Finansal Ekonomi

nicktisat

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
Arkadaşlar en başta söyleyeyim sınav bana göre zordu, çalışamadığımdan mütevellit. benim sınavım pek iyi geçmedi (inşallah sizlerin sınavları iyi geçmiştir) ilk sınavım 85'ti 35 alabilecek kadar çalıştım ucu ucuna 35 gelir diye temenni ediyorum :) çnkü diğer dersim Avrupa Birliği vizesi 35'ti, çalışmalarımda ona ağırlık verdim, ondan da geçmeyi umuyorum. Bu yüzden pek soru hatırlamıyorum. Hatırlayanlar yazarsa sevinirim. yanlışım varsa düzeltin lütfen

*Belirli miktardaki bir kıymetin ve bunların karşılığı olan paranın, işlemin ardından çok kısa süre içerisinde el değiştirdiği piyasa: spot piyasa
*hangisinin riski en azdır mı sıfıra yakındır mı diye bir soru vardı: hazine bonosu
*Piyasa faiz oranı %12, enflasyon oranı %9 ise reel faiz oranı yüzde kaçtır? : 2,75
*Finansal araçlardan hangisi sermaye piyasası araçlarındandır? : tahvil yapmıştım
*ß=+3 neyi ifade ediyo gibi bir soru vardı: piyasa ile aynı yönde piyasanın 3 katı tepki verir, ben tersi yönde 3 katı 'nı işaretlemiş olabilirim
*Faiz üzerinden faiz uygulanması türünden bir soru vardı: bileşik fazi olarak işaretledim doğru mu hala bilmiyorum :)
*bir sorunun cevaplarında A)Fiyat/kazanç B)karpayı iskonto C)bilmemne oranı mı tahmini mi ne vardı
D)Defter değeri/temettü cevapları da tam hatırlamıyorum ama siz hatırlarsınız belki
* Bir para biriminin başka bir para birimi cinsinden değeri gibi bi soru vardı yanlış hatırlıyo olabilirim
*Belirli bir miktardaki malın veya finansal aracın gelecekteki bir tarifte, önceden belirlenmiş bir miktar ve fiyattan satın alma /satma yükümlülüğünü içermesiyle ilgili bir soru vardı
*Tasarruf sahibinin alternatif menkul kıymetler arasında hangilerine ne oranda yatırım yapacağını belirlemesi : Portföy tercihidir.

final sorularını görünce ilk sınavdan nasıl yüksek almışım şaşırdım doğrusu bu soruları çok mu aramışlar acaba!
Bu ders iktisat 4. sınıfının en zor derslerinden biri

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara