2014 dgs basvuru kilavuzu (dgs basvuru işlemleri)

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
2014 DGS BASVURU KILAVUZU (DGS BASVURU İŞLEMLERİ)

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine örgün eğitimde devam etmek ıcın yapılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) başvurma işlemleri, 26 Mayıs 2014 tarihinde başlayacak, 4 Haziran 2014 tarihinde sona erecektir.

Bu yıl, 19 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşecek olan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Sınavı Saat :09.30 başlayacak ve 140 dakika (2 saat 10 dakika ) sürecektir.

DGS SINAVINA KIMLER KATILACAK

• Meslek yüksekokulları ve açık öğretim önlisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynıkoşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler

• Gerek merkezî yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencilerive mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarınadikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

• Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisansprogramlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

• Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslekyüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2014-DGS’ye girerler, ancak bu adaylar 2014-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar. Dikey geçiş yapmak istedikleriniYükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisansprogramına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altındaolması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.

• Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdakiadaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudakibaşvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkinayrıntılı bilgiler Üniversitenin İnternet adresinden edinilmelidir.

• Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar

DGS SINAVI BAŞVURU MERKEZİ

Başvurular bireysel olarak
https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden veya istedikleri Başvuru Merkezlerinden yapabileceklerdir. Başvurudan önce adayların sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.

SINAV UCRETININ YATIRILMASI

SINAV ÜCRETİ : 50,00 TL olup, BASVURU HİZMETİ ÜCRETİ İSE : 3.00 TL’dir.

Sınava girecek adaylar, sınav ücretini yatırırken banka yetkilisine; Dikey Geçiş Sınavının sınav ücretini
yatıracağını, T.C. Kimlik Numarasını veya Y.U. Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini söylemeleri
yeterlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden kredi kartı/banka kartı veya İnternet
aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan
“ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz.Ancak, bu sınav sonucuna
bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme
ücreti(10,00 TL) alınır.

SINAV UCRETINI YATIRACAGINIZ BANKALAR

* T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

* T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı

* Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar
hariç)

*Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı

*DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

*Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

**Sınav/yerleştirme ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi
kartı/banka kartı ile de yatırılabilmektedir.

ÖNEMLİ :

Sınav ücretini bankaya yatırdıktan ve Basvuru Merkezınden işleminizi tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerinizi ÖSYM’nin
İhttps://ais.osym.gov.tr İnternetadresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol ediniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara