının kontenjanlarının adayların sayısının çok fazla altında olmasından ötürü, puanlama sistemi de, öğrencileri zorlayacak derecededir. Yatay geçiş başvuru formunda, kişisel bilgiler, adres, telefon, geçiş yapılmak istenen kurum, fakülte ve bölüm ayrıntılarından oluşmaktadır. Bu başvurular için ücret talep etmek, ilgili üniversiteye göre değişiklik arz etmektedir; kimi kurum 100-150 TL arası ödeme yapılmasını talep ederken, kimisi ödeme gerektirmemektedir.

Sonuç olarak, kurum sınava giren adayların, en iyisini belirlemek ve öğretim kontenjanına dahil etmek için çabalamaktadır. Bu durum yetenek ve dil sınavlarının hesaplamalarının titiz bir biçimde yapılmasının nedeni olarak gösterilebilir. Yatay geçiş puanı nasıl hesaplanır? Kurumlar, adaylardan, uluslar arası geçerliliği bulunan bazı genel sınavlardan almaları gereken taban puanlarını da belirtmelerini talep etmektedirler. Belirtilen puanlamalar haricinde, başka bir sınav puanlaması yahut hesaplaması baz alınmamaktadır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara