Aöf Stratejik Yönetim 2 Dersi 5.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
Aöf Stratejik Yönetim 2 Dersi 5.Ünite Ders Notları

STRATEJİLERİN UYGULANMASI: KAYNAK DAĞILIMI
STRATEJİ UYGULAMA:
Örgütsel ve stratejik planların geliştirilmesi ve uygulamaya dönüştürülmesini ifade etmektedir.
Örgütsel yapı, örgüt kültürü, motivasyon, işe bağlılık, örgütsel davranış gibi pek çok soyut faktörün yönetilmesini kapsar.

STRATEJİ UYGULAMA MODELİ VE DEĞİŞKENLERİ:
Kaynak dağılımı
Yapılar ve sistemler
Yeterlilikler ve personel
Liderlik ve kültür
Performans değerlendirme ve ödül sistemleri

KAYNAK DAĞILIMI:
Örgütte mali, insan gücü, teknoloji ve üst yönetimle ilgili tüm kaynaklarla ilgili bir kavramdır.
Örgütte bulunan hangi birime ne kadar kaynak ayrılacağına ve hangi kadrolara sahip olacaklarına ilişkin kararlar kaynak dağılımı ile ilgili konulardır.
Kaynak dağılımı kararları özellikle uygulanan strateji ve amaçlarla ilişkilidir.
Kaynak dağılımı işletmelerde genellikle işletme ve sermaye bütçeleme ya da proje finansmanı ile sağlanır.
Kaynakların işletmedeki dağılımı belirlenirken aşağıda ifade edilen yöntemlerle tahmin yapılabilir:
Maliyet fayda analizi
Geri ödeme süresi analizi
İskonto edilmiş nakit akış analizi
Sermaye gereksinimleri analizi
Sermaye yapısı analizi
Kaynak dağılım dendiğinde sadece mali kaynakların örgüt içerisinde dağılımı değil, işletmenin sahip olduğu tüm kaynakların dağılımı anlaşılmalıdır.
Kaynak yönetiminde dikkate alınması gereken önemli bir etkenin uzun dönemli kaynakların idare edilmesi üzerinde etkili olan enflasyon etkisi olduğu söylenebilir.
Kaynak dağılımında etkili olan en önemli unsur dışsal ya da çevresel faktörlerdir.

ÖRGÜTSEL YAPI:

Görev paylaştırılması, yetki alanı ve sorumluluklar arasında olan ilişkiyi ifade eder.
Örgütsel yapıyı görev ve sorumlulukların çalışanlar arasında paylaştırılması belirler.

BASİT YAPI:

Bu yapı özellikle az sayıda personel istihdam eden, küçük ve genellikle işletme sahibi tarafından idare edilen ve tüm geribildirimlerin işletme sahibine yapıldığı örgütlerde uygulanmaktadır.

FONSKİYONEL YAPI:

Küçük işletmeler için en uygun yapı olan fonksiyonel yapıda görev ve sorumluluklar, üretim, finans, pazarlama ve yönetim gibi fonksiyonel alanlarda gruplandırılmıştır.

BÖLGESEL VEYA SBU İŞLETME BİRİMİ:

Çok sayıda ürüne sahip ve çeşitli pazarlarda faaliyet gösteren büyük örgütler için uygun örgütsel yapıdır.

MATRİKS YAPI:

Matriks yapılanmada ürün, bölge ve tamamlayıcı hatları kesen ikili ve üçlü raporlama düzenlemeleri bulunur.
Özellikle küresel ve büyük işletmeler için uygun olan bu yapılanmada proje yönetici ve fonksiyonel yönetici olmak üzere iki tür yönetici bulunur.
Bir fonksiyonel çalışan her iki yöneticiye de bağlı olarak faaliyet göstermek zorundadır.
Bu sebeple, matriks yapılanmada iki otorite hattından kaynaklanan anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşanabilir.
Fakat bununla birlikte matriks yapı koordinasyon ve örgüt için uyum ve esnekliğin sağlanmasında önemli avantajlara da sahiptir.

ÖGRÜTSEL VE YÖNETSEL SİSTEMLER:

Bu tür sistemler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ:

Yönetime finans, pazarlama, üretim gibi konularda bilgi temin eden bilgisayar tabanlı bilgi sistemleridir.
Bu tür sistemler özellikle karar verme, planlama ve kontrol gibi işlevler için gerekli bilgileri doğru ve zamanında sağlamak üzere kurulan sistemlerdir.

KARAR DESTEK SİSTEMLERİ:

Karar verenin karar vermesine yardımcı olan sistemlerdir.
Bu sistemler yöneticiye karar verme aşamasında çok sayıda seçenek sağlayabilir.
Bu sistemleri karar vericinin vereceği karar ile ilgili etkinliğini artırmak amacını taşır.

ÜST YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ:

Örgüt içi ve dışı bilgiler ile ilgili olarak üst yönetime bilgi veren sistemlerdir.
Üst yönetim bilgi kaynakları genellikte toplantı, rapor, telefon görüşmeleri ve çeşitli aktivitelerden oluşur.
Üst yönetim bilgi sisteminin karar destek sisteminin bir unsuru olduğu söylenebilir.

AKTİF ÖĞRENME

Yöneticinin görevlerinin üstesinden gelmesi, gerekli kaynakların stratejik programlara dağılımı ve stratejileri destekleyecek uygun örgütsel yapılar ile yeterliliklerin geliştirilmesini kapsayan stratejik yönetim süreci aşamasına STRATEJİK UYGULAMA denir.

Stratejik uygulama modeli değişkenleri:
KAYNAK DAĞILIMI
YAPILAR VE SİSTEMLER
YETERLİLİKLER VE PERSONEL
LİDERLİK VE KÜLTÜR

Örgütte mali, insan, teknoloji ve üst yönetimle ilgili her türlü kaynakla ilgili olan strateji uygulama modeli değişkenlerine KAYNAK DAĞILIMI denir.

Stratejilerin uygulanmasında oldukça önemli bir role sahip olan ve bir örgüt içerisinde mevcut olan yetki alanını ve sorumluluk ilişkilerini ifade eden kavrama ÖRGÜTSEL YAPI denir.

Az sayıda personele sahip, küçük, sahibi tarafından yönetilen ve çoğunlukla herkesin işletme sahibine bildirimde bulunduğu örgütsel yapı BASİT YAPI denir.
Matriks örgüt yapıları ile ilgili olarak doğru ifadeler:
BÜYÜK, KARMAŞIK VE KÜRESEL İŞLETMELERDE BÜYÜK ORANLA KULLANILIR.
FONKSİYONEL ALAN YÖNETİCİLERİ, İŞLETME BİRİMİ YÖNETİCİLERİ VE BÖLGESEL ALAN YÖNETİCİLERİ BİR ARADA ÇALIŞABİLİRLER.

İKİLİ BAĞLILIKTAN DOĞAN ANLAŞMAZLIKLARA KARŞI HASSASTIR.
KOORDİNASYONU ARTIRIRKEN AYNI ZAMANDA ESNEKLİK VE UYUM SAĞLAMAYI GELİŞTİRİR
SORUNLARIN KAYNAĞINI TESPİT ETMEK GÜÇ OLABİLİR
Bilgisayar tabanlı yönetim, pazarlama, üretim, muhasebe ve finans gibi işletme işlevleri için bilgi sağlayan sistemlere YÖNETİM BİLGİ SİSTEMLERİ denir.

Çalışanların seçilen stratejilere uygun beceri geliştirmesinde etkili yaklaşıma STRATEJİK İNSAN KAYNAKLARI STRATEJİSİ denir.
Strateji uygulama modeli değişkenlerinden birisi KAYNAK DAĞILIMIDIR.
Kaynak dağılımı ile doğru ifadeler:

KAYNAK DAĞILIMINA DAİR ÖNEMLİ BİR SORUN UZUN DÖNEMLİ PROGRAMLAR ÜZERİNDEKİ ENFLASYON ETKİSİDİR.
KAYNAK DAĞILIMI SADECE MALİ KAYNAKLARIN YETERLİLİĞİ DEĞİL, İŞLETME İÇİNDE YER ALAN TÜM KAYNLARIN YETERLİLİĞİ VE DAĞILIMI GÖZ ÖNÜNE ALINMALIDIR.

KAYNAK DAĞILIMI KARARLARI UYGULANMAKTA OLAN STRATEJİLER VE AMAÇLARLA İLİNTİLİDİR.
KAYNAK DAĞILIMINDA DIŞSAL FAKTÖRLER ÖNEMLİ ROL OYNAR.
KAYNAK DAĞILIMINDA HİSSEDARLARIN ETKİSİ, DAHA FAZLA KAR PAYI ÖDEMEYE SEBEP OLABİLİR.
Strateji uygulamak için gerekli harcamanın hesaplanması ve gereken kaynak türlerinin tam tahminin yapılmasında kullanılacaklar:
MALİYET – FAYDA ANALİZİ
GERİ ÖDEME SÜRESİ ANALİZİ
SERMAYE YAPISI ANALİZİ
İSKONTO EDİLMİŞ NAKIŞ AKIŞI ANALİZİ
Küçük işletmeler için en uygun olan ve görev sorumluluklarının üretim, finans, pazarlama ve yönetim gibi alanlar tarafından gruplandırıldığı örgütsel yapıya FONKSİYONEL YAPI denir.
İşletmede faaliyet gösteren bölümde ürün, bölgesel ve tamamlayıcı hatları kesen ikili veya bazen üçlü raporlama düzenlemelerinin bulunduğu örgütsel yapıya MATRİKS YAPI denir.
Yönetim faaliyetlerinde karar alma işlevine yardımcı olmak üzere geliştirilmiş olan sistemler KARAR DESTEK SİSTEMLERİDİR.
Üst yönetim bilgi sistemlerinde karar vericilerin algılamaları birikimleri ve deneyimleri ÖZNEL KAYNAKLAR OLARAK nitelendirilir.
Temelinde çalışanların edinilmesi, eğitilmesi ve destelenmesi yatan strateji uygulama modeli değişkeni YETERLİLİKLER VE PERSONELDİR.
Yöneticinin görevlerinin üstesinden gelmesi, gerekli kaynakların stratejik programlara dağılımı ve stratejik planların desteklenmesi için uygun örgütsel sistemler ile yeterliliklerin geliştirilmesini kapsar tanımı STRATEİ UYGULAMADIR.
Bir işletmede tamamıyla farklı stratejilerin uygulanması işletmede STRATEJİK LİDERLİK VE KURUM KÜLTÜRÜNDE DEĞİŞİKLİKLER ile mümkündür.
Stratejik değişimde anahtar noktası olan noktalar:
ZAMAN
ÜST YÖNETİMİN İLGİSİ
MALİ YATIRIM
İNSAN KAYNAKLARI YATIRIMI
Stratejide, beklenen performanstan uzaklaşmalar erken fark edilir ve böylece planlanan stratejinin hızla düzeltilmesine yardım edilmesi STRATEJİNİN KONTROL ALTINA ALINMASIYLA olur.
Herhangi bir dağılım yapmadan önce yapılması gereken en önemli unsur DAĞILIM DEĞERLENDİRMESİNİ YAPILMASI.
Stratejik programların uygulanması için bir süre gereklidir. Bu programlar için gereli süre 3 – 5 YILDIR.
Kaynak dağılımı kararları stratejik uygulamada UYGULANMAKTA OLAN STRATEJİLER VE AMAÇLARLA ilgilidir.
Görevlerin farklılaştırılması veya bölünmesi, benzer görevlerin gruplanması ve örgütsel hedefleri başaracak görevlerin koordine edilmesinden meydana gelen gelişim tanımı YAPISAL GELİŞİMDİR.
Az sayıda personele sahip küçük sahibi tarafından yönetilen ve çoğunlukla herkesin sahibine bildirimde bulunduğu küçük işletme yapısına BASİT YAPI denir.
Çeşitli pazarlama, üretim finans ve muhasebe bilgisi temin eden bilgisayar tabanlı bilgi sistemleri YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİDİR.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara