Avrupa Birliği

nicktisat

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
arkadaşlar aklımızda kaldığı kadarıyla, Avrupa Birliği soru ve cevapları; ben kendi cevaplarımla paylaşıyorum yanlış olanları değiştirelim.

1-AB'nin ilk bütünleşme hareketi: Pan-Avrupa Birliği
2-Lizbon antlaşması ile ilk kez AB'nin kurumu olarak belirtilmiştir? : AB Zirvesi
3-Uluslararası sistemde devlet sayısının çok olması ve bu devletlerin davranışlarını düzenleyecek bir üst yapının varolmaması nedeniyle sistemin anarşik olduğunu savunan düşünür: Hugo Grotius'tur
4-AB anayasal antlaşması, hangi üye devletlerde referanduma sunularak halk tarafından reddedilmiştir: Fransa ve Hollanda'dır
5-Uluslararası hukuk normlarının herhangi bir ulusal hukuk normuna dönüştürülmesine gerek olmaksızın, iç hukukun parçasıdır. Bu görüş: Monist görüş
6-Almanya sorunuyla ilgili bi soru vardı ben yalta konferansı yaptım fakat soruyu tam hatırlayamıyorum (hatırlayan yazarsa sevinirim)
7-kendine özgü kurallar: sui generis
8-cevabı doğrudan uygulanma olan bi soru var mıydı yoksa çok soru çözdüğümden sınavda çıktığını mı sanıyorum acaba :)
9-AET, AKÇT ve AAET nin organlarını tek çatı altında birleştiren antlaşma?: Füzyon Antlaşması olması lazım
10-AB vergi politikasıyla ilgili bi soru vardı
11-AB bütçesi hangi AB organların elindedir?:
12-Nice antlaşmasının temel amacı nedir?:
13-Hangisi AB'nin eğitim, mesleki formasyon, gençlik ve spor politikası kapsımında yapacağı faaliyetlerden değildir? : -Eğitim seviyesindeki noksanlıktan dolayı AB'nin üye ülkelere cezai yaptırım uygulaması
14-Hangisi AB tarafından uygulanmakta olan çevre politikasının hedeflerinden biri değildir?:
15-Hangisi üye ülkelerin Ab politikalarına farklı sürelerde uyum sağlama olanağı tanıyan bir modeldir?: Çok vitesli avrupa
16-EFTA ile ilgili bi soru vardı
:)
geri kalanını hatırlayamıyorum, hatırlayanlar yazarsa sevinirim.
Kütüphanede sabahlayıp 1 saatlik uykuyla sınava girdim ilk sınavım 35'ti diğer dersim de finansal eko. o da 85'ti inşallah bu iki dersi verirsem mezun olacağım. inşallah hepimiz en kısa zamanda mezun oluruz ve hayırlısıyla iyi bir işe ve kadroya yerleşiriz.
:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara