Yatay Geçiş Yönetmeliği

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Yatay Geçiş Yönetmeliği

Üniversitelerin Yükseköğretim bölümlerinde önlisans ya da lisans olarak alanınız olan bir programa geçiş yapılan bir sistemdir. Yan dal olarak ya da çift ana dal olarak kurumlar arası geçişler yapılmaktadır. Yatay geçiş yönetmeliği, yurtiçi üniversiteler de aynı seviyede programların olması gerekmektedir. Yatay geçiş yapabilmek için verilen ilan süresinde yapılması istenmektedir. Bunun dışında yapılamaz. Başvur yapacak kişilerin hayatı boyunca disiplin cezası almaması ve alttan aldığı her dersi başarı ile vermiş olması gerekiyor. Kayıtlı olduğu bölüm programındaki puan ortalaması 100 puan üzerinden en az 60 puana eşdeğer olması istenmektedir. Yatay geçiş için önlisans okuyan kişiler 1.sınıfta iken başvuru yapamaz. Lisans okuyan kişiler ise 4.sınıfın ilk yarıyılında ise hiçbir şekilde başka bir alana geçiş sağlayamaz.

Yatay geçiş yönetmeliği, bazı üniversitelerde birinci öğretimden ikinci öğretim programına geçiş yapmak isteyenler bu hakkı çok rahat kullanabilirler. Birinci öğretim her daim daha iyi olmaktadır. Ancak akşam okulunda okumak isteyenler ikinci öğretimi tercih edebilirler. İkinci öğretime geçtiğiniz takdirde oranın ücretine göre tabi tutulursunuz. İkinci öğretim programları birinci öğretime göre çok daha yüksektir. İkinci öğretimden geçiş yapmak isteyenler sadece yine ikinci öğretim programlarından bir alana geçiş yapabilirler. Bunun yanı sıra herhangi bir üniversitede kaydı olup donduran kişiler çok rahat yatay geçiş hakkından yararlanabilirler.

Açık öğretim ya da örgün öğretime geçiş yapmak isteyenlerin öğrenimini gördüğü programından 100 puandan 80 değerinde bir puanı alması gerekmektedir. Özel bir üniversitede burslu olarak okuyan bir öğrenci devlet üniversitesine Yatay geçiş yönetmeliğinden yararlandığı zaman bursları tamamen kesilmiş olacaktır. Yatay geçiş yaparken istenilen belgeleri yerine getirmeli ve o şekilde başvuru yapmalısınız. Başvuru için dilekçeniz, onaylı olarak ders dilekçeniz, transkriptin aslını getirmek, kesinlikle hiçbir disiplin cezası almadığınıza dair belge, üniversite sınavınızın çıktısı ya da belgesi gibi daha birçok şartı yerine getirerek iyi bir araştırma sonucunda istediğiniz bir programa yatay geçiş yapabilirsiniz. Kesin olarak kayıt yaptırmanız için nüfuz cüzdanı fotokopisi, 12 adet vesikalık fotoğraf, katkı payını, öğrenci olduğuna dair istenen belgelerin hepsi ile birlikte geçiş sağlayabilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara