Yatay Geçiş Adayları Ne Koşullara Tabi Tutuluyor ?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yatay Geçiş Adayları Ne Koşullara Tabi Tutuluyor ?

Yurt içinde ve yurt dışından Türkiye’ ye, iki ya da dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteye geçiş yapmak isteyen adayların, takip edip, uyması gereken şartlar mevcut bulunmaktadır. YÖK daire başkanlığı ve üniversiteler, öğrencilerin yükseköğretim kurumları arasında yatay geçiş yapabilmeleri için, belirli koşullar çerçevesinde düzenleme yaparak, bu durumu gerçekleştirmektedirler. Adayların, ilan sayfalarını takip ederek, öğretim yılı başlamadan en az dört hafta öncesinden, başvuru yapmak istediği kuruma, yatay geçiş formu, transkrip, niyet dilekçesi, öğrenci sicil kaydı ve üniversite talep ediyorsa, ödeme yapıldığına dair dekontu göndermeleri arz edilmektedir. Ek olarak, bu belgelerin fotokopi değil aslı istenmektedir. Yatay geçiş koşulları/ şartları nelerdir? Belirtilen belgeler haricinde, aday öğrencinin, yurt içinde ise, öğrenim gördüğü kurumda en az bir ya da iki dönem bitirmiş olması, yurt dışında ise, YÖK’ ün tanıdığı bir üniversitede eğitim görüyor olması, hazırlık haricinde en az bir ya da iki yarıyılı tamamlayarak, 2.29 genel ortalamaya sahip olması, ön koşullardan bir tanesi olarak belirlenmektedir. İlk şartın mantığı, YÖK’ ün kesinlikle ilk yılda veya hazırlık sınıfında yatay geçişe izin vermemesinden kaynaklanmaktadır.

Yatay geçiş koşulları / şartları nelerdir? Yatay geçiş sadece, eş değer eğitim programları uygulayan yüksek öğretim kurumları arasında gerçekleşmektedir. Her üniversite, öğrencilerin bu sorusunu farklı formatlarda cevaplamaktadır. YÖK, kalan dersi olup da ( ff), genel not ortalaması 2.29 ve üzeri olan adaylara, başvuru hakkı tanırken, bazı üniversiteler, kontenjan dahilindeki öğrencilerin, geçmiş yıllarda FF notuyla, okullarına geçiş yapmalarına müsaade etmemektedir. Bu tür koşullar okulun senatosu tarafından belirlenen özel koşullardır. Vakıf üniversitelerinde, bu şartların daha seçici olduğu bilinmektedir. Burslu bir öğrenci, kurum bünyesinde başka bir bölüme transfer olmayı talep ettiği zaman, öğrencinin genel ortalamasının en az 3.50 olması beklenmektedir. Yatay geçiş koşulları/ şartları nelerdir? Konusunda bilinmesi gereken bir ayrıntı da, aday eğer yüksek öğretim kurumunun son sınıfında yahut son iki yarıyılında geçiş yapmayı talep ediyorsa, o zamana kadarki genel not ortalamasının % 65, geçiş sürecinde ise % 70 olması gerekmektedir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara