2015-YGS Başvuruları Başlıyor

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
2015-YGS Başvuruları Başlıyor

ÖSYM tarafından, 2015-YGS (Yükseköğretim Geçiş Sınavı) Başvuru tarihleri açıklandı.

2015-YGS Başvuruları, 05 Ocak 2015 tarihinde başlayacak olup, 19 Ocak 2015 tarihinde sona erecektir.

ÖSYM bu yıl, üniversite basvurularında yenilik getirdi. Üniversite giriş sistemi basvurularında adaylar artık önce basvurularını yapacak ardından SINAV ÜCRETİNİ yatıracaklar.

YGS basvuru yapacak öğrenciler, basvuru süresi içersinde işlemlerini bir basvuru merkezi veya sınav koordinatörlünde gerçekleştirebileceklerdir.

Sınav Basvuru İşleminizin tamamlanması iki adımda gerçekleştirilecektir.

1.ADIM : Öncelikle bir basvuru merkezine veya sınav koordinatörlüğüne (lise son sınıfında okuyanlar için basvuru merkezi, kayıtlı oldukları lise müdürlüğüdür.) basvurarak kişisel bilgileriniz ile sınav ve sınav merkezi tercihlerinizin yer aldığı aday basvuru forumunuzu alınız.
2.ADIM: Daha sonra sınav ücretinizi yatırarak sınav basvurunuzu tamamlayınız.

BAŞVURUMU NEREYE YAPACAĞIM ?

Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar;
Başvurularını kendi okullarında yapabileceklerdir.Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM’ce belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecektir.

Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinde yapacaklardır.

BAŞVURU YAPILACAK MERKEZLER

ÖSYS başvurma merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi
İnternet adresinde yer alacaktır.

SINAV ÜCRETİ

Sınav Ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin Internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içersinide yatırılacaktır.

ÖNEMLİ :

• 2015-ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde başvuru süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuruları işleme alınmayacaktır.
  • Sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundadır.
  • Engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye bildirerek, kendilerinin özel bir sınav salonunda sınava alınmalarını talep edebilirler.
  • Başvuru işlemlerinizi tamamlandıktan sonra tarafınıza verilen şifre ile Aday İşlemleri Sistemine(http://ais.osym.gov.tr) girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ise bu değişikliğin yapılamasına sistem tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz.

ÖSYM tarafından üniversiteye giriş sürecinde adayları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan Aday El Rehberin’de sınav öncesinden sınava, sınav sonrasından sonuçlara kadar birçok bilgi yer almaktadır

2015 ÖSYS Kılavuzu, Aday El Rehberi, Sınav Takvimi Posteri ve Kamu Spotu bağlantılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu
Aday El Rehberi
Sınav Takvimi Posteri
Kamu Spotu

YGS Sınavına girecek tüm arkadaşlara başarılar dileriz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara