Yatay Geçiş Süreci

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yatay Geçiş Süreci

Her sene 1 milyona yakın aday üniversite sınavına girmektedir. Aday sayısının her geçen sene daha da artış gösterdiği bilinmektedir. Günümüzde ki hayat şartlarından dolayı herkes iyi bir meslek sahibi olmak istemektedir. İyi bir mesleğe sahip olabilmek için de iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Adaylar hedeflerini belirlerken bu durumları göz önünde bulundurmaktadır. Bu durum sınava girecek kişiler üzerinde yoğun bir baskı oluşturmaktadır. Bu yüzden sınava hazırlanma sürecinde adaylar büyük bir stres altında çalışmalarını sürdürmektedirler.

Hem sınav hazırlık döneminde hem de sınav anında adayların başına birçok sorun gelebilmektedir. Bu problemler sınavı son derece büyük bir şekilde etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda da hedeflenen okul ve bölüm kazanılamamaktadır. Bir daha bu stresi yaşamak istemeyen kişiler puanlarına göre hedeflerine yakın olan okulları tercih etmektedirler. Aynı şekilde hedefe ulaşan kişilerde çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Bu kişilerde başka bir şehir ve başka bir okula geçmek isteyebilmektedirler. Bu geçiş işlemlerine yatay geçiş adı verilmektedir. Bu geçiş işlemi YÖK ve geçilmek istenen yüksek öğretim kurumunun şartları altında gerçekleşmektedir. Bunun için ilk olarak not ortalaması şartı aranmaktadır. Her ne kadar tüm şartlar sağlansa da geçiş işlemi kontenjan azlığı sebebiyle yapılamayabilmektedir. Yatay geçiş yapabilmek için lisans okuyacak iseniz en az 2 dönem, önlisans okuyacaksanız en az 1 dönem okuma zorunluluğu bulunmaktadır. Geçiş işlemi için okulların başvuru tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmek gerekmektedir. İstenilen sayıda başvuru yapılabilmektedir. Okulun açıkladığı şartlar sağlandıktan sonra gerekli belgeleri tamamlayıp başvurmak gerekmektedir. Bu işlemler için okul tarafından belli bir süre tayin edilmektedir. İşlemler son güne kadar bitirilmiş olması gerekmektedir. Kişiler kontenjan sayısına göre kabul edilmektedir. Her şartı sağlayan kişi geçiş yapamamaktadır. Not ortalaması ve öss puanı gibi kıstaslar sıralamaya konularak geçiş kabul edilmektedir.

Yatay geçiş dönemi oldukça sabır gerektirmektedir. Geçiş işlemini rahat bir şekilde yapabilmek için özellikle not ortalamasının oldukça yüksek olması gerekmektedir. Şartı sağlayan herkesin değil, şartları en çok sağlayan kişilerin kabul edildiğinin unutulmaması gerekmektedir.

hilaltopcu

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyoloji
Merhaba açıköğretim sosyoloji bölümüne kayıt yaptırdım bu yıl ek yerleştirmede örgün öğretime nasıl geçiş yapıcam yardımcı olurmusunuz ? bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirimm

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba açıköğretim sosyoloji bölümüne kayıt yaptırdım bu yıl ek yerleştirmede örgün öğretime nasıl geçiş yapıcam yardımcı olurmusunuz ? bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirimm
Örgün eğitim Sosyoloji ye Yatay geçiş için notlarınızın 80 veya üzeri olması gerekmektedir. Sonrasında geçeceğiniz üniversitenin yatay geçiş duyurularını takip edip ona göre başvurmalısınız. yatay geçiş başvuruları her üniversitede farklılık gösterebilir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara